27.04.2018 13:44


Karviná slaví 750 let od svého založení

Autor: Natálie Kuzmová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Letošek značí 750 let od vzniku okresního města Karviné. Už od ledna se ve městě konají speciální akce k oslavám výročí. Karviňáci si mohli v parku Boženy Němcové nechat svým jménem vysadit strom, navštívit výstavu Karviná očima dětí nebo na zámku Fryštát si prohlédnout expozici významných osobností města. Druhý víkend v červnu se budou ve městě slavit Dny Karviné, kde vystoupí řada známých interpretů.

Karvinský zámek Fryštát, Foto: Natálie Kuzmová

Karviná – V okresním městě Karviné letos obyvatelé slaví výročí 750 let od jeho založení. Vedení města si pro své občany od ledna připravilo velké množství speciálních akcí, kde si Karviňáci mohou připomenout historii města. Ve městě se také na začátku června uskuteční Dny Karviné.

V současnosti mohou lidé navštívit výstavu v základní umělecké škole Petra Bezruče Karviná očima dětí. Výstavu si mohou prohlédnout každý čtvrtek vždy v celou hodinu odpoledne ve skupinách po deseti lidech. „Čekal jsem s obavami, co z toho vzejde, ale musím uznat, že je to něco úžasného, něco opravdu krásného,“ zhodnotil náměstek primátora a garant výstavy Karel Wiewiórka.

V Karviné na zámku Fryštát je nyní ke zhlédnutí expozice významných osobností města. „V rámci Dnů Karviné bude v zámecké expozici ze sbírek Národní galerie v Praze zahájena výstava obrazu Josefa Mánese Johanka Dvořáková. Tento obraz, který nám na dobu tří měsíců zapůjčí Muzeum hlavního města Prahy, bude dočasnou součástí stávající expozice,“ dodala vedoucí oddělení marketingu a školství Ingrid Szczypková. Další expozicí k výročí Karviné pořádá Těšínské muzeum. Jedná se o výstavu Karviná na nejstarších pohlednicích, kde si návštěvníci mohou prohlédnout nejstarší karvinské pohlednice a fotografie.

Oslavy Dnů Karviné se konají na začátku června od osmého do desátého června. Vystoupí zde řada známých interpretů jako třeba Ewa Farna, Chinaski nebo No Name. „Určitě se půjdu s vnoučaty podívat na Dny Karviné. Taky bych se chtěla jít podívat na výstavu s fotkami staré Karviné,“ okomentovala Karviňačka Kristina Kokrdová. Pokud chtěli, mohli si občané Karviné nechat vysadit v parku Boženy Němcové svým jménem strom.

Karviná leží na území Těšínského Slezska a je jedním z okresních měst Moravskoslezského kraje. Nejstarší dochovaná zmínka o území města je z roku 1268. Vývoj města byl zásadně ovlivněn rostoucí těžbou uhlí. Moderní Karviná vznikla v roce 1949.

Klíčová slova: Karviná, výročí, výstava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.