20.05.2014 13:12


Japonská móda: Jak se žije pod vrstvou krajek?

Autor: Přikrylová Anežka | Kurz: Stisk | Kategorie: Publicistika

Lolita je nejen román od Nabokovova, ale také módní styl pocházející z Japonska. Lolity často připomínají křehké porcelánové panenky. Styl má však mnoho odnoží a provedení. Jak se žije pod vrstvou krajek a spodniček?

Dominika Jašová lolitě podlehla před pěti lety. Od té doby si vybudovala respekt v očích české lolita komunity díky precizně sladěným outfitům a krejčovskému umění. Z Prahy se přestěhovala do německého Inglostadtu a kufry s oblečením šly s ní.


Jak byste popsala lolitu člověku, který vůbec neví, o co jde?

Lolita je styl japonské pouliční módy s nešťastným názvem. Nejde o to vypadat jako malá holčička a líbit se starším mužům, jak většinu lidí okamžitě napadne. Tato móda je inspirovaná viktoriánskou érou a rokokem, tudíž se vůbec nejedná o vyzývavé, sexy oblečky - právě naopak. Součástí každého lolita outfitu, krom zdobných šatů a krajkových halenek, je bohatá spodnička a pod ní "pro jistotu" ještě viktoriánské spodní prádlo - bombarďáky nebo bloomers. Ukazování ramen a holých nohou je víceméně proti pravidlům, stejně jako příliš krátká sukně. Pravidla jsou pro tuto módu velmi důležitá a pevně stanovena. Nejvíc ze všeho se slečny oblékané v tomto stylu podobají porcelánovým panenkám - k docílení tohoto vzhledu se běžně nosí načesané paruky, umělé řasy, čočky zvětšující opticky oči a spousta, spousta krajek. Ač to na první pohled může tak vypadat, nejedná se v žádném případě o kostým. Pro mnoho dívek je tento druh oblékání zároveň i životním stylem. Lolita móda, tak jako každý styl, má i mnoho podstylů. Od pastelově barevných, panenkovsky laděných outfitů, přes elegantní květinové vzory až k temným gothic lolitám s kabelkou ve tvaru rakve a mrtvolou plyšového králíčka v náruči. Roztomilá verze lolity připomíná vzhled porcelánových panenek. Autor: Dominika Jašová (použito se svolením autorky)

Co by podle vás tedy mělo být v každém lolita šatníku?

Rozhodně spodnička. Ta dělá základní tvar celého stylu. Správná spodnička dokáže udělat lolita outfit i z šatů koupených v běžném obchodu. Potom samozřejmě sukně, nebo šaty střihu a délky vhodné k této módě. Halenka zdobená krajkou, nejlépe ke krku, a pár černých a bílých bot na podpatku. Ladící kabelka, doplňky a šperky už dělají outfit jenom lepší a lepší.

Kde se dá takové oblečení sehnat?

Lolita oblečení kupuji většinou z druhé ruky, nebo si šaty a sukně šiju sama. Občas, když našetřím dostatečně vysokou částku, nakupuji  ve značkových japonských obchodech. Samozřejmě na internetu.

Máte vlastní značku Rabbit Heart. Byla japonská móda inspirací začít podnikat?

Japonská móda byla vlastně důvodem, proč jsem se rozhodla otevřít si internetový obchod. Mým hlavním prodejním artiklem jsou právě lolita sukně, které sama navrhuji a vyrábím. Krom tohoto stylu prodávám i vintage kusy oblečení vhodné k ostatním stylům japonské pouliční módy, nebo vytvářím různé výstřední doplňky a šperky.

Jak jste se o lolitě vůbec dozvěděla?

K lolitě jsem se dostala díky anime, které celkově přitáhlo můj zájem k Japonsku. Na přesný den a moment si nevzpomínám, nicméně první podnět se nacházel rozhodně někde na stránkách německých časopisů o japonské pop kultuře. Potom už stačilo jenom začít hledat na internetu, najít český lolita blog a už jsem razila na svůj první sraz.

Nejen v českých ulicích působí tento styl poněkud extrémně. Jak na vás reaguje okolí?

Záleží na místě a společnosti, se kterou jsem zrovna venku. Nejvíce času jsem oblečená v lolitě strávila v centru Prahy a tam jsou reakce převážně negativní. Pokud jdu po ulici s přítelem, jsou výkřiky kolemjdoucích umírněnější a spíš pozitivnějšího charakteru. Ve společnosti kamarádek, nebo dalších lolitek už se úroveň poznámek okolí značně snižuje a začínají být i dosti nepříjemné. Sama jít v lolitě v centru velkoměsta chce odvahu a naučit se nevnímat okolí - poznámky lidí, kteří vypadají zdánlivě dospěle a inteligentně, dosahují takových stupňů negativity a vulgárnosti, že občas sama nevěřím svým uším a očím.

Temná gothic lolita paradoxně vzbuzuje méně pozornosti. Autor: Dominika Jašová (použito se svolením autorky)


V současnosti bydlíte v Německu, je nějaký rozdíl mezi reakcemi lidí tam a v Čechách?

Stejně jako v České republice záleží na místě a společnosti. Nicméně úroveň vychovanosti je zde značně vyšší, než v mé rodné zemi. Většina lidí v Německu totiž pochopila jednu velmi důležitou věc - je dobré nejdřív myslet a potom až mluvit. Také na rozdíl od České republiky zde většina lidí, kteří nevědí, o co se jedná, k vám přijde, pozdraví, slušně se zeptá, co že to máme na sobě, rozloučí se a odejde. Něco takového se v Česku stane jen málokdy.

Je něco, co byste doporučila lidem, kteří se chtějí oblékat extravagantně, ale obávají se právě reakcí okolí?

Rozhodně bych lidem, co chtějí začít s extravagantní módou, doporučila začínat pozvolna a soustředit se hlavně na nejdůležitější prvky daného stylu. Nezačínat od detailů, ale naopak od jednoduchých, základních částí oděvu. Například v lolitě stačí pro začátek klidně jednobarevná sukně vhodného tvaru, nejlépe černá, nemusí mít krajky ani volánky. K tomu elegantní halenka z ne příliš lesklého materiálu, boty na podpatku a neprůhledné punčocháče nebo podkolenky - všechno klidně černé, nebo maximálně v jedné další barvě. Rozhodně nedoporučuji se pro začátek pouštět do více než dvoubarevných kombinací, různých experimentů a snahu o vložení vlastních prvků - např. kočičí uši, nebo "rebelsky" vykukující spodnička nebo bombarďáky zpod sukně. Hlavní je sbírat spoustu fotek a informací, aby se bylo čím inspirovat a svůj styl tím rozvíjet.

 

Dominika Jašová je pětadvacetiletá rodačka z Prahy v internetovém světě známá jako Ophelia Violetta. Má maturitu z propagace a aranžérství a momentálně bydlí v Bavorsku. Provozuje internetový obchod Rabbit Heart, kde prodává vlastnoručně vyrobené oblečení a doplňky. Kromě toho se stará o tři šneky, ráda kreslí, plete a háčkuje.

Klíčová slova: japonská móda, lolita, extravagance, harajuku

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.