27.04.2015 21:42


Jsou festivaly noční můrou, nebo nezapomenutelným zážitkem?

Autor: Matěj Karmazín | Kurz: Stisk | Kategorie: Publicistika

Léto už pomalu klepe na dveře a s ním se blíží i tradiční festivalová sezona. K teplým měsícům festivaly patří stejně neodmyslitelně jako moře, opalování nebo zmrzlina. Lidé je však vnímají dost rozdílně. Jedni si léto bez křepčení u pódia pod širým nebem nedokážou představit, druzí o tlačenici mezi tisícovkami lidí nemohou ani slyšet. Jaká jsou pro a proti letních festivalů? Co na nich lidi nejvíc láká?    

Každý to má jinak. Někteří lidé jezdí stále na stejný festival, nedají na něj dopustit a řečem o tom, že by jinde mohlo být lépe, nevěří. Jiní jich zase objedou několik za léto a chtějí pořád objevovat něco nového. A třetí skupina lidí vyrazí na festival jednou a naposled. Festivalová atmosféra zkrátka jednoho pohltí, druhého však zároveň může odradit. A není důležité, jestli jde o spořadáný a poklidný folkový festival nebo o bouřlivou čtyřdenní párty s rockovou hudbou a spaním na poli. Základní atributy totiž obvykle festivaly mívají společné.

Prvním z nich jsou všudypřítomní lidé. Z toho plyne dvacetiminutová fronta na pivo, půlhodinová na záchod a u sprch to leckdy vypadá, že na vás přijde řada až druhý den.Matěj Karmazín. Foto: Veronika Kovářová. Na větších festivalech je před koncertem vaší oblíbené kapely nutné zabrat si místo pod pódiem alespoň hodinu předem, pokud ji tedy nechcete vidět zhruba ze sedmapadesáté řady. A když vystoupení skončí, procpat se davem k východu také není nijak bleskovou záležitosti. Tisíce lidí přináší i další komplikace. V kombinaci s určitým množstvím vypitého alkoholu se totiž relativně malé stanové městečko může záhadně zvětšit a z hledání vlastního stanu se leckdy stane zábava až do svítání.

Dalším tématem, které se řeší snad na každém festivalu, jsou sprchy a toalety. Jejich kvalita se akci od akce liší, úplné spokojenosti všech lidí se ale v tomto ohledu asi nedosáhne nikdy. Nejvíce kritizované bývají festivaly, na kterých se zkrátka vysprchovat nejde. Jeden den se bez čisté vody totiž ještě dá vydržet, dva už ideální nejsou a pokud je festival ještě delší, už nevoníte ani sobě, natož pak lidem ve vašem okolí. Právě to bývá možná nejčastější důvod, proč lidé někdy reagují na nápad strávit víkend na festivalu negativně. 

Podle mého názoru je ale obrovskou výhodou festivalů neopakovatelná atmosféra. Sám nepatřím mezi příznivce obrovských shromáždění lidí a nekončící tlačenici v davu, několikrát do roka to však rád přetrpím. Z jednoho třídenního festivalu si totiž můžete odnést víc zažitků a vzpomínek než za tři měsíce v práci nebo ve škole. Několik dní vás po nich sice většinou bolí hlava a hlasivky se vzpamatovávají týden, ale to k tomu prostě patří. Už v těchto dnech sezonu pozvolna rozjíždí majálesy a v červnu pak vše začne naostro. A já se na to těším.

Klíčová slova: festivaly, léto, zábava, hudba

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.