03.04.2020 16:09


Karviná má svůj rouškomat. Výtěžek poputuje na účet humanitární organizace ADRA

Autor: Tereza Holišová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V Karviné si lidé mohou nově koupit roušky z takzvaného rouškomatu, který je umístěný v hypermarketu Kaufland. Cena jedné roušky je padesát korun. Peníze ze zakoupených roušek získá humanitární organizace ADRA.

Karvinský rouškomat v hypermarketu Kaufland. Foto: Tereza Holišová

Karviná – Poté, co se městu Karviná podařilo zabezpečit rouškami ty nejdůležitější instituce, jako jsou domovy pro seniory, městské nemocnice, lékárny, městskou policii, hasiče či řidiče městské hromadné dopravy, začalo vedení města obstarávat roušky také pro obyvatele, a to zřízením rouškomatu. Všechny peníze získané z prodeje roušek, kdy jedna stojí padesát korun, poputují na účet humanitární organizace ADRA jako poděkování za pomoc v těchto těžkých chvílích. Dobrovolníci z ADRY zajišťují například nákupy pro osamocené seniory. 

Automat na roušky instalovala společnost LUMO PLUS ve spolupráci s městem Karviná a společností Kaufland. „Snažili jsme se pro náš rouškomat najít nejvhodnější místo. I díky vstřícnosti společnosti Kaufland a velkému množství zákazníků jsme si vybrali jejich hypermarket," uvedl v tiskové zprávě primátor města Karviné Jan Wolf.

Výroby roušek se ujaly dobrovolnice z řad veřejnosti, ale také zaměstnankyně karvinského magistrátu a příspěvkových organizací. „Denně s maminkou ušijeme dohromady přes dvacet roušek, není to sice velký počet, ale snažíme se. Nejsme ani profesionální švadleny, k šicímu stroji nás vlastně posadila až současná situace. I tak si ale myslím, že jsou naše roušky nositelné a plní svou funkci. Jsme rády, že se můžeme zapojit do projektu a alespoň nějak pomoci,“ popsala jedna z dobrovolnic Kateřina Pikošová. Veřejnost může roušky dodávat na magistrát nebo na provozovnu společnosti LUMO PLUS. Zaměstnanci se poté postarají o uložení produktů do rouškomatu. 

Kapacita automatu je zhruba pět set padesát roušek ve třech velikostech. Nabízené jsou jak pro malé a velké dospělé, tak i pro ty nejmladší obyvatelé města, tedy děti. Každý člověk si může zakoupit čtyři roušky denně, proto je možné platit pouze kartou. Po koupi čtyř roušek v jeden den, automat již stejnou kartu nepřijme.

Vedení města si od společnosti vyžádalo dva automaty. Jeden z nich je umístěn v hypermarketu Kaufland v Karviné-Hranicích, pro druhý se vhodné místo teprve hledá. „Myslím si, že jeden automat je zatím dostačující, má kapacitu zhruba pět set padesát roušek, dobrovolníci by nestíhali šít roušky do dvou automatů,“ uvedl majitel společnosti LUMO PLUS Martin Feber.

Klíčová slova: Karviná, rouškomat, roušky, Adra, LUMO PLUS, Kaufland

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.