21.12.2015 15:49


Jak se Maruška královnou parketu stala

Autor: Pavla Volfová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Zábavní televizní soutěž Stardance zná své vítěze. V sobotu se jimi stali herečka a blogerka Marie Doležalová a její taneční partner Marek Zelinka. Neuvěřitelné se tedy nestalo skutečností – Lukáš Pavlásek, který k velké nelibosti řady diváků dopochodoval až do finále, si titul krále tanečního parketu neodnesl. Co to o nás vypovídá?

Kolem letošní řady Stardance se strhla nebývalá bouře, diskuze o nespravedlnosti a trapnosti soutěže nebraly konce. Trnem v oku byl především komik Lukáš Pavlásek, jehož netalent pro tanec byl zjevný od prvního kola a v každém dalším díle se jen potvrzoval, ovšem divácké hlasy ho poslaly až do finále. V něm se svojí taneční partnerkou Lucií Hunčárovou skončil na třetím místě. Druzí byli Jitka Schneiderová a Marek Dědík a královnou a králem tanečního parketu se stali Marie Doležalová a Marek Zelinka. Pro někoho překvapivé vyústění televizní show, pro mě očekávaný konec. Proč?

Autorka článku Pavla Volfová | Foto: Michaela VaňharováČeši milují pohádky. Od dětství čteme o Mařence, Jeníčkovi a jejich loupání perníčku, z hloupého Honzy děláme krále a z Popelky princeznu. Ostatně ne náhodou jsou Tři oříšky pro Popelku českou vánoční klasikou. Tato pohádková tradice se promítla právě i do sobotního finále. Lukáš Pavlásek je vlastně takový typický
český hloupý Honza (což rozhodně nijak nesouvisí s jeho inteligencí) – žádný hezounek, ale viditelný nešika, který se pomocí důvtipu a dávky štěstí dostane v životě daleko. V pohádkách se Honza často stává králem, Pavlásek k panování ve Stardance neměl daleko.

Jenže to by tu nesměla být Maruška. V další pohádkové klasice Sůl nad zlato představuje Maruška nejmladší, nejchytřejší a nejhodnější dceru krále. Je krásná, ale ne dokonalá jako její starší sestry. Její krása spočívá v přirozenosti a dobrotivosti. Moderátor Marek Eben ve finále citoval jednu z divaček, která napsala, že Marie Doležalová je prototypem české ženy. Nevím, jestli se herečce toto zobecnění líbilo, ale něco na něm rozhodně je. Oproti starší „sestře“ Jitce Schneiderové totiž Doležalová působila lidštěji a byla tak divákům blíž. Schneiderová byla zkrátka od začátku příliš perfektní a kopírovala cestu Taťány Kuchařové v minulé řadě Stardance. Diváci ji navíc znají z rolí zlých královen, které v pohádkách ztvárňuje. A zlo přece nenecháme zvítězit nad dobrotivou „typicky českou“ Maruškou.

Byť se na Českou televizi sesypal u zábavních soutěží nebývalý nával kritiky, dramaturgové pořadu si můžou gratulovat. I přes výhružky diváků, že se show končí a budou ji bojkotovat, byla sledovanost finále opět rekordní a vyhlašování výsledků přihlížely bezmála dva miliony diváků. Každý druhý divák, který měl v té době zapnutou televizi, chtěl vědět, jestli Lukáš Pavlásek dotáhne své úspěšné tažení soutěží do úplného konce. Jenže český divák sice má smysl pro humor a recese mu není cizí, ale nakonec je přece jen spravedlivý. Ostatně spravedlnosti ho odmala učí pohádky. A tak všechno dobře dopadlo, jedna televizní pohádka skončila a další začínají. Šťastné a veselé!

Klíčová slova: Stardance, televizní show, soutěž, finále, Česká televize, Lukáš Pavlásek, Jitka Schneiderová, Marie Doležalová

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.