02.12.2016 20:49


Janáčkovo divadlo rozezní v rytmu jazzu Dan Bárta i kamerunský hudebník Richard Bona

Autor: Marek Bartík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Organizátoři mezinárodního hudebního festivalu JazzFestBrno oznámili účinkující druhého velkého koncertu, který pro příští ročník připravují. Nejprve se návštěvníkům představí Richard Bona, africký muzikant žijící v New Yorku. Hned po něm vystoupí zpěvák Dan Bárta s filharmonií.

Brno - Návštěvníky druhého velkého koncertu příštího ročníku brněnského JazzFestu čeká rovnou dvojitá dávka vystoupení. Nejdříve se na prknech Janáčkova divadla představí původem kamerunský hudebník Richard Bona společně s kapelou složenou z hudebníků z Latinské Ameriky. Následně vystoupí Dan Bárta, kterého doprovodí brněnská filharmonie. Dvojkoncert se uskuteční v úterý 4. dubna 2017. Limitovaná edice vstupenek je v prodeji již od pondělí a cena lístků začíná na 390 korunách.

Richard Bona, často přezdívaný jako „africký Sting“, se do Brna vrací po desetileté pauze. „Richarda Bonu jsme měli v hledáčku již delší dobu. Pro příští rok se konečně naskytla příležitost uspořádat jeho koncert v rámci našeho festivalového termínu,“ přiblížil výkonný ředitel festivalu Vlastimil Trllo. Zpěvák narozený v Kamerunu pobývá střídavě v New Yorku a Paříži. Inspiraci však čerpá z kultur po celém světě. Na JazzFestu představí svůj projekt Mandekan Cubano inspirovaný regionem Latinské Ameriky. Bona vystoupí s kapelou, kterou tvoří rodilí Kubánci - pianista Osmany Paredes a trumpetista Dennis Hernandez - a také muzikanti z Venezuely a Mexika. „Bona je jedním z mála členů elitního klubu hudebníků, jejichž stylová přizpůsobivost je téměř bezbřehá.  Osobně jsem zvědavý, kam se posunulo jeho umění pódiové prezentace, protože frontman to byl vždy excelentní,“ dodal umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

Dan Bárta není brněnskému publiku neznámý. Společně s triem Roberta Balzara vystoupil v Janáčkově divadle v letech 2007 a 2013. Ve stejné sestavě se představí i v příštím roce. Nově se k muzikantům přidá také brněnská filharmonie, která čítá šestapadesát členů. „Další exkluzivní projekt iniciovaný Filharmonií Brno a JazzFestem navazuje na úspěšné spolupráce s hudebními velikány Avishaiem Cohenem a Richardem Gallianem. Navíc jsme na rozdíl od předchozích projektů vsadili na zdejší aranžéry Jiřího Levíčka a Roberta Balzara,“ řekl Spilka. Na podiu se tak spojí jazzové trio Roberta Balzara, symfonický orchestr a multižánrový zpěvák Dan Bárta. Společně zahrají skladby od Led Zeppelin, Björk nebo Jamiroquai za orchestrálního doprovodu.

Už dříve organizátoři oznámili, že na úvodním koncertu příštího ročníku JazzFestu vystoupí oceňovaný jazzman Chick Corea. Doprovodí ho basista Eddie Gomez a za bubny se postaví Brian Blade. O koncertu jsme psali zde. Tím však koncertní šňůra mezinárodního festivalu JazzFestBrno nekončí. „Pro rok 2017 plánujeme opět kolem patnácti koncertních večerů. V nejbližších dnech budeme moci zveřejnit jména dalších dvou interpretů. Jeden z nich je hvězdou mezi bubeníky, druhou osobností bude slavná zpěvačka a klavíristka, která do Brna zavítá vůbec poprvé,“ uzavřel Trllo.

Klíčová slova: Richard Bona, Dan Bárta, Chick Corea, JazzFest, JazzFestBrno, jazz, hudba, kultura, koncert, Brno, Janáčkovo divadlo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.