17.03.2019 21:46


Je důležité, aby si člověk kávu vychutnal po svém, říká zakladatelka Kávologu Hana Demelová

Autor: Heda Greplová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Ve světě jako by se roztrhl pytel s kávou. Ale najít v Brně kavárnu s příjemným posezením, kvalitní kávou a cappuccinem s dobře našlehanou pěnou není vždy jednoduchý úkol. O změnu se pokouší Hana Demelová, která chce svým projektem propojit kávové nadšence s laiky a povznést tak úroveň brněnských kaváren.

Hana Demelová

Brno – Káva je nedílnou součástí života mnoha lidí. Ráno bez vyváženého espressa či lahodného cappuccina si nedokáže představit ani Hana Demelová, spoluzakladatelka portálu Kávolog, průvodce světem kávy pro ty, kteří s ní začínají.

Kdy jste se s kávou seznámila?

Celý svůj život jsem měla velkou lásku ke kávě a snila jsem o tom, že si jednoho dne založím svou vlastní kavárnu. Studovala jsem doktorát, ale studium mě nenaplňovalo a přemýšlela jsem, kudy se dál vydat. Pak se mi naskytla velká příležitost, když jsem našla nájemní místo pro kavárnu. Během sedmi týdnů jsem ji vybudovala a poté rok a půl provozovala.

Proč jste po roce a půl s kavárnou skončila?

Stala se ze mě maminka. Kavárna i dítě jsou dva velké projekty, které dohromady nejdou kombinovat. Téměř celé těhotenství jsem obsluhovala a starala se o kavárnu, ale když se Míša narodil, chtěla jsem se věnovat jemu.

S kávou jste ale neskončila. Proč jste se rozhodla pokračovat?

Káva mě nikdy nepřestala zajímat. Těsně před narozením Míši jsem trávila hodiny studiem odborné kávové literatury. Poté jsem se začala pravidelně setkávat s bývalým kolegou a došli jsme na to, že ne mnoho baristů má zájem věnovat se těm, kteří jsou v kávě zatím neznalí a chtějí udělat své první krůčky za lepším šálkem. Hledali jsme, co by pro ně bylo nejpřínosnější. Zjistili jsme, že spousta lidí, kteří by do oblasti kávy chtěli proniknout, vůbec neví, co a kde hledat. Nováčci nedokáží určit, které informace jsou dobré a které naopak ne. A tak jsme si řekli, že by bylo super jim v tomto ohledu pomoct a založit web, který by je nasměroval.

Káva v Číslech / Autor: Heda Greplová

Čemu se chcete ve vašem podnikání věnovat?

Chceme psát nejen o kávě a její připravě, ale i o podnikání v kavárenství, aby si člověk vůbec dokázal představit, co to obnáší. Budeme se věnovat i aktuálním trendům, co teď v kavárnách letí, a baristickým akcím. Smyslem naší práce je spojit ty úplně amatérské nadšence s profesionály tak, aby si tyto dvě skupiny rozuměly. Zákazníci mají často obavy požádat personál o kvalifikovanou radu a baristi naopak neumí jednoduše vysvětlit zákazníkům, co nabízejí. Přitom je důležité, aby si člověk kávu vychutnal po svém a třeba se časem naučil i správné kavárenské pojmy.

Jste baristka i školitelka kávy. Chystáte i nějaké kávové lekce?

Ano. Brzy po spuštění webu chceme pořádat různá školení, přednášky, workshopy, a především kurzy zaměřené na přípravu kávy. Kurzy chceme nastavit tak, aby byly dělané na míru i pro úplné začátečníky. Někteří kávoví profíci sice s kávou poradí, ale často se stává, že ty rady nejsou úplně dobré. Nebo naopak mají rozsáhlé znalosti o kávě, ale začátečníky učí zbytečně moc detailů, které nejsou žádoucí, ale spíše matoucí.

V Brně je velké množství kaváren. Jak tedy poznat tu, která je opravdu dobrá?

Záleží na tom, co od kavárny zákazník očekává, ale nějaká komplexní recenze kaváren v Brně chybí. Existují rysy, které vám napoví, že „tady bude káva asi dobrá“, ale pokud se vám nechce studovat detaily každé kavárny, můžete využít právě Kávologu. S Patrikem (spoluzakladatel Kávologu, pozn.red.) jsme se bavili, že bychom obešli vybrané kavárny s výběrovou kávou a na webu vytvořili zaškrtávací dotazník. V dotazníku si zákazník bude moci vybrat z několika kritérií, jestli chce kavárnu s wifi nebo bezbariérovým přístupem, aby byla i pohodlná a dalo se v ní pracovat. Systém mu pak vyhodnotí vhodné kavárny, ze kterých si může vybrat.

A kdy chcete Kávolog spustit?

Webovou stránku představíme veřejnosti už začátkem dubna, protože už je téměř dokončená. Podnikatelskou část, která se týká vyloženě pořádání zmiňovaných akcí, plánujeme někdy na červen.

Klíčová slova: Káva, Brno, Kávolog, Kavárna,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.