14.12.2017 19:49


Jsme takový jiný sekáč, říká zakladatelka obchodu s retro módou v Brně Viviana Bordásová

Autor: Tereza Navrátilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Hledat poklady v podobě starého oblečení lákalo studentku Vivianu Bordásovou už odmala. Její vášeň nakupovat a nosit originální kousky z druhé poloviny dvacátého století se naplno projevila po výletu do Paříže a nakonec ji přivedla až k založení Retro komnaty, unikátního vintage obchodu v Brně, kde nikdy nestárnoucí módu s úsměvem nabízí dalším milovníkům retro oblečení.

Brno - Vlněné sukně, pestrobarevné košile, klasické levisky i plstěné klobouky. To jsou jen některé originální kousky, které ve svém nenápadném obchůdku na Štefánikově ulici v Brně mladá podnikatelka Viviana Bordásová prodává. Ačkoliv Retro komnatu, jak obchod s módou padesátých až devadesátých let z celého světa pojmenovala, otevřela teprve nedávno, na nedostatek zákazníků si stěžovat rozhodně nemůže. 

Kolik kusů oblečení tady celkem máte?

Teď tu máme okolo šesti set kousků oblečení. Něco mám ještě ve skladech nebo doma. Nejstarší kousky jsou klouboučky, rukavičky a kabelky z padesátých a šedesátých let, které jsou zároveň to nejcennější, co tu mám.

Proč jste se rozhodla prodávat věci až od 50. let?

Je to kvůli tomu, co mě baví nosit a líbí se mi. Mě samotnou nejvíce baví sedmdesátá a osmdesátá léta, kde je více barev, vzorů. Je to větší zábava. Ale především jsem nikdy nechtěla mít obchod s extrémně drahými kousky. A cena oblečení z čtyřicátých let a starší už by se pohybovala okolo tisíce korun, ne-li více a navíc je velmi těžké je sehnat. A to už by nebyl obchod, který jsem si vysnila. Ale nikdy neříkej nikdy. Třeba mi to půjde a jednou obchod zvětším a bude tu nějaká část jen pro třicátá a čtyřicátá léta.

Kde berete všechno oblečení, které zde prodáváte?

Jednak vykupuju od lidí, kteří mi sem chodí a nabízejí mi některé své kousky. Ale můj hlavní dodavatel je ze zahraničí, který je shání po celém světě. Jednou jsem tu měla dokonce takový plášť á la kimono nejspíše z Japonska. Občas se dá původ oblečení zjistit z etiket, baví mě si vyhledávat jednotlivé značky a zjišťuji, kde třeba začínali a vyráběli.

Jsou to originální kousky z dané doby?

Všechno oblečení zde je autentické, to znamená že je to originál vyrobený v té dané době. Lidé se mě často ptají, jestli oblečení, které nabízím, bylo nošené. Ano, tak devadesát procent věcí nošených bylo, ale podle mě je to úplně jedno, jde hlavně o to dávat těm věcem druhou šanci a poslat je znovu do světa. Nošený nenošený, hlavně když to vypadá hezky, ne?

Jaký je koncept vašeho obchodu?

Snažíme se přinést do ulic trochu něco jiného, takový závan minulosti a dávat věcem druhou šanci. Pro mě osobně je ekologie v odívání dost důležitá, snažím se nepodporovat  řetězce fast fashion. A tím, že si zde lidé mohou koupit věci z druhé ruky, tak se přímo nepodílejí na moderním fast fashion průmyslu. Je zajímavé, že v takovémto krámku můžete sehnat vlněný svetr za poměrně slušnou cenu a přitom je zároveň i etický, jelikož jeho koupí nepřispíváte těm velkým řetězcům. Oproti secondhandům jsme vyhranění tím, že naše kousky pocházejí všechny z minulého století a tak nejde tolik o to, sehnat něco levněji, ale spíše najít skutečně nějaký poklad. 

Setkáváte se zde s lidmi, kteří nosí výhradně retro oblečení?

Ano, a není jich málo. Strašně mě tito lidé baví svým stylem, nicméně nakonec vás asi nejvíc potěší, když si nějaký ten vintage kousek pořídí někdo, kdo tím vykročí ze své komfortní zóny. A zjistí, jak je ten kousek super a že se dá kombinovat se současnou módou. Je zajímavé například kombinovat nějakou pestrobarevnou šílenou košili z osmdesátých let se současnými kraťasy a vypadá to děsně cool. Myslím si, že tyhle věci mají ještě šmrnc a byla by škoda, kdyby se nevynosily.

Proč se vám tolik líbí kousky právě z druhé poloviny dvacátého století?

Mě to oslovuje právě kvůli speciálním střihům. Nemám úplně klasickou postavu, kterou by bylo možné obléknout v nějakém běžném obchodě. Ale třeba šaty z osmdesátých let si úžasně hrají se siluetou, což mně vyhovuje. Důležité jsou i materiály. Ačkoliv se v sedmdesátých letech začalo šít hodně z polyesteru, stále tu ale seženete kousky z pravého hedvání za slušnou senu. A navíc každý kousek je jiný, takže se nemusím bát, že bych v těchto šatech vylezla na ulici a potkala tam v nich někoho jiného.

A jak vlastně vznikla myšlenka otevřít si Retro komnatu?

Odmala jsem milovala staré věci, probírala jsem se na půdě mamčinými a babiččinými věcmi na půdě, různě jsem si je zkoušela a přešívala. Ale ten hlavní popud přišel po dokončení bakalářského studia, kdy jsem jela s kamarádkou do Paříže, kde podobných retro obchůdků je mnoho, a říkala jsem si, že není možný, aby to Brno nezvládlo a že by to místní lidé nepochopili (smích). Tak jsem si asi měsíc po návratu šla pro živnostenský list, oslovila jsem první dodavatele a otevřela si e-shop. Ten fungoval od ledna a v říjnu už jsem si otevřela vlastní obchod. A ač se občas s nepochopením samozřejmě setkávám, jsem příjemně překvapená, že se lidé zajímají o vintage módu jako já. 

Název obchodu obsahuje pojem retro. Co to přesně znamená a jaký je rozdíl mezi slovy retro a vintage?

Pojem retro jsem chtěla mít v názvu hlavně proto, aby každý věděl, o co jde. Obávám se, že ne moc lidí, kteří by šli touhle ulicí, tak by hned věděli, co znamená slovo vintage. Jinak retro je všechno, co napodobuje a vypadá jako z té doby, zatímco vintage je autentické, přímo z té doby. Takže ten rozdíl není tak velký, je to spíše takové slovíčkaření. Já to i na našich webových stránkách občas přehodím.

Existuje nějaký trend ve světě retro?

Například džíny s vysokým pasem, které frčely hlavně v osmdesátých letech, jsou teď v módě a já tu mám ty pravé levisky a z toho se všichni můžou zbláznit. Stejně tak vánoční svetry nebo klasiky jako vlněná sukně a většina holek, která sem chodí ani neřeší, že jsou staré, jelikož tak ani nevypadají. Je strašně zajímavé, jak se mění lidé, kteří sem chodí. Už to nejsou jen retro maniaci, ale hodně také lidé, kteří hledají trendy.

Kdo je typický zákazník Retro komnaty?

Chodí sem i starší paní, které si chodí se mnou povídat, co nosily v mládí. Ale jinak jsou to retro holky, které tančí swnig, chodí na bály, nosí kolové sukně a na ulici je poznáte, jelikož jsou často vyšperkované a krásné. A pak jsou to ženy, které nosí dnešní trendy, ale nechtějí zaplatit za originální levisky i několik tisíc. A nedávno tu dokonce byla paní kostymérka z divadla, která zde kupovala levisky a bombry (typ bundy).

Máte nějaké plány do budoucna?

Moje vize momentálně je, aby to tu chvíli vydrželo (smích). V budoucnu bych chtěla třeba rozšířit sekci pro pány, která tu je, ale zatím velmi malá. Už jsem se i po pánském oblečení dívala, ale zatím se mi tolik věcí nelíbilo, tak uvidíme.

Klíčová slova: Retro komnata, vintage, móda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.