08.11.2014 20:26


Jak přežít nákupy se shopoholikem

Autor: Monika Rozsypalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Když už je ten svátek, zajdeme si na nákupy. A když to nevyjde na svátek, vše se dá napravit o víkendu, blíží se přece Vánoce a obchody nabízí čím dál více dárečků a slev. Když vás navíc na nákupy láká i kamarádka z dětství, kterou jste neviděli celé věky, není co řešit. A co si budeme povídat, strávit den v nějakém obchodním centru, to je přece sen.

Autorka článku Monika Rozsypalová. Foto: Monika RozsypalováLákavá vyhlídka, že budu svátek vzniku Československa slavit ve Vaňkovce, Olympii nebo jiném nákupním středisku v Brně docela dlouho číhala i na mě. Kamarádka z dětství, se kterou se vídám už jen sporadicky, mi napsala, že má právě cestu do Brna, jestli se „někde“ nesejdeme. Do nákupů je blázen a proto se skoro každé možné setkání snaží spojit s „rozšířením svých obzorů“, jak sama říká touze udržet si stálý přehled o novinkách, slevách a sortimentu nejlépe ve všech obchodech, co zn. A že jich zná! Takže mi bylo okamžitě jasné, kde by to „někde“ asi mohlo být.

Bohužel, objevitelskou touhu své kamarádky nesdílím. A tak jsem se poněkud nešikovně vymluvila na to, že když už je ten svátek, budu ho trávit s rodinou doma nebo si zajedeme někam na výlet. „Na výlet, teď? V takové zimě?“ divila se kamarádka, jako bych spadla z Měsíce. Po půl hodině nevěřícného kroucení hlavou nad pasivním přístupem mých příbuzných a nechápavého přemýšlení o tom, jak si někdo může na svátek doma jen číst nebo nedej bože jezdit ještě na konci října někam do divočiny na výlety, nakonec s přemáháním souhlasila, že tedy nakupovat nepůjdeme. Ale pouze za podmínky, že někam určitě vyrazíme příští víkend.

Z téhle zprávy jsem byla opravdu nadšená a na smluvenou pouť jsem se opravdu svědomitě připravila. S mým zájmem o „nákupní dění“ bych kamarádce nikterak užitečná nebyla, využila jsem proto cenný informační zdroj ze svého okolí a snažila se zapamatovat co nejvíc.

Přišla sobota a můj povinný nástup na scénu. Zatímco na cestě autobusem jsme si nenuceně povídaly o tom, co je u každé z nás nového, příjezd k Olympii už tak veselý nebyl. Vytáhla jsem se s vědomostmi o nejnovějších slevách, což vyvolalo nepřetržitou lavinu přednášek o nakupování a obchodech v Praze, Brně a ve Zlíně. Naštěstí příval informací přerušilo zastavení autobusu a já vyrazila jako střela ke vchodu, abych další podobnou debatu eliminovala. A hle, naivně jsem si myslela, že většina rodin se celodenním řáděním v centru o svátku unavila a nyní budou obchody poloprázdné. Ale vypadalo to spíše jako bychom se ocitly v dopravním uzlu na dálnici. Situace vykouzlila na kamarádčině tváři kouzelný úsměv a nepopsatelné potěšení, mně přivodila těžkou nevolnost. Bylo vidět, že se blíží Vánoce. Návoz dárků a především magicky přitažlivé velké, mimořádné slevy nalákaly stejné, ne-li ještě větší množství nadšenců.

Proplétaly jsme se mezi stovkami namačkaných, velmi ohleduplných lidí a „prolézaly“ obchod za obchodem. Zatímco jsem po prohlídce dvou obchodů přemýšlela, kudy utéct, kamarádka zářila jako sluníčko, zkoušela si jeden kus oblečení za druhým a zvesela se mě ptala, co si o kterém myslím. Stálo mě hodně úsilí, abych po hodině nevypadala jako bůh pomsty a nepoděsila butiku klienty. Stejně jsem ale musela vypadat nadšeně. Když jsme stály ve frontě u čtvrté kasy, prodavačka si mě s úšklebkem prohlédla od hlavy až k patě a nevěřícně zakroutila hlavou, kde se tam takové individuum mohlo vzít. Abych neporušila dekorum a nepadla v podezření, koupila jsem si domů jednu pěknou svíčku. Ale po čtyřech hodinách útrap, kdy jsem se cítila, jako bych právě doběhla maraton, jsem kamarádce slušně, ale důrazně oznámila, že pro dnešek stačilo. Smutně se na mě podívala, ale v ruce držela šest tašek a tak se na mě usmála a oznámila, že se těší, až zase někam vyrazíme příště. Jak jsem vypadala, když jsem se dobelhala domů, ani čas, který jsem potřebovala na zotavení, radši rozebírat nebudu.

Žijeme v moderním světě, ke kterému (nejen) předvánoční nákupy a slevy prostě patří. Ale pamatujte, že pouze někteří z vašich kamarádů jsou natolik vyspělí, aby s vámi mohli vášeň k tomuto lákavému koníčku sdílet a držet s vaším nadšením krok. Buďte proto tolerantní a nechte ty šedé exempláře raději doma u knížky. Najděte si svou krevní skupinu a na svátek hurá nakupovat! 

Článek si můžete přečíst také na stisk.blog.idnes.cz.

Klíčová slova: Vánoce, nákupy, shopaholismus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.