28.04.2017 22:35


Kasteláni hradů a zámků musí vymýšlet doprovodný program, samotná prohlídka už turistům nestačí

Autor: Marie Majdičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Když nemusí kasteláni řešit v sezóně rekonstrukce spojené s omezeným provozem a sníženou návštěvností, připravují doprovodné akce. Na řadě hradů a zámků tak mohou lidé zhlédnout květinová aranžmá, expozice historických hraček nebo výstavy kostýmů a rekvizit z pohádek. Krom toho lze navštívit také prohlídky s odborným výkladem či vidět interiéry tak, jak je zanechali poslední majitelé.

Na zámku v Rájci nad Svitavou se začínají objevovat první turisté. Foto: Marie Majdičová

Jižní Morava/Vysočina – Spravovat hrad nebo zámek neznamená pouze zajistit pravidelné návštěvnické okruhy a jednou za čas požádat o dotaci na rekonstrukci. Pro kastelány je důležité udržet turisty na místě delší dobu. Snaží se také, aby se lidé na místo vraceli. „Soustředíme se na návštěvníky, zajišťujeme jim co nejlepší služby. Chceme, aby přijeli znovu, protože stále máme co nabídnout,“ uvedla kastelánka jihomoravského zámku Lysice Martina Rudolfová.

Na lysickém zámku letos nově zpřístupnili chodbu pro služebnictvo a dřevěnou věž, lidé tak mohou pozorovat krajinu, jako kdysi hrabě. Největší zájem je podle kastelánky o historickou střelnici. Výhodou zámku je netypické sloupořadí v zahradě, to ho odlišuje od ostatních objektů. „Kolonády bývají hlavně v lázních, podobná je jen v kroměřížské Květné zahradě, ale ta je z jedné strany uzavřená,“ přiblížila Rudolfová.

Rarity mohou turisté nalézt také na jihomoravském zámku v Rájci nad Svitavou. Kromě březnové výstavy kamélií, na kterou zavítalo téměř devět a půl tisíce návštěvníků, lidé také mohou obdivovat rytiny od Raffaela Santiho či Petera Paula Rubense. Zámek je specifický tím, že jej po celou dobu vlastnil pouze rod Salmů, jehož potomci se přátelili s Habsburky. “Interiéry se dochovaly v původní podobě, vždy se je ale snažíme doplňovat něčím navíc, například květinami, nebo starými hračkami,“ nastínila kastelánka Jana Kopecká.

Nejen na rájeckém zámku si děti najdou, co je zajímá. „Snažíme se cílit na nejmladší generaci, protože s sebou přivedou také rodiče, často i prarodiče,“ zmínil kastelán zámku v Telči Bohumil Norek. Turisté tak mají možnost vidět kostýmy z pohádky Pyšná princezna nebo paruku hlavní představitelky Aleny Vránové. I přes nepříznivé počasí se díky tomu na telčský zámek přijelo podívat více než tisíc lidí.

U prohlídek nezáleží jen na tom, jak vypadají interiéry. „Párkrát jsem odcházela zklamaná, protože jsem nebyla spokojená s průvodci,“ zmínila studentka archivnictví Lucie Havlíčková. Podle ní občas mluvili rychle a nesrozumitelně, nebo jen odříkávali naučený text a historii mnoho nevěděli. Průvodci na hrady a zámky často přicházejí kvůli praxi ze středních a vyšších odborných škol. „Ze studentů nevybíráme, mohou mít nižší kompetence, ale snažíme se je učit. Druhou skupinou jsou ti, o kterých sami rozhodujeme na základě osobní zkušenosti,“ uvedla kastelánka hradu Roštejn na Jihlavsku Kateřina Rozinková.

Odlišná situace je na hradech nebo zámcích, které jsou ve špatném stavu. Takovým místem jsou třeba jihomoravské Uherčice, které dříve spadaly do hraničního pásma a za totalitního režimu tam sídlila pohraniční policie. „Stav zámku se odráží na návštěvnosti a to nejen kvůli omezené otevírací době,“ upozornila kastelánka Eva Štěpánová. Památkáři se snaží řešit opravy postupně. Letos stavební firma zasadila třináct oken místo igelitové fólie, která je předtím nahrazovala. Zaměstnanci zámku každoročně organizují dražbu vín, vybrané peníze použijí na rekonstrukci.

Klíčová slova: hrady, zámky, telč, rájec nad svitavou, lysice, uherčice, roštejn, kasteláni

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.