17.04.2018 21:53


Jihomoravský kraj rozvíjí partnerství s Čínou, město se nezapojí

Autor: Filip Kříž | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Mezi Jihomoravským krajem a spřátelenou čínskou provincií Kuang-tung dojde k větší spolupráci. Při pondělní schůzce se na tom shodli jihomoravský hejtman Bohumil Šimek a guvernér provincie Ma Xingrui. Řešili spolu otázku průmyslu a automatizace, spolupracovat budou místní výzkumníci. Na Kantonské univerzitě zahraničních studií se otevře magisterské studium češtiny. Město se ale spolupráce neúčastní.

Spolupracovat mají i místní univerzity. Foto: Filip Kříž

Brno - Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek se v pondělí v rámci návštěvy čínské delegace v Brně sešel s guvernérem provincie Kuang-tung Ma Xingruiem. Návštěva navazovala na březnový výjezd představitelů jihomoravského kraje do čínského Kantonu. „Cílem bylo osobní seznámení hejtmana s guvernérem provincie Kuang-tung,“ uvedla mluvčí hejtmana Monika Brindzáková.

Hlavním tématem setkání byla digitalizace průmyslu, známá jako Průmysl 4.0. Ma Xingrui se Šimkem řešil automatizaci výroby nebo její dopad na zaměstnanost. Jihomoravský kraj i Kuang-tung patří ve svých zemích k technologickým a výzkumným inovátorům, čehož chtějí jejich zástupci využít. Kromě sdílení zkušeností mezi oběma regiony začnou spolupracovat i místní výzkumné instituty.

Politici mezi sebou řešili i otázku vzdělávání. Na Kantonské univerzitě zahraničních studií se otevře magisterské studium češtiny, konkrétní vyučující bude vybrán v květnu. Mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová o projektu nic neví: „To si řeší samotné katedry, my k tomu žádné informace nemáme“. Na univerzitě se přitom českému jazyku věnují hned dvě katedry. Spolupráce se bude týkat i oblasti kultury a umění. Vzhledem k úspěchu kantonské opery v Brně se opačným směrem vydají jihomoravští umělci, aby své schopnosti předvedli čínské veřejnosti.

Město se do spolupráce zapojovat nechystá. „Je to spolupráce na úrovni kraje, neplánujeme aktivní účast,“ sdělil mluvčí primátora Filip Poňuchálek. Jihomoravský kraj s provincií spolupracuje od roku 2016, prozatím se jednalo o vzájemné návštěvy či propagaci v rámci veletrhů. Brna se čínská přítomnost výrazněji nedotkla. „Neevidujeme tu žádné velké čínské investice,“ dodal Poňuchálek.

Kuang-tung je nejbohatší a nelidnatější čínskou provincií, žije v ní přes 100 milionů obyvatel, bohatstvím se vyrovnává Turecku či Indonésii. Největším městem je Kanton, jedno z hlavních čínských středisek, v němž přebývá skoro 15 milionů lidí. Ve světě je oblast známá hlavně díky řemeslným výrobkům ze dřeva a kůže.

Klíčová slova: Jihomoravský kraj, Brno, Čína, průmysl, Masarykova univerzita, hejtman, čeština

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.