11.03.2015 09:10


Jedenáctý březen je Evropským dnem památky obětí terorismu. Jsme jimi všichni

Autor: Gáfriková Eliška | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Od teroristických útoků v Madridu uplynulo jedenáct let. Evropská unie datum těchto útoků, tedy 11. března, vyhlásila za Evropský den památky obětem terorismu. V tento den bychom měli myslet i na to, že obětmi terorismu jsme tak trochu všichni. Cílem teroristů je vyvolat strach, a přiznejme si, všichni se jich tak trochu bojíme.

 Jedenáctý březen je Evropským dnem památky obětem terorismu. Násilný akt v Madridu si přesně před jedenácti lety vyžádal téměř dvě stě mrtvých. Jedná se však jen o zlomek všech obětí, které utrpěly zranění anebo zemřely při teroristických útocích. V tento den si připomínáme nejen je, ale také jejich blízké, kteří rukou terorismu přišli o své milované. Terorismus je jednou z nejvážnějších globálních hrozeb současnosti. Momentálně se celý svět bojí zejména Islámského státu a jeho aktivit. V pátek tato organizace zaútočila na ropné pole v Libyi, přičemž zajala jednoho Čecha.

autorka článku

Naskýtá se mi však otázka, jestli není tento den vlastně dnem nás všech. Tím nechci říct, že by mě  terorismus zasáhl stejně jako oběti teroristických činů nebo jejich milované. Hlavním posláním terorismu je šířit mezi lidmi strach a díky němu pak dosahovat politických cílů. Nad celým světem se nyní jako bouřkový mrak vznáší Islámský stát. Všichni máme alespoň nepatrné obavy z teroristů, a tak jsme vlastně taky jejich obětí.

Terorismus není žádným novým fenoménem, který by se z ničeho nic objevil 11. září roku 2001. I když média přinášely senzační zprávy o předchozích teroristických útocích už před pádem dvojčat, až útok na Světové obchodní centrum a Pentagon, a následné vyhlášení války proti terorismu administrativou George W. Bushe, vnesly slovo terorismus do slovníků a obav většiny z nás. V dalších letech pak byla světová veřejnost masivními teroristickými útoky otřesena ještě několikrát. Bomba v Madridu vybuchla v roce 2004, o rok později se obětí teroristů stalo londýnské metro. Norsko bylo zdrceno útokem Anderse Breivika v roce 2012. Poslední (velmi silně medializovanou) událostí se staly lednové útoky na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo v Paříži. Francouzský prezident Hollande pak vyhlásil Paříž za metropoli boje proti terorismu. Všude se objevovalo heslo Je Suis Charlie. Debatovalo se o svobodě slova, o přistěhovalcích z islámských zemí i o islámu všeobecně.

Obětí terorismu jak se zdá, se stalo i naše smýšlení. S výjimkou útoku Anderse Breivika v Norsku jsou poslední nejmedializovanější útoky dílem islámských teroristů. Navíc Islámský stát nese jméno islámu už ve svém názvu. Díky tomu se toto náboženství stalo pro mnoho lidí nepřítelem a slovo terorismus se v mysli pojí automaticky s islámem. Náboženství samo o sobě, ani muslimové ale za nic nemohou. Náboženství je pro teroristy většinou jen pomůcka pro získávání přívrženců, k vlastnímu zařazení, podklad pro jejich ideologii. Jejich náboženská dezinterpretace vzbuzuje mezi lidmi nenávist vůči určitým skupinám obyvatelstva, kteří jsou přívrženci tohoto náboženství. I ti jsou pak obětmi teroristů, a tak bychom měli jedenáctého března myslet i na ně.

Jedenáctý březnový den je příležitostí vzpomenout si na lidi, kteří zemřeli anebo byli zraněni při teroristických útocích. Na lidi, kteří při těchto násilných aktech ztratili své milované, rodiče, sourozence, přátele, lásky. A také na nás všechny. Terorismus se nám neustále snaží vnutit strach. Teroristé nám chtějí vzít svobodu slova. Teroristé dělají z náboženství, o které se opírají, nepřítele a tím přispívají k nenávisti mezi lidmi. Teroristé ničí vzácné kulturní památky, část historie naší Země. Jedenáctý březen je dnem, kdy bychom na tohle všechno měli myslet. Ale ne se strachem. Dnešek je příležitostí, kdybychom si měli uvědomit, že náš strach z nás dělá další oběť terorismu. Měli bychom přestat být touto obětí!

 

Příkladem lidí, kteří se na terorismus dívají racionálně, jsou i respondenti následující ankety. Zamysleli se nad tím, jestli je možné, aby byl v Česku spáchán teroristický útok a jestli v tomto ohledu důvěřují bezpečnostním složkám, i jestli si terorismus podvědomě pojí s islámem.

Josef Kraus, 30 let, politolog, pedagog Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a Univerzity obrany, Brno

Josef Kraus

Nemyslím si, že je pravděpodobné, aby se v Česku odehrál nějaký teroristický útok. Pokud by ale nějaký útok měl proběhnout, klonil bych se k myšlence, že by to byl projev spíše psychopatologického terorismu, tedy útok chorého jedince. Útok islámských teroristů je u nás dost nepravděpodobný.  Při činu chorého člověka je ale otázkou, jestli stále můžeme mluvit o terorismu. Akt páchá narušený jedinec bez politických cílů. Myslím, že v případě útoku by bezpečnostní složky mohly pracovat velmi efektivně.

 

Barbora Svobodová, 25 let, studentka, Zlín

Barbora Svobodová

Myslím si, že je reálné, aby tady došlo k teroristickému útoku. Strach z něj ale nemám. Když se dozvím, že nějaký teroristický útok někdo spáchal ve jménu islámu, tak mě to nepřekvapí. Terorismus si však ve všeobecnosti s islámem rozhodně nepojím. V naší republice podle mě hodně věcí nefunguje. Zároveň si ale myslím, že je tady i mnoho schopných lidí, kteří by byli v případě teroristického útoku schopní dobře reagovat.

 

Sven Relovský, 21 let, student, Košice

Sven Relovský

Myslím si, že je možné, že se stane nějaký teroristický útok. Podle mě to nebude zítra, ani za měsíc, ani za rok, ale za takových pět až deset let by to přijít mohlo. V současné situaci se teroristického útoku nebojím. Nemyslím si, že naše bezpečnostní složky by byly schopny odhalit včas případný teroristický útok. V Česku ani na Slovensku nejsou na takové úrovni, aby to zvládly. Když slyším slovo terorismus tak jako první si ho v mysli spojím s islamisty. V zásadě si ho ale nepojím s nějakou konkrétní etnickou skupinou.

Klíčová slova: Evropský den památky obětem terorismu, terorismus, oběti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.