12.03.2016 01:15


Je potřeba se angažovat a neignorovat dění ve světě, vyzval studenty velvyslanec Schapiro

Autor: Zuzana Pekárková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

O otázkách česko-americké spolupráce a aktuálních výzvách, kterým musí obě země čelit, promluvil velvyslanec Spojených států Andrew Schapiro na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Studenty upozornil, že je třeba být ve zdolávání těchto výzev aktivní a neotáčet se k dění ve světě zády.

Foto: OISV/Wikimedia CommonsBrno – Americký velvyslanec Andrew Schapiro zahájil svoji čtvrteční přednášku v prostorách Právnické fakulty promluvou o myšlenkách, kterými před více než dvěma lety hodnotil možnost zastávat pozici ambasadora právě v České republice.

„Říkal jsem si, že to bude velmi zajímavé a obohacující, mám k této zemi rodinná pouta. Jenže v Evropě se nic neděje, Evropa je naprosto poklidná, ta práce bude nejspíš nudná. V České republice jsme ovšem doslova v samém středu Evropy, a ne jen z geografického hlediska. Protože najednou se vzbudíte a historie se vrací. A tak zde máte problémy na Ukrajině, migrační krizi, terorismus nebo řeckou finanční krizi – znenadání se Evropa stala velmi významnou,” popisoval Schapiro.

V souvislosti s tím vyzdvihl velvyslanec i vzrůstající úlohu České republiky: „Když pozorujeme vývoj v ostatních zemích Visegrádské čtyřky, myslím, že ještě více nabývá na pravdivosti výrok, že úloha a zodpovědnost této země se zvětšuje”. Současně však upozornil na nutnost přistupovat k ní aktivně. „Je důležité, abychom byli angažovaní, a to jak na úrovni jednotlivců, tak na úrovni celého státu. Nemůžeme si říct, že budeme jen sedět ve své vlastní zemi a ignorovat zbytek světa,” uvedl.

Schapiro následně představil i několik zásadních výzev, kterým budeme muset v budoucnu čelit. „Hlavním tématem dneška je samozřejmě migrace. Doufáme, že Evropa jako celek najde řešení, které se vypořádá s naprosto oprávněnými obavami, které všichni mají ohledně počtu příchozích lidí a ohledně potřeby vědět, kdo přichází. Zároveň musí ale toto řešení brát v potaz humanitární záležitosti a nutnost dodržovat mezinárodní právo v případě, kdy lidé utíkají, aby si zachránili život,” popsal velvyslanec. Do budoucna podle něj bude potřeba přijít s řešením přímo u zdroje. Zmínil také, že je důležité zachovat při hledání účinných řešení chladnou hlavu. „Toto je komplikovaný problém, který bude vyžadovat praktická řešení a přilévání oleje do ohně nikomu nepomůže tento problém vyřešit,” uvedl.

Kromě migrace hovořil velvyslanec i o otázkách klimatické změny, terorismu, korupce či problematice ekonomického růstu. Jedním ze způsobů, jak tento růst podpořit je dle Schapira schopnost inovace. Podmínkou ovšem je nebát se riskovat. „To je popravdě něco, co vídám trochu více u mladé generace, než u té předchozí. Lidé nejen zde, ale i ve zbytku Evropy často přistupují k riskování velmi opatrně. Jsem proto nadšený, že zde potkávám stále více podnikatelů, kteří si řeknou, že to prostě zkusí,” uvedl.

Kromě toho, že se velvyslanec velmi podrobně věnoval různým oblastem aktuální česko-americké spolupráce, promluvil i o vztahu obou zemí z historického hlediska. „Máme pevné historické pouto, které sahá až do období vzniku Československa. Prezident Wilson i prezident Masaryk sdíleli myšlenku, že země v Evropě by měly mít právo rozhodovat o svých vlastních osudech. Masaryk pak převzal spoustu ideálů o tom, jak by měla vypadat otevřená demokracie během svého pobytu ve Spojených státech," popsal Schapiro.

Závěrem vyjádřil i svůj pohled na dosavadní proměny česko-amerických vztahů. Podle velvyslance je prý zcela přirozené, že po velkých emocích a přívalu energie, které bylo možné pozorovat krátce po pádu komunismu a kdy byla náklonnost ke Spojeným státům a Západu na samém vrcholu, dorůstá vztah s postupem času do vyzrálejší a stabilní podoby. „Pevný vztah mezi oběma zeměmi přetrvává dodnes a my řadíme Čechy mezi naše přední spojence," řekl Schapiro.

Klíčová slova: velvyslanec, USA, přednáška

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.