17.05.2016 23:13


Jak se zbavit nevěsty kopíruje nízkonákladové telenovely

Autor: Simona Zpěváková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Na plátna českých kin se dostal film Jak se zbavit nevěsty režiséra Tomáše Svobody (Hodinový manžel) koncem dubna. Divákům však nenabídne více než plytkou a zcela předvídatelnou zápletku spolu s hereckými výkony, za které vyhazují v prváku na JAMU.

Scénáristou romantické komedie Jak se zbavit nevěsty je Marcel Bystroň, který "obohatil" českou kinematografii o veledíla Kameňák 4 a Vánoční Kameňák. Od děje tedy nelze očekávat kdovíjaký zázrak. O režii se postaral Tomáš Svoboda, jehož snímek Hodinový manžel přišel do kin na Vánoce loňského roku.

Jak se zbavit nevěsty - Foto Simona Zpěváková

Děj přináší povrchní a předvídatelnou zápletku. Rozvedená cukrářka Eva (Lenka Vlasáková) má stále slabost pro svého bývalého Honzu, kterého ztvárňuje David Matásek. Bývalí manželé se setkávají na romantické večeři, kde Eva očekává žádost o ruku. Po jídle, u kterého se baví o zvracení společného syna, jí oznámí, že se zasnoubil s jinou a že bude potřebovat upéct svatební dort. Její ex si nebere nikoho lepšího, než klavíristku Lindu (Andrea Kerestešová), která je ztělesněním dokonalosti. Pak už film dlouhou stopáží a nulovou dějovostí unudí diváka k smrti. 

Scénář se stává obyčejnou kopií nízkonákladových jihoamerických telenovel.  Eva chce Honzu zpět, a tak se její matka (Jana Švandová) se synem (Matyáš Bystroň) spiknou a vymyslí plán, jak se "zbavit nevěsty". Idea scénáristy však kvůli nepromyšlenosti postrádá hloubku a tato zápletka je ve filmu minoritní. Vážně je žabka ve sprše upištěné polonahé snoubenky důvodem, proč by měli jít diváci do kin?

Telenovela pokračuje. Linda ruší zásnuby a vrací se ke svému ex - opernímu pěvci (Josef Polášek), který byl součástí onoho spiknutí. Vzápětí ale zjistí, že je v tom, a jede to Honzovi říct. 

Co tomu ještě chybí k dokonalosti? Zpomalená bitva se šlehačkou nazdobenými dorty z polystyrenu, které se účastní všechny postavy. Trapnosti celé scény nepřidá ani následné přiznání těhotenství, žádost o ruku a stydlivá líbačka v kleče na cukrářském stole.  Nastává otázka, jak to celé utrpení "komicky" zakončit. Tvůrci volí tu nejvíce možnou klišé třešničku na umělém dortu. Matka Evy se nakonec provdá za operního pěvce, tančí spolu mašinku a Linda požádá bývalou manželku svého nastávajícího, aby jí šla za svědkyni. Jiné završení si  toto devadesátiminutové peklo ani nezaslouží.   

Film, který má být romantickou komedií, tak postrádá romantiku i komedii. Vyhlížení blanických rytířů, kteří by zachránili českou kinematografii, se tak stává spíše čekáním na Godota.

Klíčová slova: film, Jak se zbavit nevěsty, recenze

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.