17.05.2016 13:19


Jak přežít single není pro vztahové puritány

Autor: Simona Zpěváková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Americká komedie Jak přežít single (How to be single) měla v českých kinech premiéru 5. května. Ačkoliv tvůrci lákali do kin na herecký výkon Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi), více pozornosti strhávala svým ostrým humorem promiskuitní Rebel Wilson (Ladíme!, Pařmeni a Ženy sobě), jejíž role dodávala filmu dynamiku.  

Film je mozaikou dějových linií čtyř hlavních hrdinek, přičemž každá z nich dělá specifickou chybu, která jí brání najít si partnera. Nejvíce prostoru dostává hrdinka Alice (Dakota Johnson), která má být trhákem přivádějícím diváky do kin. A tak není divu, že herečku z filmu Padesát odstínu šedi hned v první scéně nechá německý režisér Christian Ditter (S láskou, Rosie) svléknout. Alice chce pauzu od několikaletého vztahu se svým přítelem (Nicholas Braun). Ráda by zjistila, jestli zvládne být sama, a odjíždí do Velkého jablka.

Jak přežít single - Foto Simona Zpěváková

V tomto období ji doprovázejí tři ženy. Workoholická lékařka Meg (Leslie Mann), která porodila tři tisíce dětí, ale početí vlastního zarytě odmítá. Další nezadanou je Lucy, (Alison Brie) registrovaná na deseti seznamkách, aby zvýšila svoje šance na nalezení pana dokonalého. Největší posilou filmu je promiskuitní Robin, kterou ztvárňuje nikdo jiný než Rebel Wilson, jejíž odhalené vnady na diváka vypadnou v každé třetí scéně. Její postava nenabízí ději kdovíjakou zápletku, zato bez jejího hereckého výkonu by film nemohl být ani považován za komedii. Robin zasvěcuje Alice do tajů single života v New Yorku. Tedy vlastně ne.

Film, který byl ztvárněn podle stejnojmenné knižní předlohy autorky Liz Tuccillo, není vůbec o nezadaných lidech. Naopak ukazuje cestu k vyléčení zlomeného srdíčka a nalezení vnitřního klidu skrz početnou postelovou společnost Newyorčanů. Hlavní motivy filmu nejsou úplně vhodné pro vztahové puritány a diváky, kteří si nikdy neprošli promiskuitním porozchodovým obdobím. 

Děj končí typickým americkým happyendem a prozřením do vztahové a láskyplné klišé reality. Odkazování na Sex ve městě a Deník Bridget Jonesové jen poukazuje na prohlubující se vyčerpanost tohoto tématu. Jste sebevědomá a samostatná žena, která najednou potřebuje pomoc? Život vám do cesty postaví perfektního muže s altruistickými sklony. Užíváte si nespoutaného života obklopená muži? Pak vám nejvíce bude chybět kamarádka, které byste se mohli vyplakat na rameno, že vás tento způsob života nenaplňuje. I lehce unylá Alice se na závěr vymaní z milostného víceúhelníku a naučí se žít sama se sebou. Konečně si dokáže sama rozepnout šaty se zipem na zádech, který byl leitmotivem celého příběhu. Komedie divákovi nenabídne osvědčené rady, jak přežít single, zato příjemně zpestří porozchodový večer.

Klíčová slova: film, Jak přežít single, How to be single, recenze

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.