14.04.2018 17:50


K účasti mě přesvědčovala maminka, říká finalistka České Miss

Autor: Stanislav Vaculík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Devatenáctiletá finalistka České Miss Amálie Sloupenská je jednou z deseti soutěžících, které se zúčastní závěrečného kola soutěže v Ostravě. Do Miss se přihlásila na poslední chvíli a bez jakýchkoliv zkušeností s modelingem. Redakci Stisku popsala dosavadní zážitky, pocity z postupu, jak se k němu staví její rodina a případné plány do budoucna.

Amálie Sloupenská

„Měli tam pro nás připravený zvláštní stolek,“ smála se, když popisovala, že do soutěže šla „na blind“. Krátce se také vyjádřila ke kritice, se kterou se soutěže krásy a modeling obecně potýkají.

Mnozí soutěže krásy a modeling odsuzují, především protože podle nich propagují objektivizaci žen a ženské tělo jako reklamní nosič. Jak se k tomuto názoru stavíte?

Nenahlížím na to tímto způsobem. Nemyslím si, že by pár modelek vrhalo špatný stín na všechny ženy a dělalo to z nich objekty.

A chápete, proč takový názor někdo zastává?

Určitě ano. Podle mého je příčinou zaběhlá představa o tom, že všechny modelky musí vypadat stejně, mít správné míry, chodit a vystupovat určitým způsobem. Někomu to může připomínat zacházení s věcí.

Jak vás napadlo se do soutěže přihlásit?

No popravdě mě to nenapadlo. Ve čtvrtek 15. března mi napsala fotografka z jedné agentury, jestli se nechci přihlásit na casting, který měl být hned v sobotu. Navíc na mě prý narazili náhodou přes instagram mojí kamarádky, která už v této agentuře byla. Té kamarádce nabídli účast samozřejmě také.

Váhala jste před účastí?

Ano, velmi. Vůbec se mi nechtělo, ale moje maminka mě přesvědčovala, což se jí nakonec povedlo.

Máte z minulosti nějaké zkušenosti s modelingem nebo focením?

Nemám. Česká Miss je pro mě v mnohém premiéra.

Co jste kvůli soutěži doposud podstoupila?

První byl casting. Tam jsme s kamarádkou přišly bez přihlášky, naštěstí tam pro takovou situaci měli připravený stolek. Nachystali pro nás několik kol a po každém z nich vyřadili několik soutěžících. Šlo o představení sama sebe. Absolvovaly jsme promenádu v plavkách, která byla v obchodním centru, což nebylo moc příjemné. Nakonec nám byly pokládány různé otázky, které se týkaly nás. Z přibližně šedesáti nás postoupilo asi dvacet. Minulý týden v pátek bylo semifinále. To se skládalo ze čtyř kol. Struktura byla velmi podobná, navíc jsme ovšem předváděly volnou disciplínu. Já se rozhodla pro úryvek májových tanců v kroji. Na internetu po celou dobu soutěže byla možnost hlasovat pro nejsympatičtější soutěžící, na závěr semifinále vyhlásili vítězku tohoto hlasování.

Vítězka této soutěže dostala bonusové body k hodnocení od poroty v semifinále. Snažila jste se přesvědčit své známé, aby pro vás hlasovali?

Zmínila jsem se svým nejbližším a dvakrát jsem soutěž sdílela na sociálních sítích. Poté se toho chopila moje rodina, která informaci o soutěži a mojí účasti v ní rozšířila mezi své známé.

Co vás před finálem čeká?

V nejbližší době mě čeká vlasová proměna, kterou podstupují všechny soutěžící. Následuje focení ve Zlíně a potom bude survival camp, kde se alespoň 24 hodin budeme muset obejít bez veškerých vymožeností a jak název akce napovídá, přežít. (směje se)

A přežijete?

Pevně v to doufám. Není to tak dlouhá doba.

Momentálně jste v maturitním ročníku a zkoušky jsou skoro za dveřmi. Nekříží se vám soutěž s maturitními termíny?

Problém byl hlavně s ústní zkouškou, protože mi vyšla na datum, kdy máme být v rámci soutěže v Chorvatsku. Naštěstí mi škola umožnila jít na zkoušku ještě před odjezdem, tedy dříve než ostatní.

Nezanedbáváte kvůli soutěži přípravu na zkoušky?

Přípravu celkem zanedbávám, ale s tím nemá soutěž nic společného. Naštěstí už mám přečtenou většinu knih.

Čekala jste postup do finále?

Vůbec ne. Když ohlásili výsledky, nevěděla jsem, jestli mám mít radost, nebo brečet. Byl to celkem šok. S kamarádkou jsme se přihlásily jen tak na zkoušku. Ona bohužel nepostoupila, což mě moc mrzí.

Proč si myslíte, že vybrali právě vás?

To bych také ráda věděla, možná se jim líbilo vystoupení v krojích. Hodně kolegyň mi říkalo, že mě vybrali kvůli mým krátkým vlasům a ofině, což mezi soutěžícími není obvyklé. Také mi říkali, že jsem hodně přírodní. Je to celkem zvláštní, protože se mi obecně mnohem více líbí umělá krása.

Jak byste naložila s případným vítězstvím v soutěži?

V případě vítězství, i když ho nepředpokládám, bych se modelingu chtěla věnovat. Musela bych kvůli tomu ovšem odložit studium na vysoké škole.

Souhlasila by s tím vaše rodina?

Rodiče mě podporují naprosto ve všem, myslím si, že by za to byli rádi. Navíc úplně zanechat studia bych rozhodně nechtěla.

 

Amálie Sloupenská pochází z obce Kšely u Českého Brodu. Je jí devatenáct let a v současné době studuje v maturitním ročníku ekonomického lycea v Berouně u Prahy. Amálie je jedna z finalistek soutěže Česká Miss.

Klíčová slova: Česká Miss, Amálie Sloupenská, finalistka, soutěž krásy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.