09.04.2018 16:29


Janek Rubeš: Jsem kluk, co natáčí videa

Autor: Jana Hostičková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Známý nejen v Čechách, ale i za hranicemi. Třicetiletý Janek Rubeš natáčí videa, kde radí turistům, jak se v Praze vyznat a která místa navštívit. Snaží se také odhalovat podvodníky v pražských směnárnách. V minulosti se často dostával do konfliktů s taxikáři, kteří okrádají turisty. Nyní se chce zaměřit na pozitivní videa.

Janek Rubeš na besedě Lidé z praxe, foto: Jana Hostičková

Brno – Upřímný průvodce neboli Honest Guide Janek Rubeš je velmi populárním tvůrcem videí nejen na českém internetu. V angličtině představuje Prahu z různých úhlů a věnuje se odhalování místních podvodníků. Proslavila jej videa o podvodných taxikářích nebo směnárnách v Praze. Nedávno se z webu Stream.cz přesunul na portál Seznam Zprávy, kde například ve videu komentoval stav brněnského nádraží.

Janek Rubeš poskytl STISKu krátký rozhovor po besedě se zahraničními i českými studenty na diskusním setkání Lidé z praxe.

Často vás nazývají jako investigativního novináře. Jaké je tedy vaše povolání?

Jako novinář se určitě necítím. Baví mě natáčet videa. Je mi jedno, jestli stojím před nebo za kamerou. Moje tvorba může být pro někoho matoucí, ale tímto způsobem nás to s kolegou Honzou Mikulkou baví. Já jsem kluk, co natáčí videa.

Lidé si váš často spojují s bojem proti podvodným taxikářům. Jaký je váš nejhorší zážitek, který jste s nimi zažil?

Nejhorší zážitek pro mě byl při protestu proti Uberu u pražské radnice. Křičelo na mě asi čtyřicet taxikářů, kteří tam protestovali. Organizátorovi protestu jsem se snažil vysvětlit, že když taxikáři zablokují silnice, tak je budou lidi ještě víc nenávidět. Jednou se mi taky stalo, že mi volala máma a brečela. Říkala, že jí v jejím oblíbeném baru zastavil nějaký muž a řekl jí, že mě zabije. Byl to samozřejmě taxikář. 

Šel byste do takového projektu znovu?

Nejsem rád, že jsem do boje s taxikáři šel. Kdybych věděl, co se stane, už bych to neudělal. Jsem rád, že jsem začal s kolegou Honzou dělat více pozitivní videa.

Souvisí s vaším novým směřováním i vtipně laděná videa o brněnském a pražském nádraží?

Videa o nádražích vznikla tak, že nám novinář Jindřich Šídlo ze Seznamu řekl, ať natočíme reportáž o brněnském nádraží. Měli jsme okomentovat ne úplně čisté prostředí nádraží. Když jsme v první vteřině na nádraží přišli, vůbec jsme netušili, jakým způsobem budeme točit. Nakonec jsme video natočili formou ironie. Potom jsme se rozhodli i pro video o nádraží v Praze.

Videa o nádražích se rychle stala populární. Budete natáčet i na dalších nádražích?

Upřímně mě vůbec nenapadlo, že se to tolik chytne. Řekli jsme lidem, ať nám napíšou o nádraží v jejich městě a my tam přijedeme. Moc nás natáčení bavilo. Říkali jsme si, že bychom mohli zkusit nastoupit na vlak, nechat se dovézt do nějakého města a natočit video o místním nádraží.

Jste hodně aktivní na sociálních sítích, zejména Instagramu. Věnujete se jim jenom kvůli práci?

To určitě ne. Zejména na Instagram rád přidávám příspěvky. Fotky na Instagramu jsou pro mě trochu jako deník, abych věděl, kde jsem všude byl. Rád si jej občas prohlížím. Také mě tam baví přidávat instastories. Krátká videa, která za čtyřiadvacet hodin zmizí.

Jaký je na vašich sociálních sítích poměr sledujících uživatelů z Česka a ze zahraničí?

Naprostá většina je ze zahraničí. Na YouTube nás sleduje přes pětadevadesát procent cizinců. Část z nich se na nás dívá v Čechách. Sledují nás lidé skoro ze všech zemí světa. Každý měsíc se na Honest Guide dívá okolo dvou miliónů lidí. Musím říct, že je to nejúspěšnější pořad v zahraničí, který byl vyrobený v Česku.

Když jdete po ulici v Praze nebo případně v Brně, zastavují vás více cizinci nebo Češi?

V Praze více cizinců a jsou vždy velmi nadšení. V Brně mě většinou zastavují jen Češi. V Brně je super, že jdete v centru města a potkáváte jen místní. Tohle se vám v Praze nestane.

Klíčová slova: Janek Rubeš, rozhovor, brněnské nádraží, Lidé z praxe, podvodníci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.