23.04.2015 22:32


Ježci ze záchranné stanice se vrátili zpět do přírody

Autor: Gáfriková Eliška | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tři ježky ze záchranné stanice vrátili ve středu večer její pracovníci zpět do volné přírody nedaleko Lipůvky. Přibližně tři čtvrtě roční ježci se zotavovali nejdříve u veterináře, který je nalezl. Pak se přesunuli do záchranné stanice Zoo Brno. Ta po několikaleté pauze v únoru 2015 znovu otevřela svoje brány zraněným či slabým zvířatům, aby se mohla vrátit zpátky do přírody.

Brno - Ježci jsou už několikátými „odchovanci“ záchranné stanice v Jinačovicích. Ta funguje pod Zoologickou zahradou v Brně a její činnost se obnovila po několikaleté pauze začátkem roJeden z ježků, kteří se vracejí do volné přírody (foto: Eva Bártová)ku 2015.

Vedoucí záchranné stanice Jana Švaříčková byla mezi těmi, kteří ježky vraceli do přírody. Tři ježky pustila do volné přírody spolu s jedním z ošetřovatelů ve středu 22. dubna mezi Kuřimí a Lipůvkou. „Pro jejich vypuštění jsme hledali lokalitu poblíž místa nálezu. Kolem Kuřimi je pak hodně míst, kde je otevřená krajina. Ta ježkům vyhovuje,“ přiblížila Švaříčková. Ježci se podle ní často vrací do volné přírody bez problémů. „Ovšem ne každý jedinec přežije. To je i záležitost volně žijících zvířat – ne všechna se dožijí dospělosti,“ vysvětlila Švaříčková.

Po odchodu ježků se momentálně v záchranné stanici v Jinačovicích nachází jeden netopýr. Od února přes stanici prošlo asi padesát zvířat. „Z toho pětatřicet jedinců tvořila kolonie netopýrů,“ doplnila vedoucí záchranné stanice. I ti se už vrátili do volné přírody. Aby si zvířata ze stanice nezvykla na lidskou péči a neochočila se, snaží se k nim pracovníci stanice chodit jen v době krmení nebo čištění. Když se stane, že zvíře není schopné vrátit se do volné přírody, zůstává v záchranné stanici už nastálo. „Pokud k nám ale přijde zvíře ve velmi špatném zdravotním stavu a po konzultaci s veterinářem vyplyne, že už by jen trpělo, musíme ho bohužel utratit,“ řekla Švaříčková.

Záchranná stanice mPracovník Záchranné stanice v Jinačovicích připravuje vypuštění ježka nazpátek do volné přírody (foto: Eva Bártová)á v brněnské Zoo dlouholetou tradici. V roce 2011 ale začala několikaletá pauza, kdy stanice nefungovala. Způsobily to nové veterinární předpisy, podle kterých zvířata ze záchranné stanice nesmí sdílet jeden areál s exotickými zvířaty ze zoo, aby se zabránilo přenosu nemocí. Stanice se obnovila na začátku února 2015. „Takových stanic by bylo zapotřebí víc. Bohužel jsem ale o ní ani neslyšela, což je dost velké mínus,“ myslí si studentka zootechniky Jana Stejskalová.

Za necelé tři měsíce fungování stanice se už staly případy, kdy se muselo zvíře utratit. „Dostali se k nám ptáci se zlomenými křídly. Takovéto zlomeniny bývají často tříštivé a vyléčit je tak, aby pták mohl zase létat, je velmi obtížné,“ objasnila Švaříčková. Mezi ty, které už nemohli ošetřovatelé zachránit, patřila i postřelená straka. Jinak ve stanici zachrání padesát až šedesát procent zvířat. Ježek se zanedlouho vrátí do volné přírody (foto: Eva Bártová)

Zvířata většinou přinesou všímaví lidé. Zejména při nálezu zdánlivě opuštěných mláďat je ale vždy lepší poradit se s pracovníky stanice. Tato zvířata často ve skutečnosti opuštěná nebývají, jejich rodiče jen shání potravu. „My se o mláďata nedokážeme postarat lépe než jejich vlastní matka,“ upozornila Švaříčková.

Pomoct záchranné stanici mohou lidé přinesením starých novin, hadříků pro podestýlky, krmiva, zrní, slunečnicových semínek, masových konzerv a misek na potravu. Ideální je, když se zájemci domluví na konkrétní věci se zdejšími ošetřovateli.

Klíčová slova: záchranná stanice, zraněná zvířata, ježci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.