12.03.2016 23:52


Jak vypadá vrchol osmitisícovky? Výstava v Technickém muzeu zobrazuje výstup na Manaslu

Autor: Michaela Černá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Fotografická výstava v Technickém muzeu s názvem „Stopy na Manaslu“ zachycuje atmosféru, kterou členové expedice zažívali při výstupu na Nepálskou osmitisícovku. Expozice je doplněna informacemi o cestách na vrchol i hoře samotné. V průběhu února byl také připravený doprovodný program v podobě přednášek, které vedli horolezci a výtvarně-technických dílen pro všechny věkové kategorie.

Brno – Česko-nepálská společnost spolu s Technickým muzeem v Brně pořádali akci Nepálské dny. „K vidění jsou fotografie československých a českých horolezců, kteří na sedmou nejvyšší horu Nepálu vystoupili nebo se o to pokoušeli a snímky cestovatelů z podhůří této hory,“ sdělila zaměstankyně v oddělení komunikace a marketingu Technického muzea v Brně Šárka Motalová.

Výstava Stopy na Manaslu v Technickém muzeu v Brně. Foto: Michaela Černá.

Součástí expozice v muzeu jsou informace o hoře Manaslu a videozáznam jedné z výprav. „Má 8163 metrů a je to osmá nejvyšší hora na světě,“ uvedl horolezec Martin Ksandr, který v roce 2015 tuto osmitisícovku úspěšně zdolal. Návštěvníci se mohou dozvědět informace nejen o českých expedicích, ale i o těch zahraničních. „V květnu 1956 Japonec Toshio Imunishi a Nepálec Gyaltsen Norbu jako první vylezli až na nejvyšší bod. První žena na vrcholu byla také Japonka. Manaslu se tak stala už provždy horou japonskou,“ řekla Šárka Motalová.

„Je zajímavé vidět fotografie z místa, kam se běžný člověk nikdy nepodívá,“ řekla návštěvnice výstavy Kateřina Doležalová. Doprovodným programem byla série přednášek, které vedli horolezci. „Účast byla poměrně vysoká, na každou dorazilo přibližně třicet až čtyřicet lidí,“ sdělila zaměstnankyně Technického muzea v Brně Blanka Skácelíková. Povídání bylo doplněno promítáním fotografií a filmů. „Přednášek se nejčastěji účastnili lidé středního věku, ale přišlo i spoustu studentů,“ doplnila Blanka Skácelíková. Organizátoři připravili také výtvarně-technické dílny pro děti i dospělé.

Česko-nepálská společnost pořádá nejrůznější akce už od roku 2002. „Přibližující různé stránky života, kultury a přírodních krás Nepálu nejen v Brně a ČR, ale i v zahraničí,“ uvedla Šárka Motalová. Výstava v muzeu končí zítra.

Klíčová slova: Nepál, Manaslu, Technické muzeum v Brně

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.