11.01.2021 13:34


Jednička bude končit v Pisárkách. Kvůli stavbě okruhu budou tramvaje do Bystrce jezdit přes centrum

Autor: Eliška Procházková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nový rok začal pro Brňany tramvajovou výlukou, která potrvá až dva roky. Je nutná k rychlému dokončení velkého městského okruh Žabovřeská.

Tramvajová linka číslo 1 dva roky do Bystrce nepojede, zdroj: wikimedia commons

Brno – Pisárky jsou od soboty konečnou stanicí tramvajové linky 1 v Brně. Tramvaj běžně jezdila z Řečkovic až do Bystrce. Tato výluka má trvat asi dva roky a důvodem je výstavba druhé etapy velkého brněnského městského okruhu.

První etapa byla dokončena těsně před Vánoci a soustředila se na úsek mezi Kníničským a Kamenomlýnským mostem. Ve druhé etapě se dělníci přesunuli mezi Kamenomlýnský most a Hlinky. „V této části stavby bude důležité prorazit tunel, do kterého se přesune tramvajová trať. Tím vznikne prostor pro nezbytné rozšíření silnice. S těmito pracemi je spojená právě dvouletá výluka tramvají linky 1“, řekl radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Kratochvíl ještě dále dodal, že pouze díky této výluce bude možné stavbu dokončit v kratším čase. Po úplném dokončení budou v Žabovřeské ulici čtyři jízdní pruhy, tramvajová trať se přesune do tunelu a vzniknou také dvě lávky pro přecházení této rušné silnice. Podle šéfa Závodu Brno Ředitelství silnic a dálnic Davida Fialy se jedná o největší a nejvýraznější stavbu v Brně za posledních deset let.

"O výluce jsem se dozvěděl poměrně náhodou z facebooku. Je to pro mě komplikace, která mě opravdu nětěší. Ještě, že teď alespoň nemusím dojíždět na fakultu," řekl Stisku student Viktor Malušek, který jedničkou pravidelně jezdí.

Brňané budou moct pro cesty z Bystrce do centra města a zpět využít výlukový jízdní řád. Bude posílena linka číslo 3 na své obvyklé trase. Linka číslo 10 pak pojede z Líšně přes Hlavní nádraží a Českou až do Bystrce. Mezi zastávkami Bráfova a Komín bude jezdit tramvaj číslo 11.

Dopravu z Komína na Mendlovo náměstí pak budou zajištovat také autobusy číslo 84 a 44, které bude dopravní podnik v případě potřeby posilovat. „Dispečer bude sledovat pohyb autobusů a když tam bude nějaká intervalová mezera, bude do ní vkládat autobusy na výjezd, které zajistí náhradní dopravu,“ sdělil dopravní ředitel Dopravního podniku města Brna Jan Seitl.

Trasu, kterou nyní povede městská hromadná doprava, by neměl přetížit automobilový provoz. „Ten zůstane i nadále na Žabovřeské, kde se bude jezdit jako doposud v jednom jízdním pruhu každým směrem," vyjádřil se k tomu náměstek primátorky Robert Kerndl (ODS).

Tato výluka ovšem není jediná, kterou lidé v novém roce pocítí. Kvůli rekonstrukci vodovodu, kanalizace a silnice spolu s tramvajovou tratí, bude uzavřena Lesnická ulice. Přibližně rok tedy nepojedou tramvaje na Lesnou. Náhradní dopravu tam pro cestující zajištují autobusy x9 a 46.

Klíčová slova: Brno, tramvaj, výluka, městská hromadná doprava, VMO Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.