05.03.2019 16:11


Jeden svět letos nabídne pohled do rodiny Okamurových nebo svědectví přeživších útoku Anderse Breivika

Autor: Karolína Novotná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Organizátoři filmového festivalu Jeden svět si letos kladou za cíl spojovat lidi. Už od středy budou moci zájemci navštívit až 117 dokumentů. Festival procestuje 36 českých měst a poté se přesune do škol.

Dobrovolnice projektu Jeden svět. Foto: Karolína Novotná

Praha – Jednadvacátý ročník festivalu dokumentárních filmů zabývajících se problematikou lidských práv Jeden svět odstartuje ve středu film Bohové z Molenbeeku. Letos se akce zaměří na téma Bezpečná blízkost. „Nenávistné šermování s identitou se stalo zbraní v rukou některých médií a politiků, kteří se snaží poštvat jednu skupinu proti druhé. Vzniká tak propast – my versus oni. Chceme zjistit, co nás od sebe navzájem odlišuje, najít to, co nás spojuje a skrze co si můžeme být bezpečně blízko,“ říká jeho ředitel Ondřej Kamenický. V Praze bude trvat do neděle 17. března, poté se přesune do regionů. V Brně pak bude slavnostně zahájen 21. března v kině Scala a potrvá do 29. března.

Dohromady představí Jeden svět tento rok 117 dokumentů, včetně dvaceti premiér. Mezi očekávané filmy patří například Rekonstrukce Utøyi, která si klade za úkol zprostředkovat zážitek z útoku na letním táboře z července roku 2011, nebo Sakawa, sledující netradiční živnost tří mladých lidí z Ghany. Pomocí internetových seznamek tahají peníze z naivních Evropanů a Američanů. Z české produkce se pak představí například Bratři Okamurovi, zaměřující se na vztah politika Tomia Okamury s jeho názorově odlišnými bratry.

Stejně jako v předchozích letech usilují pořadatelé o přístupnost pro všechny diváky, včetně lidí s postižením. Nabídnou osmnáct filmů s titulky pro neslyšící, pět filmů s audiokomentářem pro nevidomé a tři relaxované projekce, během kterých není v sále úplná tma a diváci se mohou volně pohybovat, určené například pro osoby s autismem či epilepsií. Lidem s postižením navíc poskytují i možnost se na chodu festivalu podílet, stejně jako běžným dobrovolníkům. „Myslíme si, že mají mít stejnou šanci podívat se do zákulisí velké kulturní akce, jakou mají ostatní,“ vysvětluje koordinátorka Jednoho světa pro všechny Adéla Gálová.

Na Jednom světě se hendikepovaní podíleli i v minulých letech. „Jeden den služby jsem strávila s dívkou na vozíčku. Byla to pro mě docela výzva, i když slečna byla moc milá a samostatná. Vždycky, když jsme někam spěchaly, tak jsem nestíhala já ji a ne naopak,” směje se bývalá dobrovolnice Kateřina Kovaříková. “Stejně si ale nejsem jistá, jestli je vhodné postavit tak velkou akci na nezaučených dobrovolnících,” dodává. Ti na promítáních trhají lístky, nosí při debatách mikrofony nebo třeba manuálně překlikávají titulky.

Klíčová slova: Jeden svět, Scala, kultura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.