19.05.2015 22:32


Jimmyho tančírna: Jak se žilo v Irsku ve třicátých letech

Autor: Nejedlíková Lenka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Irsko se vzpamatovává z bojů o nezávislost a z občanské války. Právě v tomto období se vrací Jimmy Gralton, hrdina filmu Jimmyho tančírna, aby pomohl irským venkovanům radovat se. Třeba jen z takové maličkosti, jakou je tanec. 

Soudruzi. Takhle oslovuje své příznivce a přátele spolu s výkřiky za práva dělníků proti kapitalistům hrdina filmu Jimmyho tančírna natočeného podle skutečné události. Diváci z bývalých komunistických zemí začnou v tomto momentě přehodnocovat, zda se v Jimmym nespletli, zda je opravdu kladnou postavou, za jakou ho považovali. Pokud však divák přejde ideologické pozadí, může si užít atmosféru irského venkova v době po bojích za nezávislost a po občanské válce.

Právě v té době se do irského hrabství Leitrim vrací zpět z New Yorku Jimmy Gralton (Barry Ward) a na nátlak spoluobčanů opět otevírá Jimmyho tančírnu. Místo, kde se mohou obyvatelé malé irské vesničky vzdělávat, sportovat, diskutovat a především tančit a smát se. To však způsobí faráři Sheridanovi (Jim Morton) obavy z upadajícího vlivu církve a společně s místními „kapitalisty“ se vydává do boje proti „levicovému ateistovi“ Jimmymu Graltonovi. Následuje několik pokusů o zničení tančírny a Jimmyho dopadení, které ukončí až nařízení z Dublinu, jemuž se nedá vzdorovat. Na straně hrdiny snímku však celou dobu stojí jeho přátelé a bývalá láska Oonagh (Simone Kirby).

Anglický režisér Ken Loach se již divákům představil například ve filmech Andělský podíl, Sladkých šestnáct let nebo Něžný polibek. Film Jimmyho tančírna potvrzuje jeho autorský styl v podobě poklidných dramat a navíc diváka nenápadně poučí o irských dějinách a poměrech na venkově. Ponurá atmosféra irských bažin dodává větší hodnotu kontrastním radostným scénám z tančírny vykreslujícím, jak moc pro lidi z malé vesnice znamenalo mít místo pro setkávání a jak se dokázali radovat z maličkostí. Přestože se film více než na psychologii postav zaměřuje na historické a politické souvislosti v boji mezi církevní a světskou sférou života, postava otce Sheridona poukazuje na to, jak dobře lze vytvořit postavu, jež není kladná ani záporná a která si umí vážit svého soupeře.

Naproti tomu Jimmy Gralton beroucí na sebe úkol Nikoly Šuhaje nebo Jánošíka hlásajících komunistická hesla není vykreslen příliš šťastně. Stále si však může výskat oproti manželovi Oonagh, který se z filmu najednou vytratí pro dobro příběhu. Nebo spíš pro dobro Jimmyho a Oonagh. 

I přes nedostatky a postavu hlavního hrdiny, která může iritovat pravicověji orientované diváky, film povedeně zobrazuje tíživou situaci irského venkova, čemuž přizvukuje americká jazzová hudba linoucí se z gramofonu a záběry téměř nedotčené irské přírody. 

Klíčová slova: Jimmyho tančírna, recenze, film

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.