23.09.2018 13:53


Karatista i aktivní občan. Vangelis Liolis podporuje řeckou menšinu v Brně

Autor: Ketrin Jochecová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Vangelis Liolios se narodil v Českém Těšíně, ale na své řecké kořeny nezapomněl. Je předsedou nadačního fondu Hellenika, který podporuje rozvoj řecké menšiny a snaží se o udržení řeckých zvyků na českém území. Se svou ženou Evou Liolios žije v Brně již čtyři dekády, a kromě působení v nadaci vede také svůj oddíl sportovního karate.

Audio

    Řekové se do České republiky dostali během řecké občanské války v letech 1946-1949.
         
    Autor: Ketrin Jochecová

Vangelis Liolios se narodil v Česku, ale zajímá se o rozvoj řecké menšiny v Brně. Foto: Ketrin Jochecová

Brno - Během řecké občanské války museli někteří Řekové uprchnout. Přes dvanáct tisíc z nich se usadilo v tehdejším Československu, zejména v oblastech po odsunutých Němcích. Mezi emigranty patřili i rodiče Lioliose, kteří sem přišli v roce 1948. O dva roky později se narodil Vangelis Liolis. „Když jsem se narodil, kojila mě cizí žena. Mojí matce předali zrzavého kloučka, takže hned poznala, že to nejsem já, byl jsem totiž černovlasý,“ vykládá Liolis historku z dětství.

Jeho domov se nacházel ve městě Albrechtice u polských hranic. „Rodiče se v rámci repatriace rozhodli vrátit do Řecka, ale já jsem tady zůstal,“ říká Liolis. To bylo ve druhé polovině sedmdesátých let.

Tou dobou se začal zajímat o sportovní karate. Četl knihy, navštěvoval semináře. „Karate tady tehdy teprve začínalo. Tehdejší zřízení ho nechtělo pustit mezi prostý lid, ale ten impulz v šedesátých letech byl tak mocný, že museli ustoupit,“ vysvětluje Liolis. Nakonec dospěl k rozhodnutí, že se přestěhuje někam, kde bude toto bojové umění moci cvičit. Volba padla na Brno. „Karate tu vedl jeden řecký trenér, tak jsem to měl trochu usnadněné,“ dodává. Sportovnímu karate se dosud věnuje jako trenér a říká, že bez sportu by dnes už nejspíš nechodil.

Přestože se Liolis do Brna vydal především za sportem, rozhodl se, že se zde usadí. Seznámil se se svou budoucí manželkou Evou a začal se věnovat administrativě v organizacích věnujících se řeckým menšinám. Vedl Řeckou obci, pracoval ve Výboru pro národnostní menšiny a v roce 1994 založil nadační fond Hellenika. Ten se věnuje všemu, co přináší rozvoj řecké menšiny. „Zejména v počátcích devadesátých let byly velké problémy. Národnostní menšiny tady neexistovaly, neměly tu podporu, jakou máme dnes. To se týkalo hlavně výuky jazyka,“ vysvětluje.

Liolis mluví od malička česky, ale řečtinu se učil na základní škole. Svou znalost řeckého jazyka využil v Aténách, kam se odstěhoval za prací. Pracoval ve firmě, která vyráběla otočné reklamní plochy. Po roce se vrátil zpět do Česka. „Nechtěl jsem rodinu nikam tahat. Kde máte rodinu, tam máte svůj svět,“ dodává. Právě ve vazbě na rodinu vidí největší rozdíl mezi Čechy a Řeky. „Nejdříve je to rodina, děti, štěstí a až pak je stát. Řecko na tom stojí a padá,“ říká.

Klíčová slova: vangelis liolios, řecko, karate

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.