02.11.2016 11:32


Jak Brady k ocenění přišel

Autor: Michaela Nárožná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Jiří Brady, přeživší holocaustu, který svůj život zasvětil tomu, že jej připomíná, měl být podle ministra kultury Daniela Hermana nominován na řád Tomáše Garrigua Masaryka. Nominaci podle Hermana, který je jeho synovcem, prezident Miloš Zeman nakonec zrušil kvůli ministrově schůzce s Dalajlámou. Mezi lidmi to vzbudilo pohoršení, na Hradě se začali vzájemně obviňovat ze lží a Brady má z toho všeho nakonec víc ocenění, než si dá do kapes.

Jiří Brady. Foto: Jiří Majer

Jiří Brady. Foto: Jiří Majer

Jedno mají obyvatelé České republiky jisté. Pokud se někdo zeptá, jak může Dalajláma vyvolat konflikt, stačí odpovědět jednoduché: „Sejde se s naším ministrem kultury.“ Samozřejmě, situace je o trochu složitější, ale ve výsledku se jedná o krásné shrnutí. Popisovat totiž celý ten politický cirkus, který po setkání ministra kultury Hermana s Dalajlámou nastal, dá rozhodně práci.

Na jedné straně tu tedy máme ministra Daniela Hermana, jeho strýce Jiřího Bradyho, přeživšího holocaustu, který měl být podle Hermana nominovaný na vyznamenání od prezidenta, udělované 28. října, a spoustu naštvaných lidí. Na druhé straně je pak prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček, který za poslední týden a něco vynaložil veškeré své důstojné síly, aby udržel prezidentovu image. Nabízí se snad jen otázka, zda si Ovčáček důstojnost přebírá stejně jako většina lidí, kteří z něj mají spíše objekt karikatury.

Těžko poznat, co je v této situaci vlastně pravdAutorka článku Michaela Nárožnáa. Všechny strany se navzájem obviňují ze lží ohledně toho, jak to vlastně s nominací bylo, či jestli se ministr Herman vůbec s Dalajlámou na půdě ministerstva mohl sejít. Hoďme do toho ještě nelibost čínských velitelů, se kterými prezident uzavřel jakousi strategickou dohodu a která v současnosti okupuje Tibet, a je z toho hotový guláš.

Prezidentův mluvčí tedy tvrdí, že Herman ohledně nominace lže, Herman zase, že prezident lže. Do toho se vmíchal ještě ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, podle kterého Herman souhlasil, že se s Dalajlámou nesejde na půdě ministerstva, a Herman opět trvá na tom, že Zaorálek lže. Jako hra opravdu matoucího tenisu. A lidé se v tom pak mají vyznat.

Jisté je snad jedině to, že celý tento taneček vedl k tomu, že se za Bradyho postavilo hned několik politiků, včetně premiéra Bohuslava Sobotky, a Brady má nakonec více ocenění, než s kterými snad může vědět, co dělat. Navíc se několik tisíc lidí zúčastnilo alternativní oslavy 28. října na Staroměstském náměstí v Praze, ke které neměl prezidentův mluvčí Ovčáček co hezkého říct. Ona ta důstojná oslava se totiž konala pouze na Hradě.


Michaela Nárožná. Foto: Alan Chumchal

Klíčová slova: Jíří Brady, Brady, Miloš Zeman, Jiří Ovčáček, vyznamenání

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.