27.04.2020 12:19


Jak zpomalit klimatické změny ve městech? Odpověď se skrývá v horních patrech budov

Autor: Tomáš Pánek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tradice zelených střech u nás není rozšířená. Zastupitelé Brna se však rozhodli vyčlenit miliony korun, aby lidé do podobných projektů investovali. Vzhledem ke klimatickým změnám a úbytku zeleně ve městech je právě montáž zelených střech jednou ze stěžejních investic do budoucna.

Vegetační střechy mají obrovský potenciál, protože dokážou ochlazovat okolní prostor, autor: Smart Roof Solution

Brno - V Česku se kvůli počasí a suchu rozjíždí ekologicky zaměřené projekty. Jedním z nich je i montáž vegetačních střech, které ve velké míře dokážou ochlazovat okolí, zadržovat vodu a být estetickým zpestřením prostoru. „V lidech se vzhledem ke klimatickým podmínkám začíná probouzet ekologické smýšlení. V kombinaci s dotacemi od města Brna jsou vegetační střechy ideálním řešení,“ říká realizátor projektu Daniel Schnirch.

Jak vypadá zelená střecha?

Zelená střecha má mnoho různých podob, náš projekt se zaměřuje na užší segment. Přesnější název je vegetační střecha, na které můžete pěstovat vlastně cokoliv. Samozřejmě pokud byste chtěl pěstovat stromy, tak taková střecha má technické limity jako jsou závlaha a nosnost. Jestliže by technické limity nebyly v pořádku, vytrácí se zamýšlený ekologický efekt. Vegetace se mění v průběhu roku, vždy záleží na ročním období.

Jaké má výhody a nevýhody?

Využití střech v rámci projektu Smart Roof Solution prokazatelně snižuje teplotu podstřešních prostorů, takže v okolí střechy se můžeme teplotně dostat o pár stupňů níž. Vegetace na sebe váže oxid uhličitý. Další výhodou může být i její estetický vzhled, protože na většině střech bývají střešní fólie, které nejsou příliš barevně oku lahodící. Střecha má retenční vlastnost, což znamená, že zpomaluje odtok dešťové vody do kanalizace a ve městech tak během silných dešťů nejsou kanály tolik zaplavené. Díky rostlinám na střeše se zvětšuje prostor, který mohou včely, čmeláci a motýly opylovat. Někomu se může subjektivně zdát, že pořizovací cena je příliš vysoká. Ale to už záleží na úhlu pohledu, protože výhody jsou nesporné. Pro někoho ekologicky smýšlejícího ani pořizovací cena nemusí být překážkou.

Město Brno vyhradilo v minulém roce dvacet milionů korun v rámci dotačního programu Zeleň střechám! Obrací se na vás lidé s tím, že peníze od města chtějí v rámci své střechy využít?

Brno začalo jako jedno z prvních řešit intenzivně krizi se suchem a záchyt dešťové vody, a proto vyhradilo dotace přímo na vegetační střechy. Město tak může dotovat většinu nákladů spojenou s výstavbou. Případy se různí, protože děláme více řešení, ale dotace na výstavbu jsou pro žadatelé finančně zajímavé. 

Plocha nově dokončených takzvaných zelených střech v Česku loni meziročně vzrostla o 26,7 procenta na 247 tisíc metrů čtverečních. Jak moc jsou v České republice zelené střechy rozšířené?

Tradice vegetačních střech a projektů s nimi spojených není v Česku není zažitá. Lidé si čím dál více uvědomují, že máme problémy se zadržováním vody v půdě, stavem podzemní vody a obrovským plýtváním vody. Nepotřebujeme tak ani čísla k tomu, aby trend zelených střech v příštích letech stoupal.

Co všechno jako firma zařídíte?

Zařídíme všechno od návrhu projektu, přes dodávku materiálu až po realizaci projektu. Na střeše pak pracuje několik lidí, kteří mohou mít během pár hodin hotovou kompletní střechu. Ráno se k budově naveze materiál, kdy začínáme pokládáním geotextílie, která působí jako první vrstva ochrany, kdyby náhodou nůž zajel do původního krytí. Další vrstvou jsou hybridní desky, které zčásti dokáží vodu zadržet, ale i vypouštět, za tímto účelem byla vyvíjena, protože se dokáže chovat jako substrát, což je další vrstva. Pak na řadu přichází travnaté pásy, které se rozvinou po většině střechy. U krajů jsou za lištami nasypané kamínky. Vždy záleží na konkrétní vegetaci. Rozchodníky a netřesky jsou nenáročné rostliny na závlahu a udržení. Naopak když na střeše chceme pěstovat keře, tak pod nimi musí být velké množství substrátu, aby měl keř z čeho brát.

Za jak dlouho bude montáž hotová? 

U běžných rodinných domů je montáž během jednoho dne hotová. Větší a složitější plochy jsme schopni zvládnout také, ale ne během jednoho dne.

Klíčová slova: ekologie, projekty, střechy, rostliny

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.