16.12.2020 18:58


K největší soše kapra v Česku daroval autor místo klíče symbolický rybářský háček

Autor: Lenka Hubáčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nový kruhový objezd postavili v Pohořelicích na Brněnsku. Zdobí ho socha kapra, který je symbolem rybníkářského města. 

Pohořelice – Novou sochu pětimetrového kapra slavnostně odhalili v neděli odpoledne v Pohořelicích. Starosta města ji společně s dalšími partnery pokřtil politím vodou a farář Jaroslav Svoboda ji následně posvětil. Jedná se o největší sochu kapra v České republice. Dominantu města, typického rybníkářstvím, lidé najdou na novém kruhovém objezdu, který je v provozu od pondělí.

Autorem sochy je Pavel Valášek, který vlastní kovářství v nedalekých Přibicích. „Plastika znázorňuje kapra ve své přirozené podobě. Kapr je pět a půl metru dlouhý a přes dva a půl metru vysoký,“ popisuje umělecký kovář a dodává, že na díle pracoval čtyři měsíce. Hlava a šupiny jsou vytvořené z kamene, konstrukce těla pak z nerezové oceli, která je odolná vůči počasí. Celá socha váží zhruba tři tuny a stála třičtvrtě milionu.

Jako předlohu využil Pavel Valášek živého kapra z Pohořelic. „Měl jsem ho ve vaně, kde jsem si ho měřil a fotil. Taky jsem ho pozoroval, abych věděl, jak plave,“ vysvětluje s tím, že chtěl, aby socha vypadala co nejreálněji. Originálně pojal i předání sochy. „Většinou když se odhaluje nějaké dílo nebo stavba, předává se slavnostně klíč. Tohle je ale kapr, a tak městu a Rybníkářství Pohořelice darujeme tematicky rybářský háček,“ řekl Valášek.

Socha stojí na novém kruhovém objezdu u supermarketu Tesco, kde se dříve nacházely dvě křižovatky těsně za sebou, což komplikovalo dopravu. Zároveň se tam kříží tři hlavní dopravní směry, a to na Brno, Mikulov a Znojmo. „Věřím, že se kruhový objezd stane klidným a bezpečným místem,“ sdělil starosta Pohořelic Miroslav Novák.

Za stavbu kruhového objezdu jsou rádi i občané. „Určitě je to dobré. Když se tady potkalo více aut, byla situace často nepřehledná,“ okomentoval Tomáš Slezák, který v Pohořelicích pracuje. Podle místních bude teď doprava plynulejší a zjednoduší se i průjezdnost pro řidiče kamionů, kteří se často složitě vytáčeli. 

Pohořelický kapr je jedním z hlavních symbolů města. V roce 2007 získal ocenění chráněného označení původu. „Rybníkářství má u nás dlouhou tradici. Rybníky se začaly budovat už ve čtrnáctém století,“ řekl ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička. Proto má socha právě takovouto podobu. Později k ní přibude ještě nápis „Pohořelický kapr“, zeleň, osvětlení a chodníky. Podle starosty Nováka by všechno mělo být hotové v březnu příštího roku.

Klíčová slova: socha, kapr, kruhový objezd, kovář, Pohořelice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.