16.11.2017 00:09


Jihomoravským krajem budou brázdit nové vlaky, jejich správce vybere vedení kraje na jaře příštího roku

Autor: Saskie Burešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vedení Jihomoravského kraje potvrdilo záměr nakoupit nové vlaky. S pomocí dotací z Operačního programu Doprava II kraj získá vlakové soupravy, které bude vybraný dopravce spravovat a uvádět do provozu. Účast ve výběrovém řízení připustili České dráhy, RegioJet i LeoExpress.

Ilustrační fotoBrno – Společnosti České dráhy, která nyní v Jihomoravském kraji vlaky zajišťuje železniční dopravu, končí smlouva v roce 2019. „Jihomoravský kraj vybere prostřednictvím otevřeného výběrového řízení, které se uskuteční pravděpodobně na jaře roku 2018, nového dopravce, který zajistí dopravní obslužnost vlakovými spoji v celém regionu,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Roman Hanák. Jednou z podmínek soutěže bude, že dopravce postupně uvede do provozu vlakové soupravy nakoupené Jihomoravským krajem.

Vedení kraje již dříve v roce 2016 představilo záměr, že vlaky s pomocí dotací z Operačního programu Doprava II nakoupí do svého vlastnictví a poté je poskytne dopravcům. „Strategie nákupu vlakových souprav je stále aktuální. Jednou z podmínek výběru dopravce bude postupné přebrání, a uvedení do provozu vlaků nakoupené Jihomoravským krajem,“ potvrdil Hanák. Do soutěže o dodání vlakových souprav se zatím přihlásilo šest výrobců. „Očekáváme, že první vlaky bude mít kraj k dispozici v roce 2021,“ doplnil.

Do výběrového řízení se opět chtějí přihlásit i České dráhy. „Jako národní dopravce preferujeme přímá zadání, což je plně v souladu s platnou evropskou legislativou. Pokud se však některé kraje rozhodnou již nyní soutěžit ve výběru dopravce, samozřejmě se soutěže zúčastníme. Jsme připraveni nabídnout nejen služby dopravce, ale také kapacity našich dep, a vozidla nakoupená krajem opravovat a udržovat,“ sdělil mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Účast ve výběrovém řízení připustili také další dva dopravci na českém trhu - RegioJet a LeoExpress. „Určitě máme zájem do řízení vstoupit. Považujeme to za férový, příkladný postup a jedinou správnou cestu. Znamená to nižší finanční náročnost pro kraj, protože dostane příspěvky z dotací, a také lepší služby pro zákazníky,“ potvrdil mluvčí společnosti RegioJet Aleš Ondrůj.

Žádosti o dotaci na pořízení 36 nových vlaků, které mají brázdit koleje na linkách S2 a S3 Integrovaného dopravního systému, schválili radní Jihomoravského kraje začátkem srpna letošního roku. „Stáří některých dnes jezdících souprav dosahuje téměř 50 let. Chceme, aby železnice i nadále představovala pro cestující plnohodnotnou alternativu individuální dopravy. Postupujeme proto tak, abychom mohli pro její modernizaci maximálně využít evropské dotace,“ komentoval tehdy rozhodnutí radních hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

O záměru pořídit nové železniční elektrické jednotky hlasovalo Zastupitelstvo Jihomoravského kraje již v únoru roku 2016. Zastupitelé tehdy odsouhlasili pořízení nových vlaků až do výše 7,1 miliardy korun, za podmínky využití dotací z Operačního programu Doprava II.  Na nákupu nových železničních jednotek by se kraj měl podílet 15 % spolufinancováním, což představuje částku 1,065 miliardy korun bez DPH.

Klíčová slova: JMK, ČD, LeoExpress, RegioJet, železniční doprava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.