05.03.2016 22:14


Jde to i bez dopingu, tvrdí fitness vlogger Fredy Krígl

Autor: Simona Zpěváková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Jednadvacetiletý student sportovní fakulty a fitness youtuber Fredy Krígl denně motivuje přes pětadvacet tisíc odběratelů napříč sociálními sítěmi. Videa mladého trenéra mají téměř pět milionů zhlédnutí. Přestože v kulturistice nezávodí, stal se jedním z nejsledovajnějších tuzemských fitness youtuberů.

Vývoj Fredyho Krígla. Foto: Fredy Krígl

Brno – Na kyjovském gymnáziu vždy vyčníval z řady a i dnes jde proti proudu současného fitness. Fredy Krígl, vlastním jménem Roman Paulík, se totiž snaží ukázat, že cesta ke zdravému a dobře vypadajícímu tělu nemusí jít přes doping. Jednadvacetiletý youtuber zároveň tvrdí, že výživové doplňky jsou často nadužívány a že mnohé z nich jsou jen placebo. 

Jaké byly vaše začátky s fitness?

Cvičit jsem začal před sedmi lety kvůli zlomené ruce. Chtěl jsem nabrat svalovou hmotu, abych dalším zraněním už předešel. Největší zlom přišel až s lednem roku 2013. Po gaineru (výživový doplněk – pozn. aut.), který jsem bral úplně nesmyslně, jsem totiž přibral na devadesát kilo tuku. Tehdy jsem si dal cíl se do léta vypracovat.

V té době jste začal poprvé natáčet?

Natáčel jsem už dříve videa ze skateboardu. Zkoušel jsem i točit videa ze cvičení, ale lidé mi vytýkali, že nemám formu, tak jsem toho nechal. Na přelomu let 2012 a 2013 jsem šel do sebe. Začal jsem makat ve fitku a byl důsledný co se jídelníčku týče. Po několika měsících přišly první výsledky. Lidé si mě začali všímat, psali zprávy a chtěli vědět, jak vypadají moje tréninky a jídelníček, a tak jsem kvůli velkému zájmu natočil první video.

Ve svých videích se často zmiňujete o nadužívanosti některých výživových doplňků, o co se jedná?

Byznys s výživovými doplňky je jako jakýkoli jiný. Jsou výrobky smysluplné, některé jsou nadužívané a některé výrobky nemají smysl vůbec. To se jen firmy snaží ždímat z lidí peníze za placebo. Pro většinu populace jsou výživové doplňky zbytečné. Stěžejní je dle mého názoru vyvážený jídelníček. 

Které výživové doplňky jsou dle vašeho názoru špatné?

Nejhorší jsou z mého pohledu hovězí proteiny. Ve většině případů jde jen o předražený kolagen, čili kůže, klouby a kosti. Jednoduše jde o zbytky, nikoliv steak v krabici, jak výrobci často říkají. Dále pak mezi špatné doplňky patří gainery, proti kterým dlouhou dobu bojuji. Takových výrobků je na trhu bohužel moc.

Proč jste se zatím neúčastnil žádné soutěže v kulturistice?

Já tyto soutěže neuznávám, protože v nich jde jen o politikaření a byznys. Na vrcholové úrovni berou všichni kulturisti doping. Pro mě je to ztráta času. Chci žít zdravě, vzdělávat se, rozvíjet se tělem i duchem. Vyhazovat peníze za doping a přípravu na závody nechci. Závody jsou koníček, který je finančně a zdravotně velmi náročný.

Jak je možné, že na užívání zakázaných látek nepřijde antidopingová kontrola?

V závodění hodně záleží na federaci, pod kterou se konají. Federace, ve kterých tyto kontroly probíhají, jsou totiž placené státem a jejich výška se může měnit v závislosti na kladných dopingových nálezech. I zde je však místo pro konexe a uplácení. Další možností, jak dosáhnout negativních testů, je včas doping vysadit. Tyto to látky se totiž dají v krvi dohledat jen po určitou dobu. A poslední, trošku srandovní možností je, že závodník použije před zraky kontrolora umělý penis s cizí močí. Závodníci jsou v tomto ohledu velice vynalézaví. 

I vy sám jste se však setkal s podezřením, že jste užíval nějaké nepovolené látky. Co je na tom pravdy?

Neužívám látky dopingového charakteru, celkově se snažím stranit i léků na bolest. Všechno řeším co nejvíce přírodní cestou. Občas mi to ale lichotí, když si lidé nedokážou představit, že jsem takových výsledků dosáhl přirozenou cestou. Na druhou stranu mě to občas i uráží, protože se proti dopingu snažím bojovat. Nicméně už před nějakou dobou jsem uveřejnil nabídku, že když bude mít kdokoliv pochybnosti, může mi zaplatit testy, které mile rád podstoupím i opakovaně. 

Klíčová slova: Fitness, doping, kulturistika, cvičení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.