09.03.2020 20:45


K vytváření zásob potravin a roušek není žádný důvod. Koronavirus se pro média stal senzací, tvrdí lékař Petr Husa

Autor: Olga Brýžová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Šestatřicet, takový je počet nakažených novým typem koronaviru v tuzemsku. Podle přednosty Kliniky infkenčních chorob Fakultní nemocnice Brno Petra Husy je ale nastalá panika přehnaná. „Lidé se nemoci bojí, protože je nová,” komentuje aktualní dění kolem epidemie.  

Petr Husa - přednosta Klinky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno. Zdroj: Deník/Attila Racek

Brno  Mendelova unverzita přerušila výuku na dva týdny, lidé vykupují trvanlivé potraviny a v lékarnách jsou hygienické potřeby vyprodané. To vše kvůli panice z onemocnění novým typem koronaviru. 

Co zatím o koronaviru víme?

Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje onemocnění COVID-19. Koronaviry obecně jsou viry původcem onemocnění zvířat a lidí. Z kterého zvířete došlo k přenosu infekce na člověka není zatím definitivně vyřešeno. Podle aktuálně dostupných informací je jeho inkubační doba až čtrnáct dní, ale průměrně se pohybuje kolem pěti až šesti dnů. Přenáší se zejména při kontaktu s nakaženými. Základními příznaky jsou horečka nad 38°C, suchý kašel a dušnost. 

Myslíte si, že panika kolem něj je opodstatněná? 

Podle současných poznatků je panika ohledně této infekce přehnaná. Množství nakažených osob sice celosvětově i v Česku rychle stoupá, ale klinické projevy onemocnění jsou většinou velmi mírné.  

Takže je poněkud zbytečné dělat si zásoby potravin nebo roušek? 

Ano, k tomu není žádný důvod. Nelze předpokládat, že by se infekce v tuzemsku rozšířila natolik, aby vznikly problémy v zásobování potravinami. Podle informací z Ministerstva zdravotnictví ČR bude zásobování respirátorů vyřešeno do konce tohoto týdne. Co se týče roušek, ti mají nosit nemocní lidé a zdravotníci, kteří je ošetřují. U ostatních lidí je jejich nošení indikováno jen při kontaktu s nemocnými lidmi, nikoliv preventivně.   

Pokud už roušku nosíme, na co si dát pozor?  

Musí se dbát na to, aby správně přiléhala k obličeji. Například pro muže můžou být husté vousy menší komplikací. Také je potřeba, aby rouška byla suchá. Pokud ji konstantním nošením zavlhčíme, můžeme porušit její ochrannou bariéru. 

Proč se koronaviru společnost tak obává?

Dle mého názoru je to především strach z nové a neznámé choroby. Velký vliv mají i média, která epidemii pojala jako senzaci, o které je vděčné neustále informovat. 

Jaké skupiny lidí koronavirus nejvíce ohrožuje? 

Jednoznačně starší lidi od sedmdesáti a osmdesáti let. Lze předpokládat těžší průběh i u osob oslabených chronickou nemocí, jako jsou nádory, poruchy imunity a plicní onemocnění.  

Pokud máme dobrou imunitu, jsme méně ohroženi? Jak se můžeme chránit, čemu se vyvarovat?

V principu je to pravda. Dodržování obecných pravidel zdravého životního stylu může snížit nebezpečí vzniku řady infekcí a zlepšit jejich prognózu. Nechodit tam, kde je mnoho lidí. To ale neznamená, aby nechodili na procházky, nakupovat, na návštěvu zdravých přátel či známých a tak dále.   

Koronavirus má podobné příznaky jako chřipka. Jak se od sebe tyto dvě onemocnění liší?  

Je to naprosto jiný virus, ale cesty přenosu infekce a klinický průběh jsou si velmi podobné. Ovšem vakcína a protivirové léky jsou zatím jen proti chřipce.  

Pokud vakcína pro koronavirus zatím není, jakou specifickou léčbu aplikujete na nakažené?  

Léčíme je pouze symptomaticky. Snižujeme teplotu, dáváme antibiotika na zápal plic, který se může objevit jako komplikace pro COVID-19.  

Kdy si myslíte, že bude vakcína nejdříve dostupná?   

Vakcína bude asi dostupná do konce roku 2020. 

Bude se moci poté spojit s chřipkovou vakcínou?

Spojení s jinou vakcínou může představovat problém dalších několika let. Také budou nutné klinické studie.  

Jak je infekční klinika Fakultní nemocnice Brno připravena? 

Již několik týdnů přijímáme a vyšetřujeme osoby podezřelé z infekce novým koronavirem. Jsou izolovány na samostatných pokojích, odebírá se jim výtěr z nosohltanu a venózní krev. Tento materiál je odesílán do akreditovaných laboratoří. Zatím všechny výsledky byly negativní. Jsme schopni pacienty i ventilovat a poskytovat jim intenzivní péči. Pokud by nestačil počet lůžek na Klinice infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno, izolace by probíhala i na odděleních jiných odborností, které by se vyklidily, zejména rehabilitace.

Co dělat, pokud na sobě zpozoruji příznaky, které se shodují s příznaky pro onemocnění koronavirem, tedy zvýšenou teplotu, kašel a rýmu? 

Současná strategie je nechodit přímo k lékaři, ale kontaktovat praktického lékaře nebo epidemiologa telefonem či mailem. Je možné volat i linku 112. Pokud bude obava z infekce lékařem posouzena jako reálná, přijede k pacientovi sanitka se zdravotníkem, který udělá výtěr z nosohltanu. Pacient zůstane do výsledku vyšetření v domácí karanténě. Pokud by jeho stav vyžadoval hospitalizaci, bude převezen na infekční kliniku či oddělení podle místa bydliště.  

Myslíte si, že je velké riziko cestovat teď do oblastí, kde se koronavirus vyskytuje?  

Riziko se netýká jen možné infekce, ale i řady restrikcí spojených s touto epidemií – dopravní problémy, nařízená izolace a jiné. Proto nelze tuto cestu doporučit.  

Kde máme čerpat informace? Jaké zdroje doporučujete jako odborník?  

Nejvíce informací je na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR, Státního zdravotního ústavu,  Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí nebo Světové zdravotnické organizace.

Klíčová slova: koronavirus, Fakultní nemocnice Brno, lékař

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Esposito Bandolero | 11. 03. 2020, 12:23
Olina B. odvedla neskutečnou prácu. Petr H. je opravdový odporník. Dva palce hore