23.05.2019 20:55


Je to takový velký blázinec, popisuje Jarmila Vojáčková, která se doma stará o téměř třicet psů

Autor: Dalibor Máslo | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

U prvních pěti psů si říkala, že to nejde zvládnout, o pár měsíců později jich už ale měla přes dvacet. Jarmila Vojáčková se dva roky zpátky rozhodla dávat psům nový domov. Založila si vlastní psí azyl Tail Story, do něhož postupně získávala více a více psích svěřenců. Na rozdíl od jiných útulků nicméně nevede ani kotce, ani zaměstnance. O celou svoji smečku se stará zcela sama ve svém rodinném domku poblíž Kroměříže.

Jarmila Vojáčková s Apollem, jedním z jejích psích svěřenců

Tři desítky mazlíčků

Jarmila Vojáčková odjakživa tíhla ke zvířatům, a obzvláště ke psům. Když před necelými pěti lety přišla o svého vlastního, rozhodla se nového adoptovat. Celý proces psí adopce a služba péče o ně ji ovšem natolik nadchly, že se rozhodla vyzkoušet něco podobného. „Zpočátku jsem získávala zkušenosti v jednom větším spolku, dva roky zpět jsem se ale rozhodla založit vlastní azyl,“ vzpomíná Jarmila na začátky svého psího útulku Tail Story. Začala s péčí o tři psy, postupně jich ale neustále přibývalo. Někteří u ní doma zůstali delší dobu, jiní kratší. Do nových rodin jich ale k dnešku odešlo již na tři sta.

Krmení, venčení, lékařské prohlídky, ale taktéž focení a hraní si. Mimo profesní život věnuje Jarmila svým svěřencům veškerou svoji energii, aby se měli dobře a ideálně aby získali novou rodinu. „Ráno vstanu o několik hodin dřív, všechny pejsky obejdu, zkontroluji, strávím s nimi čas. Postupně jsem se naučila poznávat, co který zrovna potřebuje a jak se cítí,“ popisuje svůj vztah k nim. Vyjma péče se ale stará i o jejich prezentaci v rámci útulku. Na stránky svého projektu přidává psí fotky, aby je blíže představila případným zájemcům, kteří by si je chtěli adoptovat.

Přestože ji dnes její okolí podporuje, známí a rodina byli zpočátku velmi skeptičtí. „Většina lidí má v domě jednoho, dva, tři pejsky. Zatímco já jich jeden čas chovala i třicet sedm. Spousta lidí pro to neměla úplně pochopení,“ uznává Jarmila. Možná i díky tomu se postupně naučila zvládat celou svoji zvířecí rodinu takřka sama. Kamarádky jí zčásti pomáhají s komunikací či administrativou, na necelých třicet obyvatel svého útulku však dohlíží pouze ona. „Třeba moje mamka mi už sice pomáhá, ale ke mně domů prý nikdy nevkročí. Těch pejsků je tam na ni až moc,“ směje se.

Domov pro členy smečky

V současnosti se doma stará o dvacet pět psů čekajících na adopci a k tomu i o tři vlastní. Někteří se k ní dostanou z jiných útulků, další pak dostává přímo od lidí, kteří se o ně již nemohou nebo nechtějí starat. Jarmila se postupně naučila vycházet se všemi svými psími svěřenci, bez ohledu na jejich věk, rasu, povahu či případné zdravotní nedostatky.

Právě velikost celé smečky přiměla Jarmilu osvojit si i potřebný přístup k nim. „Nejdřív se postarám o ty nejakčnější, pak o ty klidnější, k tomu ještě štěňata. Navíc se někteří psi zrovna nemusí s jinými, takže i tohle musím zohlednit,“ popisuje svoji práci. Samozřejmostí je i hromadné venčení či pravidelné výjezdy k veterináři.

Počet zvířat v domě se jí nicméně neustále mění, noví k ní přicházejí, ostatní naopak odcházejí do rodin. Každému svému svěřenci Jarmila sestaví inzerát, v němž popíše jeho povahu, temperament a k jakým lidem by se zhruba hodil. Psí profil doplní o pořízené fotky, a pak už jen prochází a třídí příchozí e-maily a telefonáty jednotlivých žadatelů. „Nově taky používáme dotazník, který zájemcům po vyplnění vyfiltruje pro ně nejvhodnější pejsky,“ doplňuje.

Po úspěšném výběru následuje osobní setkání a pes už prakticky může zamířit do nové rodiny. Jarmilina práce zde ale ani v nejmenším není u konce, udržování kontaktu s osvojiteli je jednou ze základních podmínek psí adopce. „Rodina mi musí sem tam poslat fotku, napsat, jak se pejsci mají a podobně. Pokud se mi neozvou, udělám to já sama,“ vysvětluje pravidla adopce. Samozřejmostí jsou i osobní návštěvy a kontroly. „Musím mít jistotu, že se pejskům daří. Pokud ne, odeberu si je zpátky,“ říká Jarmila.

Jaký je život psí mámy

Práce kolem celého azylu je podle Jarmily velmi náročná, a to jak na čas, tak na stres a psychiku. Nad vodou ji tak drží nejen dostatek nadhledu, ale i sílící podpora okolí. Nechápajících lidí ubylo, a přibyli naopak ti sympatizující. „Ozývají se a píší, chtějí mi pomáhat, případně alespoň nějak materiálně přispět,“ vysvětluje.

Provoz celého projektu totiž stojí pouze na jejích vlastních nákladech a případných darech, na rozdíl od městských útulků není nikým dotována. V počátcích převracela každou korunu, dnes už má ale dostatek podporovatelů, díky nimž může jakžtakž beze strachu fungovat. „Přinesou deky a hračky pro psy, krmivo, případně se složí na nějakou vážnější operaci, pokud je potřeba,“ vyjmenovává příspěvky.

Aktuální počet svých psích spolubydlících nicméně příliš navyšovat nehodlá. Jak sama říká, přes třicet už je skutečně moc. Pokud by však přeci jen měla svůj projekt rozšiřovat, uvítala by větší pomoc takzvaných dočasných rodin. „Zajistila bych finance, výbavu, propagaci. A rodina by se o pejska pouze starala,“ popisuje Jarmila. „Mně by tím odpadlo dost stresu a pejsci by se naučili větší samostatnosti, jelikož by nežili jen ve smečce u mě doma,“ dodává. S některými zájemci již takto spolupracuje, pořád jich ale není dostatek.

Že by s tím už měla skončit si říká prakticky každý den. „V noci se co půlhodinu budím, nestíhám, práce stále přibývá,“ popisuje své nasazení. V takových chvílích musí alespoň na moment vypnout. Přeruší kontakty, projde se, uklidní, a potom opět nastoupí do svého domácího zvěřince. Při tom všem ji motivuje především myšlenka na potenciální domov, který někde venku na každého jejího svěřence čeká. I díky této představě se z jejího koníčku nakonec stalo poslání. „Pejsků je totiž všude spousta, ale poctivých lidí, co by se o ně postarali, je málo,“ přiznává Jarmila.

Klíčová slova: Psi, psí útulek, psí adopce, Tail Story, Jarmila Vojáčková

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.