05.04.2012 20:48


Je to čekání na tragédii, říká o zahrádkářských osadách hasič

Autor: Petr Janderka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zahrádkářské kolonie uvnitř měst budí emoce. Zahrádkáři odolávají tlaku stavebních firem a na svoji obranu říkají, že jejich pozemky jsou zelenými zónami měst. Jsou s nimi však spojená i rizika. Spleť úzkých uliček brání průjezdu hasičům a záchranářům, zatímco požárů a nehod v nich každým rokem přibývá.

Brno Zahrádkářské osady pokrývají v Brně přes tisíc hektarů území. Většinou však jimi vede pouze jedna páteřní cesta pro osobní auta, ze které vybíhá bludiště uliček pro pěší. „Pro nás je velmi složité vůbec zjistit, kde konkrétně v zahrádkách hoří. Osady nemají orientační čísla a ani místní nejsou schopni nám přesně říct, kam máme jet,“ říká hasič Aleš Novák. Druhý a závažnější problém podle něj přichází na místě zásahu, kde se těžká technika musí zastavit i stovky metrů od požáru. Dál se totiž nedostane. „Tyto osady jsou pro nás téměř nepřístupné. Technika se do nich nevejde a úzké uličky jsou často i zamčené, musíme si prostříhávat ploty, a to zásah velmi prodlužuje,“ doplňuje Novák. Kolonie jsou fakticky vedené jako zemědělská oblast a neexistují žádné normy, které by upravovaly jejich dopravní dostupnost.Lidé si chaty v koloniích přestavují na obytné domy; Autor: Petr Janderka

V zahrádkářských oblastech však nejde pouze o majetek, ale i o životy. Mnoho lidí si své chaty přestavělo na menší domky a v zahradách trvale bydlí. Podle Nováka tak rizika spojená s požáry v těchto oblastech dostala zcela nový rozměr. Samotní obyvatelé si to však neuvědomují. Jednou z oblastí, která je pro záchranáře složitě přístupná je i Juranka, která je rozkládá mezi městskými částmi Jundrov a Kohoutovice. „Ke mně se hasiči ještě nějak dostanou, sice později, ale dostanou. Teď si tu byli dokonce prořezávat větve, takže se nebojím. Lidí tu bydlí desítky a všichni ví, že tu je nějaké nebezpečí. Ale je tu hezky a radši nad tím moc nepřemýšlíme,“ potvrzuje obavy hasičů Blažej Klusák, který má na Jurance domek.  O problému ví i na jundrovské radnici. „Snažíme se situaci nějak řešit, ale máme svázané ruce. Kolonie včetně chat vznikla už před padesáti lety a ani moderní zákony nijak neupravují, kde člověk může bydlet. Pokud tam celoročně žít chtějí, my jim to zakázat nemůžeme. Rozšíření cest si také nemůžeme dovolit. Peníze by nám museli dát zástupci města nebo kraje,“ stěžuje si vedoucí stavebního odboru Jana Ocelková.

„Celá situace je čekáním na tragédii,“ varuje Novák. Ačkoli několik lidí už v koloniích uhořelo, situace se stále nijak neřeší. Špatné vzpomínky mají i na Jurance. „Loni tu byl požár chaty v nepřístupném místě, kam se hasiči nemohli dostat. Jedna žena vyvázla s těžkými popáleninami,“ vzpomíná Ocelková. Ani podobné případy však zatím nepomohly situaci vyřešit. 

Klíčová slova: Zahrádkářské kolonie, Požár, Riziko, Hasiči

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.