10.05.2018 10:53


Je třeba zvýšit počet mediků. Ne však za cenu snížení nároků v přijímacím řízení

Autor: Kateřina Večeřová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Výjezdní zasedání Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny se ve středu uskutečnilo v bohunické fakultní nemocnici. Na programu byla témata týkající se nedostatku personálu či přetížení nemocnic. Poslanci se zdravotníky diskutovali o možnostech zvýšení úrovně ve zdravotnictví. 

Brno – Výbor pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny se ve středu sešel se zástupci Jihomoravského kraje a zástupci nemocnice, aby prodiskutovali problematiku, která trápí jak celou republiku, tak především Jihomoravský kraj. Beseda se uskutečnila v rámci výjezdního zasedání Výboru v bohunické fakultní nemocnici.

Prvním probíraným problémem byla problematika personálního nedostatku. Poslankyně a lékařka Věra Adámková se zmínila, že velkou překážkou jsou problémy s akreditacemi oborů. „Musíme v této věci jednat se zástupci ministerstva. O to víc, když zájem mladších kolegů o habilitace není velký. Potřebujeme více lékařů, nicméně s těmi nároky na přijímací zkoušky zase taktéž nemůžeme klesnout,“ komentovala. Tento názor sdílel také poslanec Vlastimil Válek. „Cokoliv, co ve zdravotnictví teď uděláme, se projeví za deset let. Musíme intenzivně pracovat na zvýšení počtu studentů na lékařských fakultách, abychom měli za deset let dostatek atestovaných lékařů,“ řekl.

Naopak poslanec a lékař Julius Špičák uvedl, že je třeba se nejprve zabývat konkrétnějšími a reálnějšími cíli. „Zdravotnictví není nikde na světě ideální. Všude se potýká s personálním nedostatkem. Přemýšlel bych spíše o reálných cílech. Například o bonifikaci preventivních programů,“ uvedl Špičák.

Dálé se debatovalo o problému přetížení nemocnic. Náměstkyně Alena Tobiášová uvedla, že již existují návrhy, které by měly přispět ke zlepšení aktuálního stavu. „Velkým problémem je z mého pohledu přetížení nemocnic na všech úrovních. Hrozí reálný personální kolaps napříč naším zdravotnictvím. Z vlastní zkušenosti vím, že na nouzové služby nám opravdu klidně dovezou ve tři ráno babičku, které už tři týdny trvají bolesti zad. Děláme prostě na pohotovostech spoustu případů, které by snesly odkladu. Je nutné zabránit zneužívání pohotovostní služby," uvedl poslanec a lékař Vít Kaňkovský.

Další krok, který je podle Kaňkovského nutný, je vyšší míra začlenění lékařů do pohotovostní péče. „V regionech je situace taková, že z pětatřiceti lékařů primární péče na okrese jich dvacet sedm odmítá zapojit se do pohotovostní služby,“ podotkl Kaňkovský.

Klíčová slova: FN Brno, Bohunice, bohunická nemocnice, Výbor pro zdravotnictví PS PČR

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.