17.05.2015 12:46


K pochopení projektu Evropské unie je nutné veřejnosti pomoci

Autor: Vážanová Pavlína | Kurz: Stisk | Kategorie: Publicistika

Česká republika vtoupila do Evropské unie prvního května roku 2004. Sedmasedmdesát procent Čechů tehdy souhlasilo. Jedenáct let po této události však česká veřejnost nepůsobí, že by si za svým rozhodnutím stála.

Většina zpravodajských serverů informovala ve středu třináctého května o tom, že Česká republika bude muset v rámci kvót Evropské unie přijmout přes pět set zahraničních uprchlíků.

Jde o téma, které přinejmenším rozdělí veřejnost, spíše však povede k negativním náladám. Pozastavme se proto nad způsobem, jakým na tuto zprávu upozornila naše média. Titulek serveru iDNES.cz například zněl: „Česko by mělo přijmout přes 500 uprchlíků, velí nové kvóty Bruselu.“ V článku se pak čtenář dozví, že zatím jde pouze o plán, který musí schválit Evropský parlament a také členské státy.Autor: Pavlína Vážanová

Zmíněná situace názorně ukazuje přístup českých médií k problematice Evropské unie. Nelze se pak divit náladám, jež v naší společnosti ohledem integrace panují.

Podle centra pro výzkum veřejného mínění dvaačtyřicet procent občanů Česka v roce 2012 souhlasilo s tím, že Evropská unie přináší nárůst byrokracie. Dalších dvaatřicet procent se domnívalo, že jsme příliš omezováni evropskými zákony.

Že o projektu sjednocené Evropy nejeví Češi přílišný zájem, pak dokazuje také způsob oslav Dne Evropy každoročně připadajícího na devátý květen. Informační kancelář Evropského parlamentu na svých internetových stránkách zpravuje pouze o dvou oficiálních akcích k příležitosti tohoto dne.

Obyvatelé Česka tedy nenahlíží na Unii příliš pozitivně. A právě současný problém týkající se azylové politiky Evropské unie ukazuje, jak důležitou roli mohou v podobné situaci hrát média. Jako ostatně v případě většiny témat, záleží velkým dílem na tom, jak danou problematikou pojmou. Zvláště v otázkách Evropské unie, které mají moc rozdělit veřejnost a týkají se podstatné části správy České republiky, pak vystupuje na povrch jejich schopnost analyzovat a vysvětlovat. Právě nedostatečné pochopení principů, na nichž Unie funguje, může vést k negativním názorům na její práci.

Zhruba týden po slavném devátém květnu, jenž mimochodem připomíná den představení plánu na vytvoření prvního evropského společenství, však nezbývá než konstatovat, že česká veřejnost si ještě cestu k Unii nenašla. Ovšem na její obranu: nikdo jí v tom nijak zvlášť nepomáhá.

Klíčová slova: Evropská unie, média, azylová politika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Robin Dejmek | 17. 05. 2015, 18:55
Slečno/paní Pavlíno, nezlobte se, ale projekt jménem Evropská unie jste evidentně nepochopila ani Vy, jinak byste nemohla napsat tento článek.