23.04.2015 18:31


Jedinečné záběry z osvobozovacích bojů v Brně jsou k vidění na Univerzitě obrany

Autor: Gáfriková Eliška | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Výstava o průběhu osvobozování Brna a okolí na konci druhé světové války pro návštěvníky nabízí příležitost zhlédnout video s unikátními záběry z bojů. Kromě toho je plná dobových fotografií. Zájemci ji mají možnost vidět na Fakultě vojenského leadershipu Univerzity obrany v Brně od 23. dubna do 29. května.

Brno – Jak to vypadalo, když Rudá armáda se svými rumunskými spojenci osvobozovala Brno a okolí na konci druhé světové války mohou vidět návštěvníci výstavy na Univerzitě obrany. Výstavu Konec druhé světové války na Jižní Moravě si mohou lidé prohlédnout od 23. dubna. Na čtyřech panelech rozepsali autoři postup sovětské armády a jejich rumunských spojenců. Průběh osvobozovacích bojů je zachycen den po dni. Organizátoři výstavy pro zájemce připravili také spoustu autentických fotografií přímo z bojů i těsně po nich. Návštěvník výstavy si prohlíží unikátní fotografie a dobové plány (foto: E. Gáfriková)

Návštěvníky může zaujmout promítání unikátních filmových záběrů. „Video obsahuje jedinečné záběry z bojů na předměstích i přímo v ulicích Brna,“ přiblížil Pavel Pazdera, pracovník oddělení vztahů s veřejností Univerzity obrany. Kromě videa, fotografií, textů o plánech a akcích osvobozující armády a dokumentů mají návštěvníci možnost prohlédnout si několik dobových uniforem, vyznamenání a zbraně jak ruských, tak německých vojáků. „Na výstavě spolupracuje i Vojenský historický ústav Praha, který zapůjčil zbraně a uniformy. Ostatní věci jsou od soukromých sběratelů a od Svazu letců Brno, například modely pozemní techniky a letadel, které jsou na výstavě také k vidění,“ řekl Pazdera. Univerzita obrany výstavu připravila k příležitosti 70. výročí od konce 2. světové války.

Písemná část výstavy podrobně zachycuje průběh osvobozování. „Všechny informace, které si návštěvníci mohou přečíst, pochází z vojenských historických archivů, takže je jejich absolutní důvěryhodnost zaručená,“ řekl vojenský historik Ondřej Rampula. Fotografie na výstavě pochází z jeho archivu.

Výstavu pořádá Univerzita obrany se Svazem letců Brno ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha. Návštěvníci si výstavu mohou prohlédnout až do 29. května.

Klíčová slova: výstava, osvobození Brna, konec 2. světové války

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.