29.04.2020 15:01


Jak dětem zkrátit dlouhou chvíli? Vláda schválila dřívější otevření zoologických zahrad

Autor: Karolína Lundová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Otevření zoologických zahrad vláda schválila v dřívějším termínu. Zájemci si mohou venkovní prostory prohlédnout od 27. dubna, vnitřní pavilony zůstávají nadále uzavřené. Vstupenky by měli návštěvníci kupovat online minimálně den předem. Lidé musí mít roušku, dodržovat rozestupy a hygienické zásady. 

Zoologické zahrady opět otevřely. Foto: Karolína Lundová

JIHLAVA - Zoologické zahrady mohou opět otevřít své prostory pro veřejnost. Lidé mají možnost venkovní areály navštívit od 27. dubna. Zájemci si ovšem musí vstupenky koupit online přes webové stránky jednotlivých zoo. Musí tak učinit minimálně jeden den před plánovanou návštěvou. Vláda určila maximální počet návštěvníků na den podle rozlohy zoologické zahrady. Vnitřní pavilony jim zůstávají prozatím uzavřené, k jejich otevření by mělo dojít v poslední rozvolňovací vlně, která připadá na 25. května. Příchozí musí i nadále nosit roušky a dodržovat rozestupy.

Cena online vstupenek je aktuálně jednotná pro všechny skupiny návštěvníků. Děti do tří let mají vstup zdarma. „Cenu vstupného jsme zprůměrovali. Nyní při online nákupu prodáváme jednotnou vstupenku za sto korun pro všechny návštěvníky kromě dětí do tří let,“ konstatuje mluvčí jihlavské zoo Martin Maláč. Čtyřčlenná rodina, která je složená ze dvou dospělých a dvou dětí starších tří let, aktuálně zaplatí 400 korun. Kdyby zoo fungovala standardně, rodina by zaplatila stejnou částku. Dospělí by platili po 120 korunách a děti starší tří let osmdesát.

První den, tedy 27. dubna, zoologickou zahradu v Jihlavě navštívilo zhruba 250 lidí. Podle Maláče je toto číslo běžné, možná i lehce nadprůměrné na dubnový všední den. „Na další dny objednávky postupně rostou. Myslím si, že o prvomájovém prodlouženém víkendu bychom se mohli dostat i na maximum návštěvníků, tedy 1 500, které nám určuje aktuální vládní nařízení,“ říká Maláč. Matka čtyř dětí Šárka Císařová se domnívá, že je dobře, že se zoo otevřely, ale opatrnost je na místě. „V nadcházejících dnech v zoo bude určitě hodně lidí. My se tam prozatím nepohrneme a počkáme, až opadne prvotní nadšení,“ komentuje Císařová.

Návštěvníci i zaměstnanci zoologických zahrad musí nosit roušku. Lidé se po areálu nesmí pohybovat ve skupinkách, které jsou větší než deset lidí, musí si dezinfikovat ruce a dodržovat rozestupy. „U občerstvení jsme zavedli okénkový prodej a stoly, které se nacházely příliš blízko, jsme zapáskovali tak, aby byly minimálně čtyři metry od sebe. To platí i pro lavičky v areálu,“ podotýká Maláč.

Ke znovuotevření zoologických zahrad mělo dojít až v poslední fázi rozvolňování. Celkem jedenáct českých zoo žádalo vládu o dřívější otevření. „Finanční soběstačnost zoologických zahrad padesát, často však i osmdesát procent. V celkovém součtu se ztráty pouze za březen a duben pohybují okolo jednoho sta milionů korun. Přitom náklady na provoz lze jen minimálně redukovat,“ popisují v otevřeném dopise vládě ředitelé těchto zahrad. Zmíněné výzvy se účastnily například ostravská, zlínská, brněnská či jihlavská zoo. Všechny uvedené zoologické zahrady jsou aktuálně otevřeny. 

JIHLAVA – Zoologické

Klíčová slova: zoologické zahrady, znovuotevření, rozvolňování bezpečnostních opatření

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.