22.04.2018 17:00


Již potřinácté se amatérští sboristé sešli ve Svitavách. Zavzpomínali i na zesnulého Miloše Formana

Autor: Nikola Pavlasová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Na prknech svitavské Fabriky se v pátek a sobotu vystřídali čeští i zahraniční sboristé. Dvoudenní festival pěveckých sborů zakončili amatérští zpěváci muzikálovými a filmovými písněmi. Jako speciální host vystoupila muzikálová herečka z brněnského Městského divadla a bývalá studentka svitavského gymnázia Jana Musilová spolu s kolegou Radkem Novotným. Poslední písní festivalu sboristé zavzpomínali na režiséra Miloše Formana. Po několika letech na přehlídce vystoupily také dětské sbory.

Autor: Nikola Pavlasová

Svitavy – Slavnostním koncertem zakončili amatérští zpěváci v sobotu večer třináctý ročník Festivalu amatérských pěveckých sborů. Dvoudenní mezinárodní přehlídka sborového zpěvu se letos poprvé odklonila od tradičních písní a na závěrečném koncertě ve svitavské Fabrice zazněly skladby z filmů a muzikálů. Jako sólisté vystoupili rodačka ze Svitavska Jana Musilová a její kolega z Městského divadla Brno Radek Novotný. Hudební doprovod obstarali hudebníci z Mladého Týnišťského Big Bandu pod vedením dirigenta Pavla Plašila.

Festival amatérských pěveckých sborů má téměř pětadvacetiletou tradici, avšak za tu dobu prošel několika změnami. „Asi před čtvrt stoletím jsme se rozhodli pozvat sbory z okolí. O několik let později se z regionálního setkání stala mezinárodní přehlídka. To se nám ale zdálo málo a přehlídku jsme přetvořili ve festival, kde sbory zpívají společně,“ popsala historii festivalu jeho ředitelka Miroslava Ducháčková.

Dvoudenní festival zahájily v pátek dopoledne dětské sbory, které se do programu vrátily po několika letech. Kromě několika mladých svitavských sborů se na pódiu představili také zpěváci z Litomyšle a polského Kuropatniku. Páteční večer patřil přehlídce všech zúčastněných dospělých sborů a zahajovací koncert se tak natáhl na téměř tři hodiny. 

V přípravách na sobotní koncert spojili síly sboristé ze svitavských sborů Dalibor a Iuventus, kuřimského K duru, Lanškrounského smíšeného sboru a Smíšeného sboru Jitro z Hradce Králové, kteří na závěrečném koncertě vystoupili společně s Janou Musilovou a Radkem Novotným. Asi hodinu a půl dlouhé pásmo nabídlo písně z muzikálů jako West Side Story, Fantom Opery, Noc na Karlštejně, Evita nebo Starci na chmelu. „Mám ráda filmové a muzikálová písně a proto jsem se nejvíce těšila na závěrečný koncert. Ten jsem si moc užila, kromě zpěváků a hudebníků bych vyzdvihla i práci zvukařů. Nazvučení bylo perfektní,“ řekla návštěvnice festivalu Marie Sedláčková. Zpěváci koncert zakončili písní Aqarius z muzikálu Vlasy, kterou chtěli vyjádřit poctu zesnulému Miloši Formanovi, který muzikál převedl do filmové podoby.

Klíčová slova: pěvecké sbory, sbory, svitavy, festival amatérských pěveckých sborů

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.