19.03.2018 22:08


Jaké je pro cizince pracovat v Česku? Jsou čeští zaměstnavatelé k cizincům fér? Na to odpovídal přistěhovalec ze Srí Lanky

Autor: Jana Hemzová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Sujith Rajapaksha se narodil ve srílanském městě Kandy. Během svého života vystřídal mnoho zaměstnání v různých koutech světa, jeho specializací jsou ale masáže. Vlastní několik masérských certifikátů, které ho opravňují provádět relaxační i zdravotní masáže a procedury východní medicíny. Úplnou náhodou dostal od českého podnikatele nabídku pracovat v jeho hotelovém wellness v České republice. Slíbená mzda byla lákavá, a tak se Sujith vydal za prací do Česka.

Jak jste přišel k nabídce práce v České republice?

Pracoval jsem tenkrát jako masér v jednom hotelu doma na Srí Lance. Jednoho dne mi zavolal kamarád, co tam dělal průvodce turistům, že ho oslovil jeden člověk v taxíku, jestli nezná šikovného maséra. Dal mi na onoho pána kontakt a já jsem se mu ozval, že bych do Česka teda jel. Peníze, které jsem v té době vydělával nebyly zdaleka tak velké jako ty, které mi nabízel. Tenkrát jsem byl čerstvě ženatý, tak jsme se s manželkou dohodli, že na nějaký čas pojedu pracovat do Česka, abych vydělal peníze na nový dům a podobně.


Jak jste se nakonec do Česka dostal?

Můj nový zaměstnavatel za mě vyřídil všechna potřebná povolení, víza, letenky a další věci. V podstatě jsem jen podepsal smlouvu a sedl na letadlo. Před tím jsem už pracoval v Dubaji a Singapuru, takže jsem z cizí země neměl strach. Přece jenom jsem ale jel do středu Evropy, měl jsem trochu strach, jak mě jako cizince kolegové přijmou a byla tu samozřejmě jazyková bariéra.


Byla práce v hotelu taková, jakou jste si představoval?

Zprvu ano, práce byla fajn. Měl jsem hezký pokoj přímo v hotelu a všichni se ke mně chovali moc hezky. Pak se ale situace změnila. Peníze, které mi slíbili jsem nedostával, což pan majitel různě odůvodňoval. Byly to všechno směšné výmluvy. Jenže tu byla a stále je jistá jazyková bariéra, a tak jsem se moc nemohl bránit. Z hotelu mě přestěhovali do pět kilometrů vzdáleného města, a ne vždy mi zajistili dopravu. Někdy jsem proto chodil pešky, a to i v zimě. Vůbec nevím, jak bych nějaké nedodržování smlouvy ze strany zaměstnavatele řešil. To je taky důvod, proč bych nerad zmiňoval jeho jméno, nechci se dostat do potíží.


Snažil jste se nějak bránit proti tomu, že jste nedostával slíbené peníze?

Jak už jsem řekl, kdykoli jsem se zeptal, proč jsem dostal méně peněz, byl mi sdělen nějaký nesmyslný důvod. Byly to výmluvy, nikdy jsem nedostal přijatelnou odpověď. Později jsem začal mít i zdravotní potíže, protože jsem pracoval takřka neustále. Jednou jsem strávil skoro týden v nemocnici, za což mi zaměstnavatel strhl tři tisíce korun z měsíční mzdy.


Nakonec jste ale práci změnil. Co bylo tedy hlavním důvodem dát výpověď?

V hotelu jsem si během těch tří let našel pár dobrých kamarádů, kteří mi s tím hodně pomohli. Už se nemohli dál dívat na podmínky, ve kterých jsem pracoval, a tak mi sehnali novou práci v Brně. Od března letošního roku pracuji v jednom masérském a kosmetickém salonu. Bez jejich podpory a pomoci bych si na tak velký krok sám asi netroufl.


Co všechno obnáší pro cizince změna zaměstnavatele?

Musel jsem doložit spoustu dokumentů na cizineckou policii i na Odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. Potřeboval jsem rozvázat starou pracovní smlouvu, potvrzení o novém ubytování, novou pracovní smlouvu a další dokumenty. Kamarád zná moji současnou zaměstnavatelku a ta měla o mě jako zaměstnance velký zájem. Problém ale nastal se samotným vytvořením pracovního místa. Podle zákona musí zaměstnavatel jeden měsíc inzerovat volné pracovní místo na pracovním úřadě, až po měsíci se může o místo přihlásit cizinec nepocházející z Evropské unie. Byl to velice zdlouhavý a únavný proces.


Jak to se změnou pracovního místa nakonec dopadlo?

Kamarádi mi sehnali právníka, který se mnou řešil všechny potřebné dokumenty, překládal mi úřední dopisy a radil mi co a jak udělat, za což jsem mu opravdu vděčný. Problém byl taky v tom, že jsem se na některé úřady musel dostavit osobně kvůli podpisu dokumentů a podobně, což pro cizince není jednoduché. Nakonec jsme společně všechno zvládli. Rozvázal jsem starou pracovní smlouvu a s pomocí přátel se přestěhoval do Brna do nového bytu. V nové práci jsem moc spokojený, mám mnohem víc peněz než dříve, a hlavně férového zaměstnavatele a pevnou pracovní dobu.


Myslíte, že byla vaše špatná pracovní zkušenost výjimkou?

Byla to jediná špatná zkušenost s lidmi, kterou jsem zatím v České republice zažil. Všichni ostatní na mě byli vždy hodní a milí a se vším mi pomohli. Takže si myslím, že jsem narazil na výjimku potvrzující pravidlo. Nicméně nikdo další ze zaměstnanců hotelu podobné problémy neměl. Myslím tedy, že pan majitel využil toho, že jsem cizinec. Poznal jsem v Česku ale hlavně dobré lidi, kteří mi doslova pomohli zlepšit život. Bez nich bych to v žádném případě nezvládl.

Klíčová slova: masáž, Srí Lanka, mzda, zaměstnání, změna, cizinec

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.