20.11.2010 15:22


Jak dojít od praku k brokovnici

Autor: Vojtěch Šprdlík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Na vesnici, kam jsem jezdil k babičce na prázdniny, míval každý správný kluk prak. Srazit z hřbitovní zídky plechovku od hrášku kamínkem vystřeleným z praku se rovnalo mistrovství, stejně jako střelit sousedčinu slepici do zadku. Kdo jednou zažil radost z úspěšně sestřelené plechovky, našel by se i ve střílení na asfaltové holuby.

On to vlastně holub moc není. Křiklavě oranžovou barvu snad nemají ani opeřenci mnohem více exotičtí než obyčejný holub. Obyčejní holubi nečekají na vyzvání k odletu, abyste je posléze sestřelili. A už vůbec nečekejte, že asfaltový holub po vás slupne zbytek rohlíku.

Má-li člověk dost kuráže a pevnou ruku, vymění postupně plechovku na zdi za holuba a prak za brokovnici. A ta je jako nespokojená tanečnice – za každé špatné držení se odvděčí pořádnou ranou do ramene. Když však odezní zvuk výstřelu a přestane hvízdat v uších, je správný okamžik vyfouknout dým z hlavně – gesto, u kterého si i ten nejnanicovatější střelec připadá jako Old Shatterhand.

Evoluce od praku k brokovnici postihla i mě. Asfaltový holub však zpočátku nasadil tempo spíše jestřába ve střemhlavém letu a ne a ne se potkat s dráhou mých svištících broků. Muž s vizáží horala radil, ať srovnám mušku a mířím před holuba. Muška byla neposedná jako komár a před holuba jsem mohl střílet, jak chtěl.

Mou radost vystřídala marnost, patron v krabičce ubývalo a ti oranžoví lumpové stále uhýbali mým brokům a v klidu přistávali na zemi. Tak teď, říkám si a soustředím se jako David Kostelecký. Holub letí, pálím a – světe div se – rozprskává se na malé kousky! Nezbytné vyfouknutí dýmu, dmu se pýchou. Jen do té doby, než spatřím muže s vizáží horala, jak sklání pušku namířenou do stejného bodu, kde se rozletěl můj holub. A z pušky se kouří.

Je to paradox – s asfaltovým holubem můžete být kamarádi pouze, když ho zastřelíte. Někomu to nevadí, já však radši zůstanu u kamarádů živých. Holuby (ty opravdové) nechám létat po nádraží a parcích. A asi si půjdu na hřbitovní zeď postavit pár plechovek od hrášku.

Klíčová slova: holub, asfalt, brokovnice

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.