17.05.2017 08:41


Kasematy na Špilberku dnes ožijí netradičním vystoupením

Autor: Markéta Sulková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Ojedinělé představení mohou dnes návštěvníci zhlédnout v prostoru brněnských kasemat na hradě Špilberk. V díle s názvem Unterreise / Ztracené písně diváci najdou spojení operního přednesu písní, kytarového doprovodu i takzvané site-specific inscenace v podání slovenské umělecké skupiny Denkzeug. Vystoupení začne v sedm hodin.

0

Brno – Experimentální audiovizuální zážitek v atmosféře špilberských kasemat mohou dnes večer zhlédnout návštěvníci představení Unterreise / Ztracené písně, které připravila slovenská artistická skupina Denkzeug. Členové skupiny předvedou výběr písní Franze Schuberta za doprovodu kytary a analogové a digitální projekce. „Nejde jen o jakýsi překlad původního klavírního textu, ale o samotné písně. Velmi se těším na to, jakou atmosféru a výraz písním přidají prostory kasemat,“ řekl Ondřej Veselý, který má na starosti kytarový doprovod.

Autoři pojali inscenaci jako site-specific. Ta spočívá v přizpůsobení představení danému prostoru. Přestože diváci už měli možnost zhlédnout akci v Bratislavě, tvůrci ji nyní budou muset pozměnit, aby zapadla do prostor kasemat. „Promítané videosmyčky a statické obrazy budou zkreslené prostorem kasemat, strukturou a zakřivením stěn. Naznačí tak možnost vidět kasematy jako prostor našich představ i těch, kteří v nich žili svůj každodenní život,“ vysvětlila fotografka a autorka koncepce vystoupení Martina Šimkovičová.

Celým dílem se mimo jiné bude prolínat příběh vězně z 18. století. Přesné místo dění v kasematech zatím organizátoři odmítli prozradit, plánují však vstup z Malého nádvoří hradu. Vstupenky si zájemci mohou zakoupit na pokladnách Špilberku a Měnínské brány. Kapacita představení je omezena na sto míst.

Klíčová slova: Špilberk, Denkzeug, představení, audiovizuální

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.