04.12.2017 22:46


Jsou Vánoce stále svátkem pohody, nebo jen symbolem konzumu?

Autor: Jakub Sekanina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Vánoční čas si lidé spojují s klidem, trávením času s rodinou a hodováním, které by se dalo přiblížit k obžerství. Tedy, tak tomu alespoň tradičně bylo. V současnosti si lidé spojují Vánoce s přeplněnými obchody, stresem, a předčasnými vánočními akcemi, které jsou v obchodech už od srpna. Zvláště u mladých lidí se objevuje nelibost k Vánocům, jako ke komerčnímu svátku, který nemá s pohodou nic společného.

Polička – Zajímalo nás, jak vidí lidé v současnosti vánoční svátky, zda je stále považují za čas pohody, nebo si přejí, aby bylo po Vánocích už první adventní neděli. Ptali jsme se několika lidí v Poličce na Svitavsku, co pro ně Vánoce dnes znamenají.

Jakub Sekanina

Jakub Ustohal z Jihlavy, který zde byl navštívit přátele a podívat se právě na vánoční trhy byl otázkou poněkud zaskočen. „Že by dneska lidi neměli rádi Vánoce? To se mi úplně nezdá, spíš je štvou ty stresy, věřte mi, já to znám. Dárky nemám tak do dvacátého prosince, a to je pak člověk trochu napnutý, když nechce zklamat. Krom toho ale nemyslím, že by vánoční svátky ztratily na popularitě, nebo kouzlu, to rozhodně ne,“ zakončuje.

Poněkud jiný názor má David Lapáček, pracovník v místní pobočce firmy Milacron, který vidí Vánoce jako dobu sváru. „Vánoce, jsou rodinný svátek. V ideálním případě byste měli být se svou rodinou a užívat si obecnou pohodu. Ale nemusí to tak být, Vánoce jsou stresové období, a tak mohou vyplouvat na povrch křivdy a problémy, které se celý rok potlačovaly. Znám spoustu lidí, kterým zkazily Vánoce rodinné hádky a ty jsou taky důvodem proč je nemají rádi do dnes. A to ani nemluvím o lidech co jsou na Vánoce sami,“ vysvětluje Lapáček. Sám se prý daleko víc těší na Silvestr, který stráví s přáteli nad lahvinkou rumu.

Místní důchodkyně, Věra Bláhová má velmi pozitivní pohled na situaci. „Je možné, že mladí vidí jen stresy a obchody a kýčovité ozdoby a je pravda, že jich v posledních letech přibylo a ti malí Santové teď visí všude. I přesto si ale myslím, že na pohádku jako jsou Tři oříšky pro popelku, se s rodinou na Štědrý den podívá každý rád,“ tvrdí. Popisuje, jak se rodina schází každý rok na kachnu a v čím dál tím větším počtu. „Ať už lidi vnímají Vánoce jakkoliv, stejně je většinou tráví s rodinou, a to mi přijde hlavní.“

Bývalá učitelka místního gymnázia a současná knihovnice ve svitavské knihovně Kateřina Stündlová se domnívá, že jde o jaký si trend, že je moderní nemít rád Vánoce. „Konzumní společnost je o Vánocích přehlcena všemožnými ozdobami a světýlky a být proti společnosti je dnes moderní, nejít s proudem je hitem posledních let. Já mám dceru a vidím to na ní, Vánoce jí vadí, protože jich jsou plné obchody a všude jsou punčochy a svítící stromky. Podle mě je to časem přejde, možná až budou mít rodinu,“ zakončuje svou analýzu.

Klíčová slova: Vánoce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.