14.12.2017 13:26


Jihomoravští zastupitelé schválili rozpočet kraje pro příští rok. Kraj bude hospodařit s přebytkem 86 milionů korun

Autor: Andrea Šebelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V roce 2018 bude Jihomoravský kraj hospodařit s rozpočtem vyšším než 7 miliard korun. Krajští zastupitelé jej ve čtvrtek dopoledne schválili na mimořádném zasedání. Rozpočet počítá s přebytkem 86 milionů korun. 

Brno – Rozpočet pro rok 2018 ve čtvrtek dopoledne schválili jihomoravští zastupitelé. Celkový rozpočet činí 7,172 miliard korun. Oproti roku 2017 jej kraj navýšil o 700 milionů korun. Výdaje na příští rok jsou naplánované ve výši 7,085 miliard korun. 

V příštím roce by chtěl kraj investovat do rozvoje obcí, dopravy nebo kultury. „Naplánovaných investic je nyní přes šest set,“ řekl hejtman kraje Bohumil Šimek (ANO) s tím, že díky přebytku si může kraj dovolit investovat i do předem neplánovaných investic. 

Kraj peněžně přispěje na platy řidičů. Po dohodě s dopravci by se částka 87 milionů korun měla v následujících dvou letech rozdělit do celkové výše mezd. „Touto částkou je jihomoravským dopravcům zajištěna kompenzace v rozdílech platů,“ vysvětlit náměstek hejtmana pro dopravu Roman Hanák (ČSSD). 

Částkou 50 milionů korun přispěje kraj také na stavbu nového koncertního sálu pro Janáčkovu filharmonii, takzvaného Janáčkova kulturního centra, a také na platy zaměstnanců brněnského Národního divadla. I když zřizovatelem těchto organizací je město, slouží potřebám všech obyvatelů Jihomoravského kraje. „Proto se tato investice kraji vyplatí,“ dodal Šimek.  

Z řad zastupitelů se ozývaly i návrhy o větší finanční podporu obcí nebo sociálních služeb. Podle opozičního zastupitele za KDU-ČSL Jana Grolicha by se kraj měl v přerozdělování peněz z rozpočtu zaměřit také na dotace malým obcím. „Roční rozpočet na kulturní akce Brna je v přepočtu 100 milionů korun. Dotace od kraje pro rozvoj obcí činí pouze 50 milionů korun, což může způsobit komplikace v jejich dalším rozvoji,“ podotkl Grolich.  

Debata nad rozpočtem trvala více než hodinu, návrh nakonec získal většinovou podporu zastupitelů a prošel beze změn. Loni schválili zastupitelé rozpočet na letošní rok s přebytkem 38 milionů korun. Rozpočet počítal s příjmy 6,446 miliard korun a s výdaji 6,408 miliard korun. 

Klíčová slova: Jihomoravský kraj, zastupitelstvo, rozpočet, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.