05.04.2015 21:13


Jsou Velikonoce svátky z povinnosti?

Autor: Poštulková Lada | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Velikonoce jsou tu po roce znova. Poznáte to podle toho, že supermarkety opět praskají ve švech a v regálech najdete samá zlevněná vejce a čokoládové zajíčky. Počasí může být jistě matoucí, vždyť Velikonoce jsou svátky jara a k němu patří spíše petrklíče než sněhová vánice. Jestli ale zítra v ulicích nepotkáte moc koledníků s pomlázkami, nebude zřejmě na vině pouze nepříznivé počasí. Velikonoce totiž slaví čím dál méně lidí. A ti, kteří velikonoční zvyky dodržují, to většinou dělají jen z úcty k tradici. To, že by si prodloužený víkend užili raději jinak, nepřiznají.

Ačkoli to tak při pohledu z okna nevypadá, je tady jaro a s ním i Velikonoce, nejdůležitější křesťanský svátek. Zatímco čtyřiadvacátého prosince jsem si u vánočního stromečku uprostřed vesnice nasazovala sluneční brýle a horký punč toužila vyměnit za osvěžující mojito, dnes, na Boží hod velikonoční, se snažím voskem nabarvit vajíčka a skrz okno sleduji velikonoční vánici. S těmi vejci se patlám jen z jednoho důvodu - je to tradice. Zvyk, který jsme doma nikdy nedodržovali, ale vyžaduje ho můj přítel. "Bez vajíčka neodejdu!" vyhrožuje dnes ráno. A protože mám zítra na programu ještě dvě seminárky, rezignuji. Vajíčka zdobím s ladností amatéra a doufám, že se mu budou líbit. Zda mě miluje, poznám podle toho, že můj dokonalý výtvor zítra nenajdu rozbitý na chodníku. 

Lada Poštulková

Velikonoce jsou podle definic mnoha encyklopedií svátkem zcela nejvýznamnějším, přesto je polovina lidí naprosto ignoruje a jejich blížící se příchod zaznamená jen díky zvýšenému množství čokoládových zajíců v supermarketech. Ta druhá polovina obyvatel Velikonoce slaví a dodržuje většinu náboženských i světských tradic, ovšem ne všichni to dělají z opravdového přesvědčení pramenícího z křesťanské víry. Naprostá většina lidí okolo mě dodržuje velikonoční zvyky jen z povinnosti či setrvačnosti. Včetně mě. Ačkoli by si třeba rádi někam vyjeli a využili tak prodlouženého víkendu, zůstávají doma a slaví Velikonoce. Proč? Protože je to tradice. To, že vám spousta z nich není ani schopna vysvětlit, proč vlastně ty Velikonoce slavíme a na Velký pátek se klidně nacpe bůčkem, už je věc druhá. Ženy tak několik dní předem běhají po obchodech, shánějíc suroviny pro velikonoční žranici, barví vajíčka a pečou mazance, zatímco muži (zřídkakdy) pletou pomlázky a trénují švih své pravé ruky. 

I u nás doma se Velikonoce slaví a slavily odjakživa, nehledě na urputnou touhu mámy se sebrat a odjet někam na výlet. S výzdobou se to nikdy nepřehánělo, beránka nám upekla babička a okna se myly jen tehdy, pokud na to zbyl čas. Bratr s tátou vstali, až když byli vyspáni "dorůžova" a zmrskali nás jen decentně. Za ženskou částí příbuzenstva nespěchali, stejně jim většinou žádná ze sestřenic neotevřela. Jen babičky nikdy nezklamaly. A my s mámou jsme nadšeně nastavujíce pozadí vítaly koledníky. Tak to bylo rok co rok. Letos poprvé rodiče uznali, že už jsme dospělí, oni tak nemusejí "jít příkladem" a dodržovat tradice za každou cenu a odjeli na víkend do maďarských lázní. Můj bratr místo pletení pomlázky sedí u počítače a hraje bůhvíco, zatímco já se snažím nerozbít další vejce. Vidím to tak i do budoucna, na romantický víkend s přítelem můžu zapomenout, příští rok touhle dobou se budu zdokonalovat pro změnu v pečení mazance. Až se nám narodí děti, Velikonoce budeme slavit kvůli nim, je to přece tradice. Snad, až mi bude tolik co dnes mým rodičům, se konečně dočkám onoho prodlouženého víkendu. Třeba v Maďarsku. 

Klíčová slova: Velikonoce, křesťanský svátek, tradice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.