31.03.2019 17:13


Jak cestovat levně a při zaměstnání? Známí čeští cestovatelé rozdávali rady v bývalé káznici

Autor: Karolína Novotná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Všeobecnou představu, že cestování je drahé a časově náročné, se rozhodla vyvrátit skupina českých cestovatelů. Pro nadšence uspořádali festival Sraz českých bohémů, jehož cílem bylo motivovat návštěvníky k cestování a osobnímu rozvoji. V prostorech Brněnské káznice přednášeli třeba o zážitcích ze Severní Koreji nebo stopování po Africe.

Ilustrační fotografie. Foto: Karolína Novotná

Brno – Se svými tipy a zážitky z cestování se v prostorech bývalé káznice na brněnském Cejlu podělili o víkendu známí čeští cestovatelé. Festival cestovatelských stand-upů Sraz českých bohémů zaměřený na motivaci k cestování i rozvoji v osobním životě trval od pátku 29. března do neděle 31. března. Celkem osm přednášejících poradilo, jak hodně cestovat za málo peněz a podělilo se o své zážitky z míst, kam si hned tak někdo netroufne.

Festival organizuje Slávek Král. Má bohaté zkušenosti, svět objel dvakrát stopem. „Já takhle přednáším už pár let docela pravidelně. Řekl jsem si, že by bylo fajn vzít lidí víc a strčit to pod jednu střechu za jednotné vstupné,” popisuje. Sám na něm vede dvě přednášky, jednu o tom, jak projet Evropu téměr zadarmo, a druhou o své půlroční cestě po Africe. „Teď pojedu na asi dva měsíce se svým psem stopem do Japonska, tak za rok bych ale chtěl akci zopakovat,” doufá Král.

Cestování je podle účastníků jen o tom chtít. „Lidi mají pořád spoustu výmluv. Nejsou na to peníze, čas, není s kým vyjet. To je ale všechno v hlavě,” tvrdí cestovatelka Hana Machalová. Ačkoliv začala cestovat až před čtyřicítkou, svět už obletěla sedmkrát, a to přestože má doma dítě a práci na plný úvazek. „Někdo zase potřebuje špičkové vybavení. Že pojede, až si koupí tu zrcadlovku. Já jsem ale přežila i v softshellové bundě z Lidlu za 350 korun,” směje se.

Za návštěvu stojí každá země. „Je to jenom o lidech. Na letišti taky záleží na tom, k jakému přijdete okénku. U prvního strávíte minutu, u druhého pět, u třetího vás odvedou na výslech a u čtvrtého se dobře pobavíte s milým úředníkem,” říká Vladimír Váchal o svém čase v Íránu. Tam se vydal poprvé jako devatenáctiletý student perštiny v roce 2009. Dnes je jedním z největších českých odborníků a živí se jako průvodce a překladatel. „Íránci jsou hrozně přátelští lidé. Je velká škoda, že má ta země takovou mediální pověst, jakou má,” dodává. Kromě něj procestoval třeba Severní Koreu.

Festival přilákal diváky všech věkových skupin, jednoznačnou převahu ale měla mladší generace. „Myslím, že dnes chtějí všichni cestovat. Je to ale těžké, jako studentka jsem věčně bez peněz. Proto jsem přišla dneska sem. Událost jsem viděla na Facebooku a říkala jsem si, že mě to konečně motivuje někam vyjet,” přiznává návštěvnice Adéla Suchá.

Pro cestovatelskou inspiraci si mohli návštěvníci přijít už podruhé. Na první ročník Srazu českých bohémů si ale museli zajet do Plzně. Konal se tam v říjnu minulého roku.

Klíčová slova: cestování, Sraz českých bohémů, Írán, low-cost

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.