01.05.2018 21:15


Kávu pro všechny: příprava kafe zní v Brně na každém rohu

Autor: Tomáš Klíma | Kurz: On-line žurnalistika | Kategorie: Uchem Brna

Česká Mekka kávy nebo město kaváren. Označení, kterými bývá v poslední době čím dál častěji Brno titulováno. O zdejších kavárnách psal i americký deník New York Times. Časopis Forbes pak nabídl čtenářům žebříček nejlepších brněnských kaváren. Kavárenství tu podporuje i město. Právě na toto téma připravilo informační centrum pro turisty tištěnou brožuru. Brno a káva jdou ruku v ruce už od první republiky. Některé kavárny z této doby dokonce fungují dodnes – například kavárna Slavia v Solniční ulici, na jejíž venkovní zahrádce si vychutnával kávu se sifonem i Bolek Polívka coby Bohumil Stejskal v komedii Dědictví aneb Kurvahošigutntág.

Audio

  Kavárenský šum
       
  Autor: Tomáš Klíma
  Příprava kávy v Kofi kofi
       
  Autor: Tomáš Klíma

Káva není jen pro nos a chuťové pohárky, zaznamenávají ji i uši. Zvuk kávy lze slyšet v centru Brna doslova na každém rohu. V dnešní době kávu nenabízí pouze kavárny. Tuto pochutinu si lze kromě restaurací koupit například i v trafikách. Kam pak barista nemůže, nastrčí kávové společnosti automat.

V rámci mého malého kávového průzkumu jsem prošel hlavní brněnskou pěší tepnu. Tedy od Hlavního nádraží, Masarykovou ulicí až na Náměstí Svobody, a pak dál po ulici Česká až k Ústavnímu soudu. Necelý kilometr dlouhou trasu projde průměrný člověk podle Google map za dvanáct minut. Za těchto dvanáct minut příjemné procházky (v tomto směru do mírného kopce) jsem napočítal 47 příležitostí koupit si kávu a taky 47 různých "kávových zvuků". A to v kavárnách, restauracích, okénkách rychlého občerstvení, trafikách, soláriích a wellnes centru. Zvuk přípravy kávy je téměř všude stejný – syčení a chraplání kávových přístrojů. Co je ale odlišné, je zvuk, který tyto přístroje doplňuje. V kavárnách to je typický kavárenský šum doplněný různou hudbou, v restauracích zvuky cinkajích příborů, v čajovně a wellness centru uklidňující meditační hudba, na venkovních zahrádkách šum okolního městského života – tramvaje, cyklisti a chodci. 

Na své kávové pouti míjím i velikány oboru jako Nespresso, Tchibo nebo Starbucks. Ve všech zmíněných prodejnách se na kafe stojí fronty. Ptám se lidí vycházejících z obchůdků, proč jsou ochotni stát právě na svoji oblíbenou kávu frontu. „Je to závislost. Káva je tady sice dražší, ale zato nejlepší,“ říká Aneta Dubnová, která v ruce drží bílý kelímek se známým zeleným logem, na němž je fixem napsáno její křestní jméno. „Kávu si tu kupuji každý den cestou do práce,“ dodává Aneta. Kavárenský šum tady doplňuje zvuk obsluhy, která postupně vyvolává jména majitelů hotových kávových nápojů. V Tchibu zase zrovna pípá trouba, ve které zaměstnanci kavárny a obchodu pečou čerstvé pečivo. „Tchibo mi moc chutná, kromě kávy, když jdu kolem prodejny, si kupuji čerstvě mletou kávu na doma,“ dělí se se mnou o své postřehy Jaroslav Bartoš, pravidelný zákazník obchodů Tchibo.

Kávovou procházku zakončuji u Ústavního soudu, kde na svém pravidelném místě spolehlivě nacházím Kofi kofi. Pojízdný venkovní stánek s kávou, který se v Brně stal velmi populární. I tady se na kafe stojí fronty, hlavně ve špičce. „Zájem je veliký, nejvíc asi lidi kupují naše denní speciality,“ popisuje baristka Martina Kucháriková. Pro dnešní den je to zrovna grilovaný marshmallow. Název Kofi kofi přitom vznikl podle zvuku, který je charakteristický pro ulice v Indii. Jak popisuje spolumajitel sítě Igor Slavík pro MF Dnes (zde), prodejci s kávou tam svůj sortiment nabízí kamelotským voláním „kofi, kofi“. V tuzemsku takto baristi kávu nenabízí, u stánku Kofi kofi se ale zvuk přípravy kávy mísí s ruchy venkovní ulice – projíždějícími tramvajemi, auty, cyklisty i běžným pouličním ruchem.

Klíčová slova: káva, brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.