10.03.2020 17:36


Jaká je kvalita pitné vody v Brně? Nový výzkum ukáže její složení.

Autor: Pavla Sychrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnští radní vydali minulé úterý veřejnou zakázku o studii pitné vody, kterou schválili na konci února. Zájemci se mohou od 3. března oficiálně přihlašovat k jejímu uskutečnění na webu města Brna. V projektu, který si odhlasovali sami Brňané, budou vědci zkoumat jedenáct vzorků pitné vody.

Studie o kvalitě pitné vody se blíží ke konci. (Foto: Pavla Sychrová)

BRNO – Studii Za zdravější a lepší vodu v Brně podpořili minulé úterý brněnští zahájením veřejné zakázky. Projekt, který vznikl již v roce 2018 v rámci akce Dáme na vás, se posunul do první čtvrtiny svého procesu a rozpočet sahá skoro ke třem milionům korun. Veřejná zakázka je dostupná do posledního březnového dne. „Obálky se zájemci rozlepíme až na konci měsíce, pokud se nikdo nepřihlásí, je možné, že výzvu prodloužíme, komentoval mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Studie se uskuteční na jedenácti místech jižní Moravy, v průběhu jednoho roku. Každý měsíc vědci odeberou vzorky například v Březové nad Svitavou, Čebíně nebo v Brně-střed, Chrlicích a Kohoutovicích. Kromě pitné vody chtějí odebírat také vodu stokovou, a to například na ulici Vlhké nebo Tkalcovské. 

Veřejná zakázka vznikla díky myšlence Zdeňka Herblicha, který se přihlásil na stránkách iniciativy Dáme na Vás. Výzkum vody podpořilo 2341 Brňanů, což překvapilo i samotného Herblicha. „Na řádnou propagaci jsem neměl čas ani prostředky, věnoval jsem jí minimum času. Spíše jsem byl udiven, že toto zásadní téma zaujalo dostatečné množství lidí,” okomentoval.

Návrh studie odhlasovali občané už v roce 2018, ale veřejná zakázka vznikla až letos. „Čekal jsem o něco kratší dobu na uskutečnění, přesto na délce ani tak nesejde. Jen aby to opravdu byl projekt, který nás posune někam dál,” řekl Herblich. Přišel s nápadem vytvoření studie, která by přišla s řešením, jak zlepšit kvalitu vod z čistírny a také vody kohoutkové. Také chce, aby se vědci zaměřili na to, jak moc je voda znečištěna zbytky léků, pesticidy a mikroplasty.

Iniciativa Dáme na Vás každý rok vybírá mezi nápady Brňanů ty nejlepší ke zlepšení života v Brně. Každý projekt musí musí mít rozpočet do tří milionů korun." V letošním roce mohou lidé zasílat své nápady do května, město vyčlenilo na jejich uskutečnění 35 milionů korun. Do dalších kol postupují projekty, které mají největší počet hlasů Brňanů. 

Klíčová slova: magistrát, studie, pitná voda, veřejná zakázka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.