24.04.2012 20:12


Kampaň Globe at Night upozorňuje na světelné znečištění ve světě

Autor: Petr Janderka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Světelné znečištění negativně ovlivňuje život člověka a zvířat. Až donedávna však tomuto problému nikdo nevěnoval pozornost. Projekt Globe at Night má za cíl upozornit veřejnost na škodlivost světelného znečištění, které nenápadně ničí prostředí zejména ve velkých městech.

Přehrát audio

Audio

Autor: Petr Janderka

Brno Na počátku roku 2012 vstoupila do svého sedmého ročníku kampaň Globe at Night, která se zabývá mapováním světelného znečištění po celém světě. Jejím hlavním cílem je upozornit na problém světelného znečištění a dostat jej do povědomí širší veřejnosti, aby ho začala vnímat coby vážný a globální problém ovlivňující životy řady lidí i zvířat. Do projektu se zapojilo více než 76 tisíc pozorovatelů ze 115 zemí. Ti mohli v místě svého bydliště pozorovat předem vybraná souhvězdí a výsledky svého pozorování odeslat do celosvětového systému, který byl pro tuto akci vytvořen. Podle počtu viditelných hvězd jde jednoduše určit síla znečištění. V České republice se do čela kampaně postavila brněnská hvězdárna.

Světelné znečištění je celosvětovým problémem, se kterým se potýkají zejména velká města. "Největším znečišťovatelem jsou nevhodné pouliční lampy. U nich dříve nikoho nezajímalo, kolik světla míří k zemi a kolik do oblohy. U pouličního osvětlení však v posledních letech přišel velký pokrok a moderní lampy už jsou navrženy tak, aby byly v horní části odstíněné,“ řekl Jan Píšala z brněnské hvězdárny. Objevily se však nové problémy. V posledních letech se rozmáhají osvětlené billboardy a LED panely. Snaha o přilákání turistů také několikanásobně zvýšila počet trvale nasvětlených památek. „To je největší problém u menších sídel, kde by jinak nebylo žádné noční světlo. Radní se rozhodnou velkými halogenovými světly zvýraznit místní kostel a zničí světelnou situaci v okruhu několika kilometrů,“ uvedl Píšala.

Světelné znečištění je problémem velkých měst. Foto: Hvězdárna Brno

Vědcům se už podařilo upozornit na skutečnost, že přílišná světlost noční oblohy negativně ovlivňuje člověka a u některých lidí může zhoršit kvalitu spánku. Málokdo ale ví, že stejné problémy způsobuje i zvířatům, které se na rozdíl od lidí nemohou bránit. Zvířata si na prostředí ovlivněné působením člověka zvykají pomaleji a světelné znečištění je pro ně silně škodlivé. „Ničí jim kvalitu spánku. Mnoho zvířat je navíc aktivních pouze v noci. Pokud však zvíře, které k lovu potřebuje tmu, najednou musí lovit v přesvětleném prostředí, může to ovlivnit jeho úspěšnost. Predátoři jsou lépe vidět a mají lov ztížený. Samozřejmě je lépe vidět i kořist, ale druhy se adaptovaly na znečištění různě a tvoří se nerovnováha,“ vysvětlil Jan Kyselý z ekologického institutu Veronica.

Akce Globe at Night nemá příliš vědecké ambice, ale snaží se spíše na problém upozornit a vyvolat celospolečenskou debatu. „Počty světel, která ničí noční oblohu se každým rokem zvyšují.  O problematice totiž ještě donedávna věděli jen astronomové a různí nadšenci. Až díky projektům jako Globe at Night se nám podařilo oslovit širší veřejnost a některé země dokonce vydaly novou legislativu, která se znečištění věnuje. U nás ale zatím žádné takové opatření nefunguje. Osvětlení může upravovat pouze obecní vyhláška,“ uzavřel Píšala. 

Klíčová slova: Globe at Night, světelné znečištění, Hvězdárna Brno

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.