05.12.2018 12:10


Jak se ocitnout na mezinárodních filmových festivalech za několik kliků

Autor: Klára Zajíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Dvojice studentů ze střední filmové školy ve Zlíně o prázdninách vytvořila film Jak se stát umělcem. Krátký film se dostal do pěti oficiálních sekcí před diváky na festivalech ve Španělsku, Slovinsku, Brazílii a Texasu. Ve Španělsku jeden z tvůrců získal cenu za herecký výkon. Dvojice si zároveň cení možnosti, že se na festivaly lze přihlásit na jedné stránce díky pár kliknutím.

Vojtěch Javůrek a Dalibor Herda společně vytvořili krátký film Jak se stát umělcemVojtěch Javůrek a Dalibor Herda spolu tři roky chodí do třídy na Zlínské filmové škole Creative Hill College. Napsat film o tom, jak by se člověk měl stát umělcem, napadlo Dalibora po zhlédnutí konference, na které se kdosi ve čtyřiceti minutách snažil vysvětlit divákům, jak být dobrým umělcem. Jak se stát více produktivním, jak lépe kreslit. „Říkal jsem si, že to přece nemůže být tak komplikované,“ přemýšlí Herda. Nakonec napsal film o umělci, který se neustále snaží. Na konci svého úsilí ale zjistí, že stejně nejvíce záleží na tom, co si o něm myslí ostatní, a to je, že má velkou bradku. „I ten prezentující vypadal jako umělec, takže umělec pro ostatní byl,“ hovoří Herda o původní myšlence. Ve dvaceti minutách sepsal scénář. Hlavním poselstvím filmu je ve zkratce divákovi sdělit, že nejlepší je být sám sebou a pravým uměním je dělat něco, co vás baví, jelikož ani umění není definované a nemá pevné mantinely. To na konci celého filmu dojde i hlavní postavě, kterou ztvárnil sám Dalibor Herda.

Dalibor Herda přišel za Vojtou Javůrkem s hotovým námětem. Měli volný týden, ostatní spolužáci byli na praxi. Týden dvojici trvalo samotné natáčení. „Jsme naladění na stejné vlně a naše nápady se doplňovaly. S někým cizím bych takového výsledku docílil mnohem pomaleji, proto ten film mohl vzniknout v tak krátké době,“ hovoří Javůrek o společné tvorbě filmu. Práce v malém týmu vedla k hravější atmosféře. Vývoj filmu se tím lišil od klasických velkých projektů. Oba mladí tvůrci se střídali v režii a za kamerou. „Když se nám něco nelíbilo, tak jsme si to řekli, a to nízkonákladovému projektu perfektně sedlo,“ dodává Javůrek.

Den před natáčením duo vytvořilo obraz. Na plátno náhodně rozmístili barvy. Finální dílo pak bylo jako součást natáčení půl dne vystavené ve zlínské galerii a prohlíželi si ho nic netušící návštěvníci. „Takže je to vlastně zajímavý způsob, jak propagovat svoje obrazy, i když nejste umělec,“ vysvětluje pobaveně Herda. Celá tato příhoda podpořila jednu z myšlenek filmu, že uměním může být jakýkoliv obraz, jen je ho třeba umístit do galerie. Jelikož spolužáci během natáčení neměli čas, tak dvojici napadlo oslovit své učitele. Ti si potom zahráli menší role a ve filmu kritizovali obrazy začínajícímu umělci.

Spolužáci byli na praxi, tak dvojice oslovila své učitele. Foto: z filmu Jak se stát umělcem

Po rychlém natáčení ovšem následovala delší pauza. „Postprodukce se vlekla strašně dlouho, protože byly prázdniny a tolik jsme se neviděli, Dalibor byl na Slovensku a já v Česku,“ popisuje Javůrek. Nakonec se sešli ve Zlíně spolu s animátorkou Annou Fisherovou. Když film v létě stříhali, rozhodovali se mezi několika variantami animací. Zvítězila jednoduchá bílá verze, která nenarušovala audiovizi filmu.

Chtěli, aby celým příběhem provázel diváka hlas anglicky mluvícího vypravěče. Původně přemýšleli, že komentář k filmu namluví Dalibor. Potom ale objevili stránku, kde mluvčí nabízejí za peníze načtení různých textů. To byla nejdražší a kromě benzínu zároveň jediná finanční položka celého projektu. Za tisíc korun tak získali dvě hlasové verze od mluvčího z Colorada. „Když to porovnám s tím, že obyčejně stojí rétor 400 dolarů, tak jsme si ušetřili spoustu starostí. Museli bychom sehnat někoho, kdo mluví opravdu dobře anglicky, a k tomu profesionální studio,“ vysvětluje Javůrek, proč jim tato služba ulehčila práci. Podle Herdy zároveň mluvčí drží celý příběh a bez něj by nevyzněl dobře.

Když byl film dokončený, nebylo jej kam odevzdat. Tak dvojice přemýšlela, jak se snímkem naloží dál. Zjistili, že existuje stránka FilmFreeway, kde se lze jedním kliknutím přihlásit na různé filmové festivaly. „Je to dobrá příležitost pro mladé filmaře. Film se dá ve chvilce poslat všude,“ vysvětluje Herda, jak stránky fungují. Snímky se však samozřejmě nedají poslat na všechny festivaly, jelikož každý podléhá jiným pravidlům. Celkem se tvůrcům zatím podařilo dostat do hlavní promítací sekce pěti festivalů. Film Jak se stát umělcem se tak objevil nebo objeví na plátnech na slovinském Luksuz festivalu a Enimation festivalu, brazilském FECEA, španělském Roots of Europe a texaském El Paso IMPACTfest film festivalu.

Když Daliborovi Herdovi před dvěma týdny zazvonil mobil, že jejich film zvítězil, kontroloval postupně všechny kategorie a jeho jméno stálo v kategorii Nejlepší herec. Zvítězil na Španělském festivalu Roots of Europe. „Byla to v podstatě jedna z posledních kategorií, ve kterých bychom čekali, že něco vyhrajeme,“ hovoří o překvapení Javůrek. Dalibor totiž neměl žádné předešlé herecké zkušenosti. O to byla jejich radost větší.

okud máte dlouhé vousy, každý si  bude myslet, že jste umělec Foto:z filmu Jak se stát umělcem

Po skončení festivalů plánují mladí filmaři snímek zpřístupnit publiku na internetu. Podmínkou většiny festivalů totiž je, že na nich filmy musí být promítány exkluzivně. „Jsme zvědaví na reakci dalších lidí. Zajímá nás, jestli film uspěje v záplavě ostatních videí a bude atraktivní i divácky,“ popisuje další plány s filmem Javůrek.

Klíčová slova: film, Zlín, umění, obrazy, Jak se stát umělcem

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.