03.11.2013 22:33


Juan Manuel Garcia: Na lekce češtiny moc času nemám, umím jen pár sprostých slov

Autor: Karolína Peřestá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Před třemi lety přijel Juan Manuel Garcia poprvé do České republiky a tato země se mu zalíbila natolik, že už zde zůstal. Bydlí ve Frýdku-Místku v malém bytě se svou kočkou a psem. Miluje život, tanec a lidi. Učí tanec po celé republice, ale i v zahraničí. Manuelovy lekce jsou oblíbené hlavně pro jeho temperament v pohybu a schopnost přenést na své žáky pozitivní energii.

Bylo vždycky vaším snem odstěhovat se z Mexika do jiné země? A jaká byla vaše práce, než jste přijel do České republiky?

Už od mých šesti let, pokaždé, když byla v televizi zmínka o Československu a Polsku, tak jsem zpozorněl a poslouchal. Vždy jsem chtěl tyto země poznat a až zájezd s mexickým souborem národních tanců mi splnil sen navštívit Českou republiku, Slovensko a Polsko. Než jsem odjel do Evropy, pracoval jsem v Mexiku jako taneční lektor v různých specializacích a také jako fitnes instruktor v taneční škole.

Kdy jste se rozhodl zůstat právě tady?

Do České republiky jsem přijel v roce 2010 na folklorní festivaly ve Frýdku-Místku a ve Strážnici, kde jsme účinkovali se souborem z Mexico City. Tehdy jsem se rozhodl, že zde zůstanu žít, protože Česká republika je krásná země plná tradic, kultury a umění. S Mexikem spolu sdílejí hodně tradic co se týče hudby, tance i jídla. Například v Mexiku máme jídlo podobné české dršťkové, jen do ní přidáváme chilli a citron. Další podobnost je třeba v polce, tanci, který je v Mexiku částečně ovlivněný českou polkou. Najde se toho docela dost. A tahle podobnost je jedním z důvodů, proč jsem se zde rozhodl zůstat. Cítím se tu dobře, jako doma. Navíc se mi líbí, že jsem uprostřed Evropy a můžu rychle cestovat i do jiných zemí.

Měla na to vliv třeba i nestabilní bezpečnostní situace v Mexiku?

Ne, asi v každé zemi je nějaká nejistota, riziko a korupce.

Bylo pro vás těžké najít si mezi Čechy přátele? Co si myslíte o české povaze?

Není těžké si tady vytvářet přátelství, mám kamarády po celé České republice. Problém je, že kvůli své práci na ně nemám tolik času, kolik bych chtěl. Co tak pozoruju, tak povaha Čechů je docela pesimistická, málo se usmívají, třeba v dopravních prostředcích. V období od září do března zase hodně trpí depresemi. Často nejsou šťastní za to, co mají, ale na druhou stranu jsou hodně ambiciózní a rádi oslavují. Hlavně tehdy, když přinesu mexické pivo. (smích)

Setkal jste se i s negativním postojem vůči vám vzhledem k tomu, že jste Mexičan?

Od Čechů jsem se vždycky dočkal dobrého přijetí, nikdy jsem se nepotkal s rasismem nebo nějakou negativní reakcí. Pokud jsem měl problém, tak s Romy, protože my Mexičani jsme známí svou silnou osobností. Nikdy jsem jim nedovolil, aby mě nerespektovali nebo uráželi.

Říkal jste, že jste lektor zumby v Ostravě. Učíte jen tam nebo využíváte toho, že jste v Evropě a cestujete?

Vedu kurzy fitness a jsem také taneční lektor. Jak už jsem řekl, žiju tady také kvůli možnosti rychlého cestování do všech částí Evropy, takže hodiny mám nejen v různých městech České republiky, ale cestuji i do dalších zemí střední nebo východní Evropy. Tam pořádám různé lekce, workshopy a exhibice.

Jaká je podle vás česká zumba?

Potkal jsem zde velmi dobré instruktory, ale nikdo moc nesdílí myšlenku vzrušení při tanci. Mexičani, respektive lidé z latinské Ameriky, mají větší šťávu. Tanec mají totiž v krvi a rytmus cítí ve svých srdcích.

Žijete v naší zemi už docela dlouho. Proč neumíte česky?

Protože nemám moc času navštěvovat kurzy češtiny. Bývají buď večer, a to já zrovna pracuji, nebo o víkendech, to bývám v zahraničí. Ale naučil jsem se pár slovíček a vět, jako třeba dej mi pusu, a od mých českých kamarádů umím také spoustu sprostých slov. (smích)

Vracíte se občas do své rodné země?

Nebyl jsem v Mexiku už dva roky, takže se mi hodně stýská po rodině. Už je opravdu potřebuju vidět. Rád bych ale zůstal žít zde. Opravdu to tady mám rád a cítím se tu jako doma. Miluju Mexiko a miluju i Českou republiku.

Když se ohlédnete, tak na co ze své kariéry zumba lektora jste nejvíc pyšný?

Vzpomínám si, že jsem vždycky chtěl tančit a studovat klasický balet. Moji  kamarádi si ze mě dělali srandu, že je to pro gaye. Ale během mé profese se mi vyplatilo, že jsem si šel za svým. Každá kapka potu znamenala další pokrok, a díky tomu jsem poznal mnoho nádherných míst nejen v Mexiku, ale i v Evropě. Poznal jsem spoustu nových lidí, kteří mě posunuli zase o něco dál. Prostřednictvím své vášně pro tanec jsem si otevřel dveře do světa a na to jsem opravdu pyšný.

Jaký je váš nejbližší projekt?

Snažím se zajistit víc tanečních projektů pro soubor mexických národních tanců z Orizaby, města ve Veracrouz. Další mou snahou je získat pro festivaly v Mexiku víc souborů nejen z Evropy, ale také Asie, Afriky a Jižní Ameriky.

Klíčová slova: taneční lektor, Mexičan, Juan Manuel Garcia, Frýdek-Místek, zumba

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.