28.09.2019 16:39


Jak být šetrný k planetě bylo hlavním tématem letošní Noci vědců

Autor: Tomáš Mitvalský | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Přednášky, workshopy, promítání nebo hry a soutěže. To vše nabízí celorepubliková událost Noc vědců, díky které může široká veřejnost poznávat prostředí vědy zábavnou formou. Do akce, jejímž letošním hlavním tématem je ochrana životního prostředí, se kromě více než dvaceti hvězdáren a tří science center zapojilo i devatenáct univerzit. Mezi ně patří i Masarykova univerzita.

Na obrázku může být: noc a venku

Brno – Je šest hodin večer a místo toho, aby se brány fakultních budov začaly pomalu zavírat, tak se před nimi objevují první hloučky nadšenců vědy a inteligentní zábavy. Noc vědců se po roce opět vrací na akademickou půdu Masarykovy univerzity. Jejím letošním tématem, společným pro všechna místa, kde se akce odehrává, je “šetrně k planetě.“ „Myslím si, že je to téma, které lidi v současné době opravdu zajímá, je aktuální a protíná se všemi možnými obory,“ říká jeden z přednášejících Jakub Drmola.

Nabitý program se odehrává na všech fakultách a pro lepší přepravu jsou připraveny speciální autobusové linky, díky kterým se účastníci vyhýbají zdlouhavému cestování městskou hromadnou dopravou. Právě v autobusech je více než patrné, že Noc vědců není pouze akcí pro studenty. „Obecně není vyhraněna cílová skupina. Máme tu program pro děti, pro teenagery, pro rodiče nebo pro starší ročníky, které by chtěly zavzpomínat na svá studentská léta, takže je to podle mě takové širokospektrální,“ uvádí jedna z organizátorek Zuzana Uhlárová.

Právě rodiny s dětmi jsou jedni z nejčastějších návštěvníků Noci vědců. Především přichází kvůli workshopům a experimentům. Příkladem může být vědecká show s názvem “(NE)bezpečná chemie,“ při které aktéři předvádějí přihlížejícím jednoduché experimenty, jakým je zapalování jarové pěny pomocí propan-butanu. Na workshopech si děti mohou vyrobit vlastní léčivý čaj nebo zkouší, jaké je to řešit opravdový psychologický test. „Šly jsme sem, protože se dozvíme spoustu nových věcí a zároveň se zabavíme. Pak o tom spolužákům povyprávíme ve škole,“ komentují program na Noci vědců Lenka s Beátou, které chodí teprve do třetí třídy základní školy.

Pro dospělé a studenty jsou hlavním lákadlem bezesporu přednášky. Jedna z nich nese název “Ekologická bezpečnost: Černobyl, vyschlá jezera a jiné hrozby,“ která pojednává o vztahu životního prostředí k válečným konfliktům nebo ekologickým katastrofám. Účastníci přednášky se dozvídají, jak může válka krajinu poškodit do takových rozměrů, aby se její ekosystém zhroutil, nebo naopak, jak ekologická katastrofa či ozbrojený konflikt mohou přírodě paradoxně pomoci. Posluchači mají možnost se přednášejícího ptát na vše, čemu nerozumí, nebo na to, co je zajímá. Horlivě toho po skončení přednášky využívají a lektor jim na otázky obratem odpovídá. „Před takovým publikem se mi přednáší dobře, především když je to zajímá a ptají se. Nevidím zásadní rozdíl mezi přednáškami pro ně a pro studenty, i co se týče jejich věku, mi to přišlo relativně stejné,“ sděluje Drmola.

Blíží se půlnoc a univerzitní budovy se pomalu vylidňují. Po nabitém programu návštěvníci odcházejí na poslední speciální autobusové linky a míří domů. „Na Noci vědců jsem byl poprvé, opravdu jsem si to užil. Líbilo se mi i to, jak je celá akce zaměřena na ochranu životního prostředí. Pokud mi to vyjde, přijdu i příští rok,“ shrnuje své pocity z akce student pedagogické fakulty Pavel Navrátil. Noc vědců je pořádána každoročně už od roku 2005 a příští rok by neměl být výjimkou.

Klíčová slova: Noc vědců, Masarykova univerzita, věda, zábava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.