28.04.2019 20:51


Jaderný odpad skladovat nechceme, říkají obyvatelé devíti vytypovaných lokalit

Autor: Martin Foral | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V rámci Dne proti úložišti lidé v sobotu 27. dubna na devíti místech České republiky již popáté vyjádřili svůj nesouhlas se zřízením podzemních skladů jaderného odpadu. Správa úložišť radioaktivních odpadů chce z vytypovaných lokalit vybrat ty, které budou pro zřízení dlouhodobého úložiště nejvhodnější. Vláda nabízí obcím ležících v blízkosti plánovaných úložišť vysoké finanční kompenzace. Ty však pro velkou část obyvatel nejsou důvodem k tomu, aby se skladováním použitého jaderného paliva v blízkosti svých domovů souhlasili.  

Část vyhořelého jaderného paliva se skladuje i v blízkosti elektrárny Dukovany. Foto: Martin Foral.

Brno – Devět lokalit – devět protestů. Tak odpověděli v sobotu 27. dubna obyvatelé obcí a měst na záměr vybudovat v blízkosti jejich bydliště podzemní sklady radioaktivních odpadů. Protestní akce pořádalo společenství s názvem Platforma proti hlubinnému úložišti, které sdružuje přes třicet obcí a měst.

Jednou z vytypovaných lokalit je i Kraví hora na Vysočině. Lidé z přilehlých obcí se tu v sobotu dopoledne shromáždili, aby se vydali na pochod přes místo ohrožené výstavbou hlubinného úložiště. Celou akci zakončili zasazením pamětní lípy. „Společný den proti úložišti ukazuje jednotu obyvatel ve všech lokalitách ve snaze hájit svá práva při vyhledávání místa pro stavbu úložiště. Také chtějí poukázat na netransparentní a nesmyslné kroky, které doposud státní Správa úložišť dělala,“ řekl předseda spolku Nechceme úložiště Kraví hora a zároveň mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti Martin Schenk. Vláda plánuje nabídnout obcím, v jejichž sousedství by zřídila podzemní skladiště jaderného odpadu, až čtyři miliony korun ročně. Kromě Kraví hory se pochody, cyklojízdy, besedy, koncerty a další formy protestních akcí konaly i v dalších osmi lokalitách.

Jedním z cílů, který si Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) do budoucna stanovila, je co nejlépe komunikovat s obyvateli jednotlivých obcí a občanskými iniciativami. „S občany pravidelně komunikujeme, aktivně se scházíme se zástupci obcí a sdělujeme jim další postupy prací. Studie, které použijeme pro výběr nejvhodnějších lokalit, navíc zveřejňujeme na našich stránkách, kde si je může každý přečíst,“ řekla tisková mluvčí SÚRAO Lucie Steinerová.

Správa úložišť bude z devíti vytypovaných lokalit vybírat ty, které se ukáží jako nejvhodnější pro vybudování jaderného úložiště. Foto: Martin Foral.

SÚRAO původně plánovalo už v roce 2018 vybrat z vytypovaných lokalit čtyři nejvhodnější místa pro vybudování hlubinného skladu radioaktivního odpadu. Ředitel SÚRAO Jan Prachař však na březnové radě Správ úložišť přiznal, že původní harmonogram byl nereálný a v terénu se musí provést ještě řada měření. „Posun rozhodnutí o několik měsíců zajisté nezpůsobí zásadní komplikaci v projektu,“ uvedl Prachař.

Výstavba prvních hlubinných skladišť radioaktivního odpadu by mohla začít kolem roku 2050. Hlubinné úložiště funguje na základě systému geologických a inženýrských bariér. Přírodní bariéru tvoří minimálně pět set metrů stabilní horniny. Samotné vyhořelé palivo konzervují kovové dvouplášťově kontejnery, výplně ze speciálního jílu a betonové konstrukce.

V současnosti jsou v České republice tři využívaná skladiště jaderného odpadu. V úložištích Richard, Bratrství a Dukovany se však skladuje pouze nízko a středněaktivní jaderný odpad. Za nejbezpečnější způsob zneškodnění vysokoaktivních odpadů považují světoví experti právě umístění do hlubinného úložiště. Problém se skladováním jaderného odpadu řeší i další evropské státy. Na projektech hlubinných úložišť momentálně pracují odborníci ve Francii, Švédsku nebo Finsku.

Klíčová slova: Hlubinná úložiště jaderného odpadu, protest

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.